Upadek giełdy krypto FTX – historia na film.

Na początku listopada 2022 na rynku kryptowalut nastroje popsuło bankructwo giełdy FTX.

Dlaczego giełda upadła?

Jaskrawo widoczne problemy giełdy rozpoczęły się od sprzedaży przez konkurencyjną giełdę Binance tokenów FTT (FTX Token) stworzonych przez giełdę FTX. Tokeny wykorzystywano głównie na giełdzie FTX do rozliczeń lub obniżenia prowizji.

Powodem tej wyprzedaży prawdopodobnie było wypłynięcie dokumentu zawierającego bilans środków giełdy FTX, w którym znajdowała się bardzo niepokojąca informacja, o tym że większość aktywów przedsiębiorstwa stanowiły jej natywne tokeny FTT, co oznacza że jeżeli podmiot mający dużą ilość takich tokenów (w świecie krypto nazywani oni są wielorybami) postanowił je sprzedać, to cena gwałtownie by spadła. Giełda Binance była jednym z wielu wielorybów.

Zlecenia sprzedaży od Binance spowodowały panikę na rynku i masowe wypłaty z giełdy, przez co giełda FTX musiała sprzedać kolejne tokeny FTT, aby utrzymać płynność wypłat, co spowodowało jeszcze większą obniżkę cen, aż doprowadziło to do utraty 99% wartości tokenu i w rezultacie bankructwo.

Właściciel giełdy nabił klientów w butelkę?

W ciągu kilku godzin od ogłoszenia bankructwa FTX, giełda rzekomo została zhakowana. Podmiot wykrył nieautoryzowaną transakcję, opiewającą na 500 mln USD. Środki były wyciągane z portfeli i zamieniane na ETH, które potem można w stosunkowo łatwy sposób wyczyścić przez tzw. miksery kryptowalut. Miksery kryptowalut wykorzystuje się do prania “brudnych” kryptowalut, jednak jest to o wiele prostsze niż pranie brudnych pieniędzy. Brudne kryptowaluty wysyła się do dużego gracza (wieloryba), który ma często miliony tokenów i za “drobną opłatą” pomiesza te brudne kryptowaluty ze swoimi czystymi i odda na Twój nowy portfel ilość czystych kryptowalut pomniejszone o prowizję. Najbardziej zniesławiony mikser dla ETH to Tornado Cash. Sytuacja niestety nie wyglądała na zbieg okoliczności i większość ludzi nadal uważa, że to sam właściciel Sam Bankman-Fried wypłacił środki, który następnie próbował się ukryć na Bahamach.

Na koniec grudnia Bankman-Fried został zwolniony z aresztu za kaucją w wysokości 250 milionów dolarów(!) pod warunkiem, że nie opuści rezydencji swoich rodziców w Kalifornii. Były prezes FTX nadal nie przyznaje się do zarzutów oszustwa inwestorów. Według Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w USA (SEC) Bankman-Fried od samego początku używał pieniędzy klientów, by dotować swój fundusz, kupować nieruchomości, finansując własne inwestycje i sponsorując kampanie wyborcze. Bankman-Fried był jednym z największych donatorów kampanii wyborczych Demokratów, natomiast współkierujący FTX Ryan Salame finansował kampanię Republikanów.

Co to oznacza dla osoby, która miała środki w FTX?

Aktualnie ma miejsce postępowanie upadłościowe w USA, gdzie CEO giełdy został zmieniony na wyznaczoną osobę przez rząd. Po wejściu wyznaczonych osób do giełdy i przejrzeniu dokumentów okazało się, że panował tam delikatnie mówiąc “nieład”. Cały czas spływają informacje, o tym że część środków udało się zlokalizować.

Osoby, które nie zdążyły wypłacić środków mogą mieć problemy z ich odzyskaniem. Większość klientów giełdy, a jest ich ponad milion, na razie nie odzyskali nic.

Nastroje na rynku krypto popsute?

Upadek giełdy był kolejnym negatywnym impulsem na rynku krypto. Można powiedzieć, że bessa zaczęła się wraz z upadkiem kryptowaluty Terra Luna w maju 2022 roku – wtedy wiele osób zobaczyło, że nawet duży projekt nie może działać na słowo honoru i złe dobranie aktywów jako zabezpieczenia może być wykorzystane przez spekulantów w bezlitosny sposób.

Upadek giełdy FTX jeszcze bardziej pogorszył nastroje.

Kryzys bankowy pomaga kryptowalutom.

W ostatnich dniach rynki finansowe żyją upadkiem Sillicon Valley Banku i przejęciem Credit Suisse skutkiem czego jest drastyczne pogorszenie nastrojów – szczególnie w sektorze bankowym.

Korzystują na tym kryptowaluty. Dla przykładu bitcoin od 13 marca do dziś wzmocnił się względem dolara amerykańskiego o ponad 30%.

Tekst powstał w ramach współpracy merytorycznej i komercyjnej z:
Cashify i Polski Instytut Kryptowalut.

Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj