Dogecoin – krypto pupilek Elona Muska.

W dniu 3 kwietnia na Twitterze zmieniono główną ikonkę ptaka, który był symbolem serwisu, na słynnego memicznego pieska, który reprezentuje Dogecoina.

W ciągu pierwszej godziny od zmiany ikony na Twittera kurs Dogecoina skoczył o 22% do poziomu 0,09784 USD. Po tygodniu od tego wydarzenia logiem Twittera znów jest niebieski ptak.

Co interesujące już wcześniej Elon Musk został pozwany na na 258 miliardów dolarów, przez grupę inwestorów, która zarzuciła dyrektorowi generalnemu Twittera, że umyślnie manipulował ceną Dogecoina poprzez swoje różne wypowiedzi te temat tego kryptoaktywa.

Ale…Co to jest Dogecoin?

Dogecoin został stworzony jako żart przez programistę IBM Billy’ego Markusa oraz programistę Adobe Jacksona Palmera w grudniu 2013 roku.

Twórcy powołując do życia nową walutę internetową chcieli trafić do szerszego grona nabywców, niż miał bitcoin. Nazwa oraz logo pochodzą od “Pieseła” z memów, który przedstawia psa rasy Shiba Inu.

Nie pierwszy raz.

Elon Musk nie po raz pierwszy okazuje sympatię dla tego osobliwego projektu. Mówił o nim w programie Saturday Night Live 9 maja 2021 roku, nawet nazwał siebie żartobliwie “Dogefather” – ojcem dogecoina. Wtedy kryptowaluta osiągnęła swój historyczny szczyt na poziomie ok. 0,72 USD.

W styczniu 2022 roku Tesla (firma Elona Muska) ogłosiła, że będzie przyjmowała płatnośći w… Dogecoinie.

Jednak ani ta informacja, ani pojawienie się “Pieseła” na Twitterze, nie wzbudziły już takiego zainteresowania kryptowalutą jak w maju 2021 roku.

Aktualnie Dogecoin jest wart niecałe 10 centów, podczas gdy w okresie szczytu popularności w maju 2021 roku był blisko jednego dolara.

Tekst powstał w ramach współpracy merytorycznej i komercyjnej z:
Cashify i Polski Instytut Kryptowalut.

Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj