Polska
- Waldemar Buda (minister rozwoju i technologii): „Zgodnie z kierunkową decyzją Rady Ministrów właśnie podpisałem Rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych”. Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia, zakaz przywożenia z Ukrainy do Polski produktów rolnych dotyczy: zboża, cukru, suszu paszowego, nasion, chmielu, lnu i konopi, owoców i warzyw, produktów z przetworzonych owoców i warzyw, wina, wołowiny i cielęciny, mleka i przetworów mlecznych, wieprzowiny, baraniny i koziny, jaj, mięsa drobiowego, alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego, produktów pszczelich oraz pozostałych produktów.
- Krzysztof Kwiatkowski (senator) poinformował w czwartek o złożeniu wniosku do NIK ws. przeprowadzenia kontroli prawidłowości działań m.in. służb celno-skarbowych i granicznych oraz procedur dotyczących wwożenia do Polski zboża z Ukrainy. „Dziś wiemy, że to była podstawa do tego, żeby grupa cwaniaków, oszustów, by nie powiedzieć złodziei, wykorzystała to nie po to, żeby to zboże trafiało tranzytem do głodujących, ale żeby nabijać sobie kabzę, kupując ukraińskie zboże i później sprzedając w Polsce jako polskie zboże”.
- Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości, prokurator generalny): Powołujemy duży zespół śledczy do zbadania oszustw związanych z importem ukraińskiego zboża. W ramach zespołu prokuratorzy będą współdziałać ze służbami celnymi, skarbowymi, ABW i Policją.
- Wirtualna Polska: Najwięksi producenci mąki w Polsce kupili zboże z Ukrainy. Jak się okazało, było to zboże techniczne, a więc nienadające się pod żadnym pozorem do spożycia. Wśród jego importerów znajdują się spółki związane z ludźmi PiS. Jedną ze spółek, która sprowadziła takie zboże jest firma Wipasz. Marek Zagórski, jeszcze do marca poseł PiS, zasiadał w jej zarządzie, a później w radzie nadzorczej i był zatrudniony w firmie jako pełnomocnik ds. realizacji projektów, do którego zadań należały m.in. popularyzacja i edukacja w zakresie upraw roślin białkowych w Polsce. Kolejna ze spółek – Cedrob – ma prezesa, który jest związany z PiS i jest dobrym znajomym premiera Mateusza Morawieckiego.
- Od 28 kwietnia świadectwa energetyczne określające zapotrzebowanie nieruchomości na energię będą obowiązkowe przy sprzedaży i wynajmie mieszkania lub budynku. Świadectwo charakterystyki energetycznej musi być sporządzone w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków. Zawiera m.in.: wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową, udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową i jednostkową wielkość emisji CO2.
- UB-ecy wygrywają w sądach z PiSem. W 2017 roku PiS zmniejszył świadczenia emerytalne i rentowe byłym funkcjonariuszom służb PRL. Ich świadczenia oraz ich rodzin nie mogą być wyższe niż średnie emerytury i renty wypłacane przez ZUS. Jednak niektórym obniżono świadczenia do poziomu emerytury minimalnej – obecnie to ok. 1,4 tys. zł na rękę. Jednak emeryci poszli do sądów i 4,5 tys. funkcjonariuszy wygrało już w apelacji i musiano przywrócić im pełną emeryturę. W apelacji rząd przegrał w 90% rozpatrzonych spraw.
- Ludowcy poinformowali, że składają projekt zmian w konstytucji zakładający wpisanie do ustawy zasadniczej ochrony lasów jako dobra wspólnego wszystkich obywateli. Władysław Kosiniak-Kamysz: „Kto nie podpisze się pod tym wnioskiem, ten chce prywatyzacji lasów i obsady stanowisk”. Działania te są efektem ostatnich prób przejęcia kontroli nad polskimi lasami przez UE.
- Lewica: Chcemy, aby 1 procent PKB był przeznaczony na mieszkalnictwo. „Trzeba je wydać na publiczne programy mieszkaniowe i na budownictwo społeczne”. „Tu nie trzeba wymyślać koła na nowo, bo tak zrobiła lewica w wielu krajach w Europie, chociażby w Wiedniu i tak robią dzisiaj lewicowi samorządowcy w takich miejscach jak Włocławek, gdzie powstają osiedla budownictwa społecznego”.
- Międzynarodowy Fundusz Walutowy: inflacja CPI wróci w Polsce do celu Narodowego Banku Polskiego dopiero na koniec 2027 r.
Świat
- Paul Hilbers (dyrektor w Międzynarodowym Funduszu Walutowym): Banki centralne nadal powinny podnosić stopy procentowe, nie oglądając się na niepokoje w sektorze bankowym.
- Niemcy zamknęły w sobotę ostatnie działające w kraju elektrownie atomowe po 60 latach obecności energii atomowej w miksie energetycznym tego kraju. Miały być one zamknięte już pod koniec ubiegłego roku, jednak ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę i wynikły z tego kryzys energetyczny, rząd postanowił pozwolić elektrowniom pracować przez zimę. Na niemieckich ulicach demonstrowali zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy energii jądrowej.
- Holandia: Ministerstwo finansów skarciło królową Maksymę za jej wypowiedzi w sprawie wprowadzenia cyfrowego euro. Informacje potwierdziło gazecie kilka źródeł w Hadze. Członkowie gabinetu premiera Marka Ruttego nieoficjalnie przyznają, że wypowiedzi królowej, z wykształcenia ekonomistki, w sprawie cyfrowej waluty powodują negatywne reakcje w mediach społecznościowych. Komisja Europejska powinna przedstawić konkretny plan wprowadzenia cyfrowego euro w drugim kwartale 2023 r.
- Słowackie ministerstwo rolnictwa zakazało w czwartek wprowadzania na rynek pochodzącego z Ukrainy zboża i wyprodukowanej z niego mąki. Decyzja jest reakcją na stwierdzenie w zbożu z Ukrainy groźnego dla zdrowia stężenia pestycydów. Jednocześnie władze nie wydały zakazu sprowadzania ziarna z Ukrainy, ale stanowczo odradzają jego import.
- Rząd Włoch wprowadza wysokie kary (od 20 do 60 tysięcy euro) za niszczenie zabytków i dóbr kultury, oblewanie ich farbą i podobne czyny. To reakcja na serię incydentów, nazwanych „ekowandalizem”, których sprawcami byli obrońcy środowiska z ruchu przeciwników paliw kopalnych. Pieniądze ze środków uzyskanych z kar będą przeznaczane na remont zabytków. W ostatnich dniach włoscy obrońcy środowiska z ruchu Ostatnie Pokolenie oblali farbą gmach historycznego Palazzo Vecchio we Florencji. Na jej usunięcie zużyto 5 tysięcy litrów wody- poinformowały wówczas miejscowe władze. Kilka dni później aktywiści wlali czarny płyn do barokowej fontanny na Placu Hiszpańskim w Rzymie.
- Władimir Putin podpisał w piątek ustawę zezwalającą władzom na wydawanie elektronicznych zawiadomień poborowym i rezerwistom powoływanym do służby w armii. Rosyjskie przepisy dotyczące służby wojskowej dotychczas wymagały osobistego dostarczania zawiadomień poborowym i rezerwistom powołanym do służby. Powołani, którzy nie stawią się do poboru na wezwanie on-line, nie będą mogli opuszczać Rosji, zostaną zawieszone ich prawa jazdy i ograniczone możliwości prowadzenia działalności gospodarczej.
- Niższa izba parlamentu Rosji przyjęła ustawę pozwalającą zawierać kontrakt z armią od razu po ukończeniu szkoły średniej. Niedobór żołnierzy kontraktowych w armii wypełnią więc 18-latkowie.
- Amerykanie nałożyli sankcje na Międzynarodowy Bank Inwestycyjny (IIB) z siedzibą w Budapeszcie. Międzynarodowy Bank Inwestycyjny został założony w 1970 roku przez kraje Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, organizacji koordynującej współpracę gospodarczą państw zależnych od ZSRR. Początkowo jego siedziba była zlokalizowana w Moskwie, natomiast w 2019 roku została przeniesiona do Budapesztu. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę Czechy, Słowacja, Bułgaria i Rumunia zapowiedziały wystąpienie z IIB. Obecnie Węgry są de facto jedynym krajem Unii Europejskiej należącym do banku. Pozostałymi członkami są Kuba, Mongolia, Rosja i Wietnam. W obecnej sytuacji rząd Węgier postanowił wycofać się z instytucji zwanej „bankiem szpiegów”.
- W Komisji Europejskiej trwają prace nad zakończeniem „epoki klatkowej” w UE. Rozważany jest wariant, by do 2027 roku zakazać przetrzymywania w klatkach nie tylko kur niosek, lecz także królików, świń, przepiórek, kaczek czy gęsi. Polska jest na taki krok słabo przygotowana. W zestawieniu 28 europejskich krajów zajmuje 21. miejsce z odsetkiem zwierząt hodowanych poza klatkami na poziomie 24%. W czołówce zestawienia państw, które najlepiej radzą sobie z rezygnacją z chowu klatkowego, są Luksemburg, Austria, Szwecja (odpowiednio 98, 97 i 96% zwierząt żyjących w hodowli bezklatkowej). Kolejne miejsca zajmują Holandia (90%)., Niemcy (87%) oraz Słowenia (82%). Z badań przeprowadzonych przez Europejską Inicjatywę Obywatelską kilka lat temu wynika, że 94% mieszkańców Europy uważa, że ochrona dobrostanu zwierząt hodowlanych jest ważna, a 82% uważa, że zwierzęta te powinny być lepiej chronione. Jak wynika z raportu CIWF „Koniec epoki klatkowej”, w UE ponad 300 mln zwierząt spędza całe lub większość swojego życia w klatkach.
- Associated Press: rządzący Afganistanem talibowie zakazali w prowincji Herat wstępu do ogródków restauracyjnych rodzinom i kobietom. Jest to odpowiedź na skargi muzułmańskich uczonych dotyczących mieszania się przedstawicieli różnych płci. Odkąd talibowie wrócili do władzy w Afganistanie w 2021 r., kobiety utraciły większość praw wywalczonych przez dwie ostatnie dekady.
- Chiny i Brazylia zacieśniają współpracę w rolnictwie, badaniach naukowych, branży układów scalonych i finansach, wzmacniając handel we własnych walutach. To ustalenia po wizycie prezydenta Brazylii Luiza Inacio Luli da Silvy w Pekinie.
- CNN: Alibaba, światowy gigant handlu e-commerce, stworzyła własną sztuczną inteligencję. Tongyi Qianwen to bezpośrednia odpowiedź na ChatGPT.
- Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy: Chiński producent smartfonów Xiaomi to międzynarodowy sponsor wojny, którą Rosja prowadzi z Ukrainą. „Podczas gdy Rosjanie bombardowali spokojne ukraińskie miasta, Xiaomi udało się zwiększyć dostawy do Federacji Rosyjskiej o 39 proc. w trzecim kwartale 2022 r. w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim”.
- Holandia zezwoli na eutanazję dzieci w wieku do 12 lat, jeśli dzieci „nieznośnie cierpią”. Zgodnie z decyzją gabinetu zabieg skrócenia życia dziecka będzie musiał być poprzedzony wyrażeniem zgody przez rodziców, a lekarz musi skonsultować się z co najmniej jednym innym niezależnym medykiem.
- Niemcy: Minister zdrowia Karl Lauterbach i minister rolnictwa Cem Oezdemir przedstawili w środę plany rządu dotyczące legalizacji marihuany. Dorośli będą mogli prywatnie uprawiać marihuanę w określonych ilościach. Posiadanie maksymalnie 25 gramów marihuany nie będzie karalne. Celem jest walka z czarnym rynkiem.
- Firma badawcza IDC: Sprzedaż komputerów osobistych na świecie spadła o 29% w pierwszym kwartale bieżącego roku. Największy spadek zanotowała firma Apple, której sprzedaż komputerów stacjonarnych oraz laptopów była niższa o 40,5%. Powodem jest między innymi bardzo wysoka sprzedaż w trakcie pandemii – kupowany wtedy sprzęt jeszcze nie wyszedł z użytku.
- Africanews: Kenia nie ma zamiaru zaciągać pożyczek, by wypłacić wynagrodzenia urzędnikom. Sekretarz Skarbu Państwa i Gabinetu Planowania Gospodarczego Njuguna Ndung’u ostrzegł przed nadchodzącymi trudnymi czasami, mówiąc, że rząd znajduje się w „kłopotach finansowych” i nie ma skąd zdobyć więcej funduszy. Urzędnicy służby cywilnej w Kenii zostali ostrzeżeni, aby przygotowali się na dalsze opóźnienia w wynagrodzeniach w związku z pogarszającą się sytuacją gospodarczą w kraju.