🇵🇱 Polska
- Pomimo silnego spadku cen w rafineriach nie doszło do podobnych obniżek przy dystrybutorach. Od dwóch tygodni operatorzy stacji zwiększają marże detaliczne. Jakub Bogucki z e-petrol.pl: Można odnieść wrażenie, że operatorzy rynku detalicznego szykują bufor bezpieczeństwa w postaci wyższych marż, który ma złagodzić szok cenowy związany z planowanym od stycznia przywróceniem wyższych stawek VAT na paliwa silnikowe.
- W 2023 r. emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji, który prognozowany jest obecnie na poziomie 113,8% Obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa. Zagwarantowana zostanie także minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł.
- Mariusz Błaszczak (szef MON): Przeznaczamy największe w historii środki na modernizację polskiego wojska. „W 2023 roku wyniosą one 3% PKB. Już teraz jesteśmy trzecim państwem sojuszu pod względem nakładów wojskowych w relacji do budżetu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie dynamicznie rozwijająca się gospodarka, która nawet w dobie obecnego kryzysu potrafi generować odpowiednie środki”.
- Mariusz Błaszczak (szef MON): Wojska Obrony Terytorialnej przekroczyły liczebność 35 tys. żołnierzy.
- Mateusz Morawiecki: „Dzięki staraniom rządu PiS Polska ma jedną z najniższych cen gazu w Europie”. Błękitne paliwo tańsze jest tylko na Słowacji, w Chorwacji oraz na Węgrzech.
- NBP: w celu umożliwienia ochrony oszczędności emerytalnych przed inflacją, należałoby przywrócić w Polsce emisje hurtowych obligacji indeksowanych inflacją (IZ), które mogłyby być nabywane przez instytucje zarządzające oszczędnościami emerytalnymi. Po raz ostatni obligacje typu IZ były emitowane w Polsce w 2016 roku.
- OECD prognozuje, że stopy procentowe w Polsce będą rosnąć do połowy 2023 r. i osiągną poziom 8%.
- BIK: w październiku sprzedaż kredytów hipotecznych była aż o 74,5% niższa niż rok wcześniej.
- Rzeczpospolita: Polacy zacisnęli pasa i oszczędzają na jedzeniu poza domem. Nawet fast foody tracą obroty np. McDonald’s ok. 20% od kwietnia do października 2022. Jak pokazują ankiety, Polacy zaczynają redukować wydatki właśnie od jedzenia „na mieście”.
- Polski rynek cateringu dietetycznego jest już wart ok. 2 mld zł i dynamicznie rośnie. Badanie Kukuła Healthy Food: na przełomie września i października ub.r. korzystało z niego 37% Polaków, przy czym średnio co piąty (21%) zamawia catering regularnie, a 60% okazjonalnie.
- Andrzej Duda podpisał ustawę, która wydłuża kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Ma ona na celu rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych. Zgodnie z wcześniejszym kalendarzem wyborczym jedne i drugie miały odbyć się jesienią 2023 r.
- Piotr Uściński (wiceminister rozwoju i technologii): Gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie remontu pustostanów z Funduszu Dopłat prowadzonego przez BGK. Wysokość dofinansowania może wynieść do 80 proc. kosztów. Wiceminister zaznaczył, że ok. 11 proc. mieszkań w Polsce to pustostany. „Większość z nich jest w rękach samorządów. To bardzo duży potencjał, dzięki któremu można w szybki sposób zwiększyć liczbę mieszkań w Polsce”.
🧑💼 Dane z Polski
- Płace w sektorze korporacyjnym (r/r): 13,0% ocz. 13,8%
- Wskaźnik PPI (r/r): 22,9% ocz. 23,5%
- Sprzedaż detaliczna (r/r): 18,3% ocz. 21,0%
- Stopa bezrobocia: 5,1% ocz. 5,1%
Ocz. – oczekiwano.
🌍 Świat
- Andrzej Duda oraz prezydenci Łotwy, Litwy i Rumunii podpisali w piątek w Kownie wspólną deklarację dotyczącą bezpieczeństwa regionalnego i integracji europejskiej, w której m.in. potwierdzili swoje zaangażowanie we wsparcie Mołdawii, Ukrainy i Gruzji w wysiłkach na rzecz dołączenia do Unii Europejskiej.
- Administracja Kijowa umacnia obronę stolicy. Ukraińska armia nie zauważa obecnie sił przeciwnika, które pozwoliłyby mu na napaść na miasto z kierunku północnego. „Tym niemniej to nie jest powód do zaniedbywania obrony stolicy i bezpieczeństwa obywateli. Jakiekolwiek, nawet hipotetyczne, próby zajęcia przez przeciwnika stolicy są skazane na klęskę!”.
- Wołodymyr Kliczko (mer Kijowa): Spodziewamy się, że wojska rosyjskie mogą podjąć ponowną próbę ataku na Kijów z terytorium Białorusi wiosną przyszłego roku. Poprzez ataki na infrastrukturę cywilną Putin chce zmusić ludzi do ucieczki ze stolicy, ale zdaniem Kliczki, osiąga coś zupełnie przeciwnego.
- Rosyjski portal Ważnyje Istorii: Według rosyjskich prognoz do lata 2023 roku straty wśród zmobilizowanych, z których wielu rzucono na front bez przygotowania, mogą wynieść ok. 100 tys. „Władimir Putin nie porzuca planów wzięcia Kijowa. By osiągnąć swój cel, jest gotowy walczyć kilka lat, nie licząc się ze stratami”.
- Niezależny portal Wiorstka: na Kremlu i w Dumie Państwowej administracja prezydenta planuje drugą falę „częściowej mobilizacji”, w celu zwerbowania nawet 700 tys. ludzi.
- Gen. Mark Milley (USA) szacował w połowie listopada rosyjskie straty od 24 lutego na ponad 100 tys. zabitych i rannych (jeszcze bez rezerwistów).
- Dmytro Kułeba (minister spraw zagranicznych Ukrainy): „Tylko w ciągu ostatnich dziesięciu dni decyzje o nowych pakietach wsparcia wojskowego lub wkładach finansowych na zakup broni dla Ukrainy ogłosiło dziesięć krajów: USA, Wielka Brytania, Hiszpania, Kanada, Holandia, Niemcy, Norwegia, Finlandia, Francja i Szwecja”.
- Parlament Europejski w środę na sesji planarnej będzie głosował nad rezolucją uznającą Rosję za państwowego sponsora terroryzmu. Autorzy rezolucji wskazują, że umyślne ataki i okrucieństwa Rosji wobec ludności cywilnej, niszczenie infrastruktury cywilnej oraz inne poważne naruszenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego są równoznaczne z aktami terroru wobec ludności i stanowią zbrodnie wojenne.
- Kiszyniowskie Centrum Badań Socjologicznych: 42,5% obywateli Mołdawii opowiada się za połączeniem ich kraju z Rumunią. To największy odsetek poparcia w 30-letniej historii Republiki Mołdawii. Powodem jest zwiększone zagrożenie ataku ze strony Rosji.
- Enerhoatom (koncern atomowy Ukrainy): Ze względu na uszkodzenia infrastruktury energetycznej uruchomiono zabezpieczenia awaryjne. Wszystkie bloki energetyczne tych stacji zostały automatycznie odłączone od sieci energetycznej. „Tym samym po raz pierwszy w 40-letniej historii ukraińskiej energetyki jądrowej wyłączono wszystkie bloki energetyczne elektrowni atomowych w kraju”.
- Chiny: Śmierć co najmniej 10 osób w pożarze budynku w Urumczi, stolicy Sinciangu, wywołała w tym mieście protesty przeciwko trwającym od ponad trzech miesięcy lockdownom. Wcześniej mieszkańcy Chin wielokrotnie publikowali w Internecie zdjęcia objętych lockdownami budynków, których drzwi wyjściowe zaryglowano, zamknięto przy pomocy łańcuchów, zamków lub kłódek, a nawet zaspawano. Jeden z mieszkańców Urumczi powiedział, cytowany przez dziennik „Financial Times”, że od trzech miesięcy nie mógł opuszczać domu z powodu lockdownu, a w piątek wieczorem wyszedł na ulicę i przyłączył się do spontanicznego protestu z udziałem kilkuset osób. „Mogą zamknąć miasto, ale blokowanie wyjścia ewakuacyjnego nie jest w porządku (…) Jesteśmy ludźmi, nie zwierzętami”.
- Policja w Indiach oskarżyła szczury o zjedzenie blisko 200 kilogramów marihuany skonfiskowanej handlarzom i przechowywanej na posterunkach. Sędzia Chaudhary uznał, że jedynym sposobem ochrony przejętej marihuany przed „takimi nieustraszonymi myszami” jest sprzedaż narkotyków laboratoriom badawczym i firmom medycznym na aukcji, z której dochód trafiłby do rządu.
- American Journal of Public Health: w 2019 roku Według najnowszych dostępnych danych z 2019 roku 6 milionów Amerykanów nosiło codziennie broń palną w miejscach publicznych. Dwa razy więcej niż w 2015 roku.
- Kanye West (muzyk) znajmił, że będzie kandydował na prezydenta USA w 2024 r. i zaoferował Donaldowi Trumpowi wiceprezydenturę.
- Estońska policja we współpracy z amerykańskim Federalnym Biurem Śledczym (FBI) aresztowały Siergieja Potapienko i Iwana Turogina podejrzanych o oszustwo kryptowalutowe o wartości 575 milionów dolarów. Nick Brown (amerykański prokurator): „Rozmiar i zakres domniemanego schematu jest naprawdę zdumiewający. Oskarżeni wykorzystali zarówno powab kryptowalut, jak i tajemnicę wokół wydobycia kryptowalut, aby zbudować ogromny schemat Ponziego”.