🇵🇱 Polska

 • Andrzej Kosztowniak (minister finansów) podpisał rozporządzenie o zerowej stawce VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 roku. Zostało ono już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Jak czytamy we wprowadzonych przepisach, „do dnia 31 marca 2024 r.
 • Krzysztof Kolany (bankier.pl): Za nami czwarty z rzędu tydzień kosmetycznych obniżek cen paliw w Polsce. W pierwszym tygodniu grudnia średnia cena benzyny Pb95 wyniosła 6,43 zł/l (dane: Reflex), czyli 5 groszy na litrze mniej niż tydzień temu. Nieco potaniał również olej napędowy, który tankowano przeciętnie po 6,60 zł/l (4 gr taniej niż przed tygodniem).
 • Adam Glapiński o mocnym kursie złotego: „Nie mamy żadnego preferowanego kursu. Kurs złotego jest płynny”. „Jesteśmy zawsze gotowi na interwencje wtedy, gdy kurs zmienia się szybko, skokowo. Wtedy czasami interweniujemy, aby spowolnić tę zmianę tak, aby eksporterzy i importerzy mogli się dostosować”.
 • Adam Glapiński: „(…) odniosę się do koncepcji przedłużania powszechnych wakacji kredytowych na kolejny rok. NBP uważa je za zbędne, powtarzamy to kolejny raz, a nawet niewskazane, gdyż w długim okresie wspiera promowaniu postaw moral hazard”. Osoby, które nadal odczuwać będą nadmierne obciążenia dochodów spłatami rat mogą skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców przy BGK, który sprawdza się dobrze i nadal dysponuje znacznymi środkami.
 • Sondaż United Surveys: Niemal 54%. badanych popiera pomysł postawienia prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Przeciwnego zdania jest nieco ponad 30% respondentów.
 • BIK: Średnia wartość kredytu hipotecznego, o który wnioskowano w listopadzie, ustanowiła nowy rekord. Liczba starających się o finansowanie była o 193 proc. wyższa niż rok wcześniej. Powodem jest program „Bezpiecznego kredytu 2 procent”.
 • Donald Tusk: PiS postanowił wykorzystać ostatnie tygodnie do dewastowania państwa, do rozdawania pieniędzy dla swoich. „Tylko ministerstwo kultury po 15 października rozdysponowało prawie 458 mln zł, rozdając to swoim” – powiedział. „W Chełmie 180 mln i w Otwocku 100 mln na instytucje powołane specjalnie po to, aby móc korzystać z tych pieniędzy”.
 • Badanie Fundacji Allianz: „Zrozumienie dla nieposiadania dzieci jest w Polsce rekordowo wysokie”. Okazuje je 86 proc. Polaków w wieku od 18 do 39 lat. „To więcej niż we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Grecji – wynika z badania Fundacji Allianz, przeprowadzonego z instytutem SINUS w pięciu krajach”.
 • Szymon Hołownia (marszałek Sejmu): Trzecia Droga trwa na stanowisku, że powinno zostać przeprowadzone referendum w sprawie aborcji.
 • Portal stacji MDR: Polskie jarmarki bożonarodzeniowe w ostatnich latach mocno awansowały w międzynarodowych rankingach. Te w Krakowie i Wrocławiu zazwyczaj plasują się wyżej niż jarmarki w Niemczech. Przewagami konkurencyjnymi Polski są relatywnie niskie ceny (w porównaniu do zachodnich) oraz poczucie bezpieczeństwa. W końcu Polska jest krajem, który nie został jeszcze dotknięty atakami terrorystycznymi”, czytamy w raporcie. Co więcej, w przeciwieństwie do wielu innych regionów Europy – wciąż często można przeżyć jarmarki bożonarodzeniowe w Krakowie i Wrocławiu przy prawdziwej zimowej pogodzie”.
 • RynekPierwotny.pl: W Polsce już ponad milion osób zarabia na wynajmie. W ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychód wykazało 883 000 podatników w łącznej kwocie 23,352 mld zł. Przy zastosowaniu skali podatkowej dochód wykazało 124 000 podatników w łącznej kwocie 3,605 mld zł.
 • Komisja Europejska w listopadzie pozytywnie oceniła zmieniony polski Krajowy Plan Odbudowy o wartości 59,8 mld euro. Zatwierdzenie przez Radę umożliwi Polsce otrzymanie płatności zaliczkowych w wysokości 5,1 mld euro z funduszy REPowerEU.
 • Lublin: 71-latek  stracił 3 miliony próbując zainwestować w kryptowaluty. Padł ofiarą oszustów. Poszukując pomocy w odzyskaniu utraconych pieniędzy pokrzywdzony natrafił na kancelarię, która oszukała go na 800 tys. złotych.

🌍 Świat

 • Thierry Breton (unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług): Po trzech dniach intensywnych negocjacji między państwami członkowskimi a Parlamentem Europejskim Unia Europejska ma porozumienie, regulujące rozwój sztucznej inteligencji (AI). To historyczny moment. UE staje się pierwszym kontynentem, który ustali jasne zasady korzystania ze sztucznej inteligencji”.
 • John Kirby (Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA): Biorąc pod uwagę sytuację na Kapitolu, nie jesteśmy w stanie obiecać Ukrainie, że nasza pomoc będzie kontynuowana. Kirby dodał jednak, że prezydent Biden jest gotowy do kompromisu z republikanami, by wyjść z impasu wokół pakietu wsparcia dla Ukrainy.
 • Ukraine Support Tracker Kilońskiego Instytutu Gospodarki Światowej (IfW Kiel): Zachód staje się „zmęczony wojną” na Ukrainie. „Widzimy 87-procentowy spadek nowych zobowiązań pomocowych”.
 • Przedstawiciele władz USA i Ukrainy podpisali w środę w Waszyngtonie list intencyjny dotyczący wspólnej produkcji broni na Ukrainie. Lloyd Austin (szef Pentagonu): USA chcą umożliwić Ukrainie produkcję sprzętu „bliżej pola walki”.
 • Joe Biden (prezydent USA): który naciska na Kongres, by przyjął jego wniosek o zwiększenie środków przeznaczonych na pomoc dla Kijowa ostrzegł w środę, że jeśli prezydent Rosji Władimir Putin zajmie Ukrainę, to nie zatrzyma się na niej.
 • Devlet Bahceli (lider sprzymierzonej z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem Partii Narodowego Działania): Turcja zgodzi się na przyjęcie Szwecji do NATO. Ale sojusz ma uznać niepodległość Palestyny, Izrael zapłaci reparacje, a premier tego kraju Benjamin Netanjahu trafi przed międzynarodowy trybunał.
 • Francuski parlament przyjął ustawę chroniącą rolników przed skargami sąsiadów na dźwięki i wonie powstające podczas działalności rolniczej.  We Francji od dawna słyszy się o konfliktach między byłymi mieszkańcami miast, którzy kupowali domy na wsi, a następnie narzekali na wiejskie warunki: pianie kogutów, szczekanie psów, hałas maszyn rolniczych lub zapach obornika. Obecnie 500 rolników zmaga się z podobnymi pozwami sąsiadów.
 • Witalij Kliczko (mer Kijowa): Spadek popularności Wołodymyra Zełenskiego nie jest zaskoczeniem, ponieważ popełnił błędy. Były pięściarz powiedział: „Ludzie zadają sobie pytanie, dlaczego Ukraina nie była lepiej przygotowana do tej wojny”. „Dlaczego Zełenski do końca zaprzeczał, że do niej dojdzie. Dlaczego Rosjanie mogli tak szybko dojść do Kijowa. Było zbyt wiele informacji, które nie pasowały do rzeczywistości”.
 • Agencja Ansa: Włochy, zgodnie z wcześniejszymi zamiarami, oficjalnie wycofują się z chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku. Italia jako jedyny kraj G7 przystąpiła do tego projektu w 2019 roku. Inicjatywa budziła zastrzeżenia Stanów Zjednoczonych.
 • Kaja Kallas (premier Estonii): Prawdopodobnie popełniam polityczne samobójstwo, ponieważ robię to, co jest dobre dla państwa i przyszłych pokoleń – powiedziała premier komentując decyzję rządu o podwyższeniu podatków. Kallas powiedziała, że podwyżka podatku VAT w Estonii, który od nowego roku wzrośnie z 20 do 22%, to wkład Estończyków w zwiększenie wydatków na obronę.
 • David Weiss (specjalny prokurator):  postawił Hunterowi Bidenowi, synowi prezydenta USA Joe Bidena, 9 kolejnych zarzutów o popełnienie przestępstw podatkowych. Biden junior miał nie płacić żadnych podatków federalnych przez cztery lata (w latach 2016-2019 nie zapłacił co najmniej 1,4 miliona dol. należnych podatków federalnych, jednocześnie prowadząc „ekstrawagancki styl życia”).

Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj