🇵🇱 Polska

 • Sejm we wtorek wieczorem udzielił wotum zaufania rządowi premiera Donalda Tuska. Za było 248 posłów, większość bezwzględna wynosiła 225 osób.
 • Donald Tusk po spotkaniu z szefową KE Ursulą von der Leyen: Polska do końca roku dostanie zaliczkę KPO w wysokości 5 mld euro.
 • Grzegorz Braun zgasił we wtorek gaśnicą menorę chanukową ustawioną w Sejmie. Szymon Hołownia podjął decyzję o wykluczeniu z posiedzenia Sejmu w posła Konfederacji w związku z uniemożliwieniem prowadzenia obrad. Przeciwko Braunowi zostanie także skierowany wniosek do prokuratury.
 • Business Insider: Strata NBP za 2023 rok może wynieść 20 mld zł. Jeszcze w 2021 r. Narodowy Bank Polski osiągnął rekordowy zysk – 10,97 mld zł i w kolejnym roku zrobił największą wpłatę do budżetu w historii w wysokości 10,4 mld zł. Zgodnie z prawem 95% zysku NBP trafia do budżetu państwa.
 • Raport „Świąteczny Portfel Polaków 2023”: Polacy w 86% planują sfinansować święta z bieżących dochodów, 27% sięgnie po oszczędności, a 4% skorzysta z pożyczki/kredytu.
 • Michał Kołodziejczak (wiceminister rolnictwa): wejście Ukrainy do UE jest „bardzo nie na rękę polskim rolnikom i przedsiębiorcom”. Polska musi zabezpieczyć swoje interesy. „Na przykład tak, jak zrobiły to Niemcy, kiedy Polska wchodziła do UE, wtedy rynek pracy został zamrożony na 8 lat dla Polaków (…). Dzisiaj musimy mówić o tym, że produkty rolno-spożywcze z Ukrainy – te surowe i przetworzone – mają nie trafiać do Polski przez na przykład 20 lat po wejściu Ukrainy do UE”.
 • Przedstawiciele Korei Południowej są zaniepokojeni zmianą władzy w Polsce, ponieważ nie wiadomo, czy aktualny będzie duży kontakt na zakup broni. W zeszłym roku Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło kontrakt na zakup broni, w ramach których Seul ma dostarczyć Polsce m.in. lekkie myśliwce FA-50, czołgi K2 i samobieżne armatohaubice K9.
 • Rzecznik Departamentu Stanu USA: Liczymy na współpracę z nowym polskim rządem, by dalej umacniać relacje polsko-amerykańskie, w tym we wspieraniu Ukrainy.

🌍 Świat

 • Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził transzę pomocy dla Ukrainy w wysokości 900 mln dolarów. Decyzję ogłoszono na krótko przed spotkaniem Zełenskiego z dyrektor zarządzającą MFW Bułgarką Kristaliną Gieorgiewą. Według źródeł w MFW, na które powołuje się Reuter, Gieorgiewa poinformowała Zełenskiego, że wszyscy członkowie Rady Wykonawczej byli jednomyślni w tej decyzji, z wyjątkiem jednego kraju, co zdaniem Reutera, mogło oznaczać jedynie Rosję.
 • Joe Biden zadeklarował, że jego administracja będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak tylko może, lecz ponownie ostrzegł, że środki na to się wyczerpują, bez zatwierdzenia przez Kongres kolejnego pakietu funduszy. Wyraził przy tym swoje oburzenie postawą Republikanów, którzy blokują pakiet, domagając się w zamian znacznego zaostrzenia polityki imigracyjnej.
 • „Spiegel”: W świetle kryzysu budżetowego w Niemczech ustalono, że Bundeswehra ma w przyszłości wspomagać ukraińską armię, wykorzystując w tym celu własny fundusz specjalny.
 • Kyryło Budanow (szef ukraińskiego wywiadu wojskowego): Rosja nie ma planów na wojnę w 2025 roku. Ich zasoby są ograniczone i mogą się skończyć. „Może to trochę brutalnie zabrzmi, ale my walczymy na koszt kogoś innego, a oni na swój. I liczą swoje pieniądze, chociaż wydaje się, że tak nie jest. I to bardzo skrupulatnie” – stwierdził szef ukraińskiego wywiadu.
 • „Financial Times”:  gdyby Rosja nie zaatakowała Ukrainy, jej PKB byłby o ponad 5% wyższy.  Rosja wydała na zbrojenia ponad 100 miliardów dolarów, czyli prawie jedną trzecią całkowitych planowanych wydatków w 2023 roku. Emigracja z Rosji osiągnęła historyczne rekordy, a w 2022 r. kraj opuściło 668 tys. osób.
 • Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) udzieli Ukrainie pomocy finansowej w wysokości 150 mln euro na przetrwanie sezonu grzewczego.
 • „Wall Street Journal”: Izrael rozpoczął w grudniu pompowanie wody z Morza Śródziemnego w celu zalania tuneli podziemnych. Armia Izraela przyznała, że zniszczenie sieci tuneli może potrwać kilka miesięcy i doprowadzić do zrujnowania miast na skalę uniemożliwiającą ich przyszłą odbudowę.
 • Javier Milei przejął w Argentynie urząd prezydenta i zapowiedział terapię szokową. „Nie ma alternatywy dla zmian szokowych” – podkreślił nowy prezydent. Ostrzegł, że w krótkim okresie doprowadzi to do pogorszenia sytuacji gospodarczej, ponieważ „nie ma pieniędzy”. „Ustępujący rząd pozostawił nas na drodze do hiperinflacji. Zrobimy, co w naszej mocy, by uniknąć tej katastrofy” – powiedział Milei. Nowy prezydent zapowiedział również szeroko zakrojoną prywatyzację: „Wszystko, co może znaleźć się w rękach sektora prywatnego, będzie w rękach sektora prywatnego”.
 • Szwecja wraz z zaostrzoną walką z gangami planuje w ciągu najbliższej dekady potroić liczbę miejsc w więzieniach. Rząd w Sztokholmie szuka alternatywnych rozwiązań, dlatego rozważa m.in. wynajęcie cel za granicą oraz umieszczenie osób skazanych na statkach.
 • Sondaż INSCOP: 48,1%  badanych Rumunów uważa, że reżim komunistyczny Nicolae Ceaucescu był „dobry dla Rumunii”, a 42,2% jest przeciwnego zdania. „Nostalgia za czasami komunizmu to nie jest wyłącznie zjawisko rumuńskie. Podobne trendy mają miejsce także w innych krajach byłego bloku socjalistycznego i to wynika z jednej strony z mitologizacji czasów, które już słabo się pamięta i trudności, z którymi ludzie zmagają się w obecnej rzeczywistości” – mówi szef ośrodka INSCOP.
 • Kanada wraca do pomysłu z czasów po II WŚ żeby zwiększyć podaż domów. Deweloperzy będą mogli korzystać z katalogu prostych, zaaprobowanych projektów, by uprościć formalności i skrócić czas budowy. Kanada potrzebuje dodatkowo 3,5 mln nowych mieszkań i domów do 2030 r., by zaspokoić potrzeby i przywrócić dostępność cenową nieruchomości.
Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj