Polska
- Adam Glapiński (prezes NBP): „Narodowy Bank Polski nie jest winien wysokiej inflacji w Polsce, w żadnym wypadku”.
- Jarosław Kaczyński o walce z inflacją: „Dlaczego w Polsce inflacja jest wysoka, choć są kraje, gdzie jest ona wyższa? Otóż dlatego, że prowadzimy tak walkę z inflacją, aby nie dopuścić do tego wielkiego nieszczęścia, jakim jest bezrobocie. To nie jest brak umiejętności czy świadomości, że można inaczej”.
- Piotr Bujak (główny ekonomista PKO BP): „Wydaje się, że w najbardziej prawdopodobnym scenariuszu cykl podwyżek stóp procentowych NBP został już zakończony”.
- Rząd rozpatrzy projekt resortu finansów, który ma m.in. wyłączyć ze stabilizującej reguły wydatkowej tegoroczne wydatki związane z kryzysem energetycznym, a także wyłączyć z podatku bankowego obligacje BGK i PFR.
- W środę pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów odbył się protest służb mundurowych. Związkowcy domagają się wyższych pensji. Maciej Wąsik (wiceszef MSWiA) wyszedł do protestujących i powiedział: „Chociaż nie zawsze potrafimy się zgodzić, chociaż postulaty związkowców często są twarde, często nie jesteśmy w stanie ich spełnić, obiecuję państwu jedną rzecz: że zawsze wysłuchamy tych postulatów”.
- Raport AMRON-SARFiN: „III kwartał bieżącego roku przyniósł dalszy, dynamiczny spadek liczby udzielanych kredytów mieszkaniowych. W chwili obecnej możemy już mówić o rzeczywistej zapaści na rynku hipotek. Według danych SARFiN w trzecim kwartale udzielono łącznie 21 218 nowych kredytów mieszkaniowych, co oznacza, że w ciągu kwartału liczba udzielonych kredytów spadła o blisko połowę (45 proc.)”.
- Badanie Krajowego Rejestru Długów: młodzi mężczyźni chętniej zostają w domu z rodzicami. Aż 34% mężczyzn twierdzi, że mieszkanie z rodzicami po ukończeniu 25 lat to żaden wstyd. Z tym stwierdzeniem zgadza się 25% kobiet.
Dane z Polski
- Decyzja w sprawie stóp procentowych: 6,75% oczekiwano: 7,00%.
Świat
- Inflacja w Czechach gwałtowanie spadła: z 18%. odnotowanych we wrześniu do 15,1% w październiku. Za przyczynę uznaje się wprowadzenie „czeskiej tarczy antyinflacyjnej” łagodzącej wzrost cen za prąd.
- W USA na giełdach pojawiły się mocne wzrosty w reakcji na niższą inflację (7,7%) niż się spodziewano (8%).
- Rynek kryptowalut przeżywa drastycznie załamanie. Giełda kryptowalut FTX boryka się z niedoborem do 8 miliardów dolarów z powodu wniosków o wypłatę i potrzebuje awaryjnego finansowania. Agencja Reutera pisze o co najmniej 1 mld USD, który został wyprowadzony w serii tajemniczych transakcji ze spółki. Inna giełda – Binance miała początkowo przejąć FTX, ale się wycofała.
- Południowokoreański dziennik „Dzoson Ilbo”: Hakerzy z Korei Północnej ukradli już od początku roku równowartość ponad 1,2 mld dolarów w kryptowalutach.
- Ukraiński wywiad wojskowy: Chersoń wraca pod kontrolę Ukrainy, do miasta wkraczają oddziały ukraińskich sił zbrojnych. Portal Suspilne opublikował nagrania jak mieszkańcy Chersonia zgromadzeni na ulicach miasta wiwatują na cześć armii ukraińskiej, ludzie wyszli na ulice z flagami narodowymi Ukrainy.
- Serhij Hajdaj (gubernator Obwodu Ługańskiego): obecnie tzw. szara strefa w Obwodzie Ługańskim zanika ze względu na to, że ukraińskie siły posuwają się naprzód. W obwodzie jest „bardzo wielu” niedawno zmobilizowanych przez armię rosyjską. Gubernator przekazał, że rosyjscy wojskowi nie zabierają ciał poległych, „idą po trupach”. Praktycznie wcale nieprzygotowani zmobilizowani są rzucani „na rzeź”.
- Brytyjskie ministerstwo obrony: Most Krymski, uszkodzony na początku października wskutek eksplozji, nie zostanie w pełni naprawiony przed wrześniem 2023 roku. To utrudni Rosji transport wojsk i sprzętu na Krym i południową Ukrainę.
- Mark Millley (generał z USA): Rosyjska armia straciła ponad 100 tys. zabitych i rannych żołnierzy na Ukrainie i dodał, że najprawdopodobniej siły zbrojne Kijowa poniosły w wojnie straty na podobnym poziomie. Co więcej, od początku inwazji Rosji, w wojnie prawdopodobnie zginęło również około 40 tys. ukraińskich cywilów.
- Mychajło Fedorow (minister transformacji cyfrowej Ukrainy): Polska przekazała Ukrainie 1570 systemów łączności satelitarnej Starlink. Fedorow powiadomił, że od początku rosyjskiej inwazji Ukraina otrzymała od darczyńców i partnerów ponad 20 tys. terminali Starlink, w tym 5 tys. od Polski.
- Melanie Joly (kanadyjski biznes minister spraw zagranicznych): „Chiny są coraz bardziej destrukcyjnie działającym globalnym graczem”. Firmy prowadzące interesy w Chinach muszą zdać sobie sprawę z ryzyka.
- Holandia podnosi wiek emerytalny o trzy miesiące. Obecnie wiek emerytalny w Niderlandach wynosi 66 lat i 7 miesięcy, od 2024 r. będzie to 67 lat, a w 2028 r. wzrośnie o kolejne trzy miesiące. Decyzja o podwyższeniu zapadła w związku z wydłużeniem długości życia. Dla obu płci wiek emerytalny jest równy.
- Chiny: Indeks cen producentów spadł w porównaniu do października ubiegłego roku o 1,3% (deflacja producencka). Spadek cen producentów jest przede wszystkim efektem obniżki cen surowców (metali żelaznych czy węgla). W skali roku tańsza jest ropa. Chińczycy korzystają z „rabatów” na surowce eksportowane przez Rosję. W Chinach inflacja konsumencka CPI wyniosła 2,1% (odczyt za październik).
- Reuters: Turcja może zostać wykluczona z Rady Europy, ponieważ nie zastosowała się do decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który nakazał uwolnienie skazanego na dożywocie tureckiego opozycjonisty Osmana Kavali, który jest filantropem, mecenasem sztuki, wydawcą, obrońcą praw człowieka i praw mniejszości, w tym Kurdów, oraz orędownikiem pojednania pomiędzy Turcją i Armenią.
- Wielka Brytania: Ponad 70 tys. pracowników 150 brytyjskich uniwersytetów przeprowadzi pod koniec listopada trzydniowy strajk, domagając się podwyżek płac i poprawy warunków pracy.
- Mark Zuckerberg (prezes Meta) poinformował o planowanym zwolnieniu 13% pracowników, czyli ponad 11 tysięcy osób z powodu spadających dochodów firmy i szerszych problemów w branży technologicznej.
- Elon Musk w dniach 4-8 listopada sprzedał 19,5 mln akcji Tesli za ok. 4 mld dolarów. Od początku roku notowania Tesli spadły już o ponad 45%.
- Część przedstawicieli władz i mediów z Rosji i Chin, a nawet osób powiązanych z Państwem Islamskim, domaga się od Elona Muska cofnięcia obowiązujących wobec nich ograniczeń w korzystaniu Twittera. Wspierane przez państwo konta z Rosji i Chin przywołują argumenty o obronie wolności słowa.