🇵🇱 Polska
- W środę 9 listopada odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Będą znane już dane z listopadowej projekcji o inflacji, zatem mogą zapaść ważne decyzje dotyczące podniesienia stóp.
- Paweł Borys (prezes PFR): „RPP jeszcze trochę będzie musiała podnieść stopy, ale mniej to wynika z sytuacji inflacyjnej, a bardziej z sytuacji na świecie. Trzeba pilnować, aby złoty był stabilny”.
- W zachodniej Danii (Nybro) z początkiem listopada uruchomiono terminal odbiorczy Baltic Pipe. Energinet (duński operator sieci gazowej): „oznacza to, że norweski gaz może wpłynąć do nowego gazociągu Baltic Pipe i może być przesyłany dalej do Polski”.
- Biuro prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego: Wojewoda pomorski Dariusz Drelich wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji farmy wiatrowej na Bałtyku. Morska farma wiatrowa na Bałtyku będzie w stanie zasilać rocznie czystą energią ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych przez ponad 25 lat.
- Paweł Jabłoński (wiceszef MSZ): Scenariusz, który miał miejsce w zeszłym roku na granicy z Białorusią, może się powtórzyć na północy naszego kraju przy granicy z obwodem kaliningradzkim.
- Mariusz Błaszczak (szef MON) poinformował, że podjął decyzję o budowie tymczasowej zapory na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim.
- Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o maksymalnych cenach energii dla gospodarstw domowych, sektora MŚP i samorządów. W 2023 r. gospodarstwa domowe po przekroczeniu limitów mają zapłacić nie więcej niż 693 zł za MWh, a samorządy i MŚP – 785 zł za MWh.
- Artur Soboń (wiceminister finansów): „Zmiany w podatku Belki będą możliwe zapewne od 1 stycznia 2024 r., ale możliwe, że uda się je wprowadzić wcześniej, więc nie mówię, że jest to finalna data. Wszystko zależy od tego, jak odpowiedzą banki, bo to one są operatorami, które widzą ten podatek”.
- Adam Niedzielski (minister zdrowia): W tym roku akademickim zagwarantowaliśmy 10 tys. 815 miejsc na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym. Jest to o 3 tys. 265 miejsc więcej, niż w roku akademickim 2015/2016 i o 500 więcej, niż w roku ubiegłym.
- Według planów rządu w Polsce mają powstać reaktory jądrowe budowane przez Amerykanów, kolejna elektrownia ma zostać zbudowana przez Koreańczyków. W planach jest też trzecia lokalizacja, w odniesieniu do której nie ma ostatecznych decyzji, kto ją wybuduje.
- Jarosław Kaczyński: Plany budowy energetyki jądrowej w Polsce to nowy etap, co nie oznacza rezygnacji z węgla.
- Jarosław Kaczyński tłumaczy, dlaczego Polska nie otrzymała środków z KPO: My nie jesteśmy niczemu tutaj winni; winni są ci, którzy nieustannie podpuszczali tam, podnosili rękę za różnymi uchwałami przeciwko nam, ale przede wszystkim szczuli. Opozycja jest antypaństwowa i antynarodowa.
- Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zawitała techniczna hossa, przez ostatnie 2 tygodnie indeks urósł ok. 20%.
- Na Giełdzie Papierów Wartościowych ruszył nowy rynek akcji spółek zagranicznych GlobalConnect. Zadebiutowało na nim pięć spółek: Allianz SE, Bayerische Motoren Werke AG, Mercedes-Benz Group AG, Simens AG, Volkswagen AG.
- Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie nowego typu funduszu inwestycyjnego, tzw. funduszu portfelowego dostosowanego do specyfiki ETF, bez zbędnych procedur administracyjnych. Katarzyna Szwarc (pełnomocniczka ministra finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego): „W świetle naszej propozycji fundusze ETF nie będą już traktowane jako fundusze zamknięte, ale w odróżnieniu od dzisiejszych otwartych funduszy inwestycyjnych ich jednostki będą mogły być notowane na giełdzie”. Ma to zwiększyć dostęp do tych instrumentów w Polsce.
- BIK: Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe złożonych w październiku br. spadła o 68,7% w ujęciu rocznym. Wskaźnik notuje jedne z najniższych wartości od 14 lat.
- Duży Ben (sklepów alkoholowych) omija zakaz handlu w niedzielę. W niektórych placówkach pojawiły się kasy samoobsługowe, a wiek kupującego ma weryfikować ochroniarz.
🌍 Świat
- Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o 75 pb., do poziomu 3,75-4,00%. Jerome Powell (szef Fed): Dane napływające od naszego ostatniego spotkania sugerują, że ostateczny poziom stóp procentowych będzie wyższy, niż wcześniej oczekiwano.
- Bank Anglii dokonał ósmej z rzędu podwyżki stóp procentowych – z 2,25% do 3,00%. Była to największa podwyżka od 1989 roku.
- CNN: Zdaniem amerykańskiego wywiadu Iran zabiega o pomoc Rosji dla swego programu nuklearnego na wypadek, gdyby nie doszło do wznowienia międzynarodowego porozumienia z Teheranem z 2015 roku.
- John Kirby (rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego): Korea Północna dostarcza Rosji znaczące ilości amunicji artyleryjskiej, jednocześnie ukrywając prawdziwe przeznaczenie dostaw.
- Portal Meduza: Na Ukrainie przestało działać 1300 terminali Starlink (w pobliżu linii frontu), powodem wyłączenia są kwestie ich finansowania. Elon Musk już w październiku zapowiadał, że nie będzie mógł finansować terminali bezterminowo, jednak dzień później wycofał się ze swojego stanowiska.
- Brytyjski resort obrony: Rosja ma zapewne problemy z zapewnieniem szkoleń wojskowych dla mobilizowanych żołnierzy. Problemy dawały się już we znaki w przypadku szkoleń dla około 300 tys. żołnierzy powołanych w ramach „częściowej mobilizacji”, ogłoszonej 21 września, a zostaną spotęgowane przez coroczny jesienny pobór od 1 listopada, w którym zwykle powoływanych jest dodatkowe 120 tys. personelu. „Nowo zmobilizowani poborowi prawdopodobnie mają minimalne przeszkolenie lub nie mają go wcale. Doświadczeni oficerowie i szkoleniowcy zostali oddelegowani do walki na Ukrainie, a niektórzy prawdopodobnie zginęli w konflikcie. Siły rosyjskie prowadzą szkolenia na Białorusi z powodu braku w Rosji kadry szkoleniowej, amunicji i obiektów. Rozmieszczenie sił z niewielkim lub żadnym wyszkoleniem daje niewielkie dodatkowe ofensywne zdolności bojowe”.
- Kyryło Budanow (szef ukraińskiego wywiadu wojskowego): Władimir Putin używa co najmniej trzech sobowtórów, którzy przeszli operacje plastyczne, by wyglądać tak jak on. Nie wiadomo, czy Putin nadal sprawuje władzę w Rosji.
- Urmas Reinsalu (minister spraw zagranicznych Estonii): Z początkiem grudnia planujemy wprowadzić zakaz importu z Rosji produktów naftowych – szybciej niż nakazują unijne sankcje.
- „Wall Street Journal”: Większość Amerykanów popiera kontynuowanie pomocy dla Ukrainy, ale odsetek przeciwników jest zdecydowanie większy niż w marcu. Aż 30% respondentów uważa, że administracja USA robi zbyt dużo w tej kwestii, w analogicznym badaniu z marca było to jedynie 6%. Coraz więcej wyborców Republikanów jest przeciwna wspieraniu Ukraińców.
- Korea Północna w ostatnich dniach wystrzeliła ponad 20 pocisków różnego rodzaju, w tym balistyczną rakietę międzykontynentalną, w odpowiedzi na wspólne ćwiczenia wojskowe sił powietrznych USA i Korei Południowej. USA i Korea Południowa wspólnie ostrzegły w czwartek Koreę Północną, że użycie jakiejkolwiek broni nuklearnej przeciwko Seulowi lub innym sojusznikom regionalnym spowoduje koniec reżimu Kim Dzong Una.
- Czechy: Firmy energetyczne, naftowe lub górnicze oraz banki najprawdopodobniej zostaną od przyszłego roku objęte podatkiem od nadzwyczajnych zysków. Nowy podatek w wysokości 60% ma obowiązywać przez trzy kolejne lata.
- Peru: Przedstawiciele rdzennej ludności jednej z osad w Puszczy Amazońskiej porwali prawie 100 turystów, aby zwrócić uwagę władz Peru na problem zanieczyszczenia wód w regionie ropą. Turyści zostali wypuszczeni w piątek. Wadson Trujillo (przywódca rdzennej społeczności) tłumaczył, że wycieki ropy w 2014 r., a następnie we wrześniu bieżącego roku, bardzo zaszkodziły mieszkańcom Amazonii, których dieta oparta jest na rybach żyjących w rzekach. „Ludzie musieli pić wodę i jeść ryby zanieczyszczone ropą bez jakiejkolwiek oznaki zaniepokojenia ze strony rządu”.
- Chiny: Po raz pierwszy od dekad wśród najważniejszych dygnitarzy Komunistycznej Partii Chin (24-osobowego Biura Politycznego Centralnego) nie ma ani jednej kobiety. Władze promują zaś kobiety w tradycyjnych rolach żon i matek, chcąc złagodzić kryzys demograficzny. Wielu komentatorów ocenia to jako krok wstecz.
- Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva (lewica) wygrał niedzielne wybory prezydenckie. W kampanii podkreślał konieczność zwiększenia pomocy socjalnej, wprowadzenia programu umorzenia długów, zwiększenia podatków dla najbogatszych i zatrzymania wylesiania Amazonii.
- Elon Musk zaczął w piątek zwalniać pracowników Twittera. Pracę może stracić blisko 4 tys. osób, tj. około połowy personelu firmy. Portal Politico: Część zwolnionych straciła dostęp do swoich służbowych kont na Twitterze, zanim poinformowano ich o tym, że stracili pracę.
- Elon Musk zapowiedział wprowadzenie opłaty w wysokości 8 dolarów miesięcznie za zweryfikowanie konta na Twitterze. Zweryfikowane konta otrzymają priorytet w odpowiedziach, wzmiankach i wyszukiwaniu, możliwość zamieszczania długich materiałów wideo i audio oraz o połowę mniej reklam.