🇵🇱 Polska

▶️ Opublikowany został projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Obowiązkowe stanie się wnioskowanie o PESEL. Od 1 lutego 2023 roku uchodźcy, którzy będą w Polsce ponad 120 dni, będą musieli pokryć 50% kosztów takiej pomocy, jednak nie więcej niż 40 zł za osobę dziennie. Z kolei od 1 maja 2023 roku uchodźcy, którzy będą w Polsce od 180 dni, pokryją 75% kosztów, ale nie więcej niż 60 zł za osobę dziennie.

▶️ W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia, zgodnie z którym obowiązek noszenia maseczek w szpitalach i aptekach zostaje przedłużony do 31 grudnia 2022 r.

▶️ Monika Kurtek (główna ekonomistka Banku Pocztowego): „Wydaje się, że inflacja w październiku może znaleźć się w okolicy 18% i nie widzę na razie szans, żeby w najbliższych miesiącach wskaźnik cen mógł zejść na niższe poziomy – raczej utrzyma się na poziomie ’18 plus’ do końca roku. Jest też duże ryzyko w lutym, przy bardzo niskiej bazie odniesienia z tego roku, że inflacja wyniesie ok. 20%” „Nie spodziewam się jednak tego, że skończymy przyszły rok na jednocyfrowym poziomie. Inflacja znajdzie się w okolicach 10% w grudniu 2023 roku”.

▶️ Polski Instytut Ekonomiczny: w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2022 r. Ukraińcy w Polsce założyli ponad 10 tys. firm. Mężczyźni stawiają m. in. na branżę budowlaną, transportową, a kobiety na usługi, głównie fryzjerskie i kosmetyczne.

▶️ Od czwartku 27 października br. Kopalnie Bełchatów i Turów rozpoczęły sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców instytucjonalnych.

▶️ Mateusz Morawiecki dla „Bild”: „System, który Rosja zbudowała z dostawami gazu, przynosi efekty. Putin był jak diler narkotykowy, rozprowadzając tani gaz. Wielu krajom trudno się bez niego obejść”.

▶️ Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości): immunitety „to patologia” i „powinno się je wyeliminować na ile się da z polskiego życia publicznego”. „Immunitet chroniący osoby, które jeżdżą pod wpływem alkoholu jest kompletnym nieporozumieniem. Nieważne, czy dotyczy to sędziów, posłów czy prokuratorów”.

▶️ Instytut Badań Rynkowych i Społecznych: 60% Polaków uważa, że powinny istnieć spółki, w których Skarb Państwa jest głównym udziałowcem lub wyłącznym właścicielem. Aż 72%. Polaków uważa, że państwowe spółki powinny być obecne w energetyce, transporcie (24%), finansach (23%), mediach i przemyśle spożywczym (po 11%).

▶️ Związkowcy Biedronki wysłali do władz sieci list, w którym apelują o skrócenie godzin otwarcia sklepów – w dużych miastach do 22:00, w mniejszych miejscowościach do 21:00. Powodem są braki kadrowe i rosnące koszty działalności.

▶️ Mariusz Błaszczak (szef MON) przekazał zakontraktowane w Turcji w 2021 r. drony bojowe Bayraktar TB2 żołnierzom z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Bayraktar TB2 to taktyczny bezzałogowy system powietrzny zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych oraz misji bojowych za pomocą kierowanych pocisków przenoszonych na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami.

▶️ Jakub Kumoch (szef Biura Polityki Międzynarodowej): Polska jest zainteresowana rozmieszczeniem amerykańskiej broni atomowej w naszym kraju.

🧑‍💼 Dane z Polski

▪️ Stopa bezrobocia: 5,1% ocz. 4,8%

Ocz. – Oczekiwano.

🌍 Świat

▶️ Ursula von der Leyen (Przewodnicząca Komisji Europejskiej) i Olaf Scholz (kanclerz Niemiec) prowadzą kampanię na rzecz opracowania „Planu Marshalla” na rzecz odbudowy Ukrainy.

▶️ Wstępne porozumienie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej zakłada, że w krajach UE od 2035 roku kupno nowego samochodu spalinowego będzie praktycznie niemożliwe. Propozycja porozumienia obejmuje również redukcję emisji dla nowych samochodów o 55% sprzedawanych od 2030 roku w porównaniu z poziomem z 2021 roku. Samochody używane zbudowane przed 2035 będzie można kupować bez przeszkód.

▶️ „Financial Times” po tym jak Xi Jinping przedłużył swoją władzę w Chinach, zamożni Chińczycy uciekają z kraju m. in. do Singapuru.

▶️ Chiny: ok. 210 milionów ludzi zostało objętych lockdownem w 28 chińskich miastach z powodu dwóch nowych „wysoce zaraźliwych” wariantów wirusa.

▶️ Wang Yi (szef chińskiego MSZ): Putin niezwłocznie pogratulował przywódcy Chin Xi Jinpingowi po zakończonym niedawno XX zjeździe Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Według Wanga „odzwierciedla to wysoki poziom wzajemnego zaufania i wsparcia” pomiędzy Chinami a Rosją.

▶️ Wang Yi w rozmowie telefonicznej ze swoim rosyjskim odpowiednikiem (Ławrowem) wyraził poparcie dla osiągania przez Rosję jej „strategicznych celów rozwojowych” i „umacniania mocarstwowej pozycji”. „Strona chińska również będzie stabilnie popierała Rosję pod przywództwem prezydenta Putina w jednoczeniu Rosjan i prowadzeniu ich poprzez trudności, eliminowaniu zakłóceń, osiąganiu strategicznych celów rozwojowych i dodatkowym umacnianiu mocarstwowej pozycji Rosji na arenie międzynarodowej”.

▶️ Portal Meduza: Duma Państwowa Rosji, uchwaliła poprawki pozwalające na pobór do wojska osób skazanych za popełnienie ciężkich przestępstw.

▶️ Ołeksij Reznikow (Minister obrony Ukrainy): „Kontynuujemy naszą kampanię kontrofensywy. Teraz właśnie pewne warunki pogodowe, mam na myśli deszcz, nieco nas spowalniają”.

▶️ Enerhoatom (ukraiński operator energetyki jądrowej): siły rosyjskie prowadzą tajne prace w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, co może rzucać dodatkowe światło na twierdzenia Rosji, jakoby to Kijów przygotowywał „prowokację” z użyciem „brudnej bomby”.

▶️ Rosja opuszcza tzw. inicjatywę zbożową dotyczącą transportu żywności z ukraińskich portów, stosując szantaż energetyczny. Andrij Jermak (szef biura prezydenta Ukrainy): „Prymitywność rosyjskiego szantażu dotyczy wszystkiego. Szantaż jądrowy, energetyczny, żywnościowy… Wymysły na temat tzw. brudnej bomby, z których śmieje się cały świat. Zmyślone ataki terrorystyczne na własne obiekty… Wszystko jest zbyt prymitywne i przewidywalne”.

▶️ Pentagon ogłosił zatwierdzenie kolejnego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 275 mln dolarów. W transzy znalazła się dodatkowa precyzyjna amunicja do systemów HIMARS i haubic 155mm, a także 125 pojazdów Humvee i anteny do łączności satelitarnej. Razem z tym pakietem, od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego, USA zadeklarowały przekazanie Ukrainie broń o wartości ok. 17,9 mld dolarów.

▶️ Francja podnosi wiek emerytalny. Macron: „Od lata 2023 r. będziemy musieli przesuwać ustawowy wiek o 4 miesiące rocznie.” Oznacza to, że zostanie on podniesiony do 65 lat i zostanie osiągnięty w 2031 roku. Obecny wiek przechodzenia na emeryturę we Francji to 62 lata, jednak niemal każdy sektor gospodarki ma swoje własne rozwiązania emerytalne.

▶️ Matteo Salvini (nowy wicepremier, minister infrastruktury): „Wiadomość dla handlarzy ludźmi i ich wspólników: zgodnie z programem wyborczym centroprawicy Włochy nie będą dłużej tolerować biznesu nielegalnej imigracji i niekontrolowanego napływu statków”.

▶️ Europejski Bank Centralny podniósł główną stopę procentową o 75 pb., do poziomu 2%. Jest to najwyższy poziom od końca 2008 roku.

▶️ Frode Leversund (szef norweskiej infrastruktury gazowej Gassco) poinformował o zwiększeniu kontroli rurociągów w związku z podejrzeniem eksplozji przy gazociągu Nord Stream. Wcześniej norweski rząd zdecydował o dodatkowych patrolach wojska i wojsk terytorialnych wokół krytycznej infrastruktury gazowej oraz naftowej. W tym roku Norwegia stała się głównym dostawcą gazu do Europy po ograniczeniu dostaw tego surowca przez Rosję.

▶️ Korea Południowa: Podczas zabawy z okazji Halloween w Seulu zginęło ok 120 osób stratowanych przez tłum.

▶️ Wyniki Amazona za trzeci kwartał 2022 roku okazały się gorsze od przewidywań analityków. Rozczarowała również prognoza na czwarty kwartał. Gorsze od konsensusów wyniki pokazały również spółki: Alphabet (Google) i Meta (FB i IG). Skutkiem tego była wyprzedaż akcji. Od początku roku akcje Mety spadły o ponad 70%.

▶️ YouTube (Alphabet) odnotował spadek przychodów z reklam. To pierwsza tego typu sytuacja od 2019 roku.

▶️ Elon Musk kupił w końcu Twittera i zwolnił wiele osób wysokiego szczebla.

▶️ Uczniowie liceum w Apulii na południu Włoch są zachęcani do tego, by pomagać rodzicom i dziadkom w trwającym obecnie zbiorze oliwek. W nagrodę nie są odpytywani na lekcjach, jednak jako dowód pomocy trzeba pokazać brudne paznokcie. Akcja ma na celu kultywowanie związków z ziemią i odnowienie tradycji.

Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj