🇵🇱 Polska

▶️ Marlena Maląg (Minister Rodziny i Polityki Społecznej) o pogłoskach na temat 800+, czyli waloryzacji świadczenia 500+: „Na ten moment nie przygotowujemy”.

▶️ Sondaż SW Research: Czy w związku z sytuacją zagrożenia bezpieczeństwa w naszej części Europy rozważała Pani/rozważał Pan wyjazd z Polski? „Zdecydowanie tak” 6,2%, „raczej tak” 16,8%, „raczej nie 34,7%, „zdecydowanie nie” 27,1%.

▶️ Anna Moskwa (minister klimatu i środowiska) o zamrożeniu cen gazu dla gospodarstw domowych: Ustawa jest już gotowa, czekamy tylko jeszcze z tym ostatecznym wpisaniem kwoty mrożenia.

▶️ Analitycy Citi Handlowego: „Pomimo niespotykanego szoku energetycznego podwyżki cen prądu nie będą bezprecedensowe”. „W ubiegłym tygodniu rząd zaprezentował plan wprowadzenia limitu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych (693 zł/MWh), a także dla małych i średnich firm, odbiorców wrażliwych oraz samorządów (785 zł/MWh). W przypadku gospodarstw domowych oznacza to podwyżkę cen o około 70% w porównaniu z bieżącym rokiem”. Warto jednak pamiętać, że nowe limity są wprowadzane obok (a nie zamiast) wcześniejszego zamrożenia cen energii dla rodzin zużywających rocznie do 2 MWh. „Ponad 51% gospodarstw domowych nie przekracza tego limitu, a pozostałe gospodarstwa będą płacić wyższe rachunki tylko w tej części, która przekracza 2 MWh”. Zatem „w praktyce podwyżka cen prądu dla większości gospodarstw domowych będzie niewielka”.

▶️ Inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) w sierpniu wyniosła 10,7%. Po raz pierwszy w historii publikowania tej statystyki przyjęła wartość dwucyfrową. Obliczana jest od nieco ponad 20 lat.

▶️ Goldman Sachs: dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej jest uzasadnione, a końcowa stopa procentowa osiągnie poziom 8%, mimo gołębiego nastawienia RPP.

▶️ Joanna Tyrowicz (RPP): „Potrzebne jest zmienienie nastawienia polityki pieniężnej, porzucenie luzowania – mamy ekstremalnie luźną politykę pieniężną – i silne zobowiązanie do jednoznacznego sprowadzenia inflacji do celu”. „O ile dane za wrzesień nie przyniosą niespodzianek, a projekcja listopadowa będzie zgodna z jej oczekiwaniami, to zdecydowany wzrost stóp procentowych nawet o 100 pb. wraz ze zmianą komunikacji są niezbędne, by przywrócić skuteczność polityki”.

▶️ Byli szefowie NBP i członkowie RPP skrytykowali Glapińskiego w liście otwartym za ograniczanie niezależności wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej oraz ograniczanie dostępu do materiałów statystycznych i analiz prowadzonych w NBP. „Uważamy za niedopuszczalne wypowiedzi Prezesa NBP kwestionujące prawo członków RPP do wyrażania publicznie swoich poglądów co do prowadzonej polityki pieniężnej. Krytykowane publicznie przez Prezesa NBP wypowiedzi członków Rady nie były przekroczeniem prawa czy złamaniem tajemnicy posiedzeń RPP. Dlatego uważamy za niedopuszczalne groźby Prezesa NBP o wystąpieniu do prokuratury w sprawie wypowiedzi wspomnianych członków RPP”. „Ograniczanie członkom Rady dostępu do informacji oraz stosowanie pod ich adresem gróźb jest nadużyciem, które nigdy wcześniej nie miało miejsca w 25-letniej historii rady”. Pod listem otwartym podpisali się m. in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Leszek Balcerowicz i Marek Belka.

▶️ mBank wprowadza dodatkowe zabezpieczenia przy płatnościach kartami w Internecie. Osoby potwierdzające transakcje hasłami SMS, będą miały włączoną nową usługę wykorzystującą biometrię behawioralną (przepisanie wyrazów).

▶️ Szymon Szynkowski vel Sęk (nowy minister ds. europejskich) o zablokowanych środkach dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy: „Polsce się te pieniądze zgodnie z traktatami należą”. „Moim zadaniem jest wyjaśnić, dlaczego te traktaty, te zobowiązania unijne nie są po stronie unijnej realizowane”. Polska nie otrzymała środków za negatywną ocenę reformy sądownictwa.

▶️ Poczta Polska planuje emisję kryptoznaczków, które mają łączyć tradycyjne znaczki pocztowe z tokenami NFT.

▶️ Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki): Dość nauki zdalnej, bo są roczniki, które już się nawzajem nie widziały od dwóch lat. „To jest trudny czas. Stawiamy czoła tym trudnościom. Obniżamy ceny energii, ogrzewania do racjonalnych wartości. Raz jeszcze apeluję z tego miejsca. W związku z tymi działaniami, bardzo kosztownymi, ale potrzebnymi, bardzo proszę wszystkich rektorów w całej Polsce o refleksję. Nie podejmujmy pochopnie decyzji o nauce zdalnej”.

▶️ Pracuj.pl: 38% zatrudnionych Polaków aktywnie poszukuje nowego pracodawcy, a 57% osób szukających nowej pracy motywuje to niskimi zarobkami.

▶️ Portal TVN Warszawa: poseł PiS Przemysław Czarnecki trafił w nocy na izbę wytrzeźwień. Ratownicy medyczni mieli odnaleźć go, gdy leżał na ulicy, przy jednym z przystanków w Wilanowie; medycy nie stwierdzili urazów ani innych dolegliwości zdrowotnych, natomiast pacjent był pod wpływem alkoholu. Poseł Przemysław Czarnecki jest synem europosła PiS Ryszarda Czarneckiego. Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu w prawach członka partii posła Przemysława Czarneckiego i kieruje wniosek o wszczęcie postępowania do rzecznika dyscyplinarnego PiS.

▶️ „Rzeczpospolita”: W Jabłonnie w dniach 4–7 listopada odbędzie się spotkanie byłych rosyjskich parlamentarzystów, którzy chcą przejąć władzę po upadku Putina. W tym gronie znajdzie się m.in. były deputowany Dumy: Ilia Ponomariow, który w 2014 roku jako jedyny zagłosował przeciw aneksji Krymu, wówczas opuścił Rosję.

🌍 Świat

▶️ Ministerstwo rolnictwa Ukrainy: W ciągu pierwszych 17 dni października – pomimo zamknięcia części portów morskich i rosyjskiej agresji – z Ukrainy wyeksportowano tylko 2,4% mniej zboża niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

▶️ Wołodymyr Zełenski: Od 10 października rosyjskie wojska zniszczyły 30% ukraińskich elektrowni, co spowodowało masowe przerwy w dostawach prądu w całym kraju; nie ma już miejsca na negocjacje z reżimem Putina.

▶️ Brytyjskie ministerstwo obrony: Rosja ma problemy logistyczne po uszkodzeniu mostu na Krym (Most Kerczeński). „Siły rosyjskie działające na południu Ukrainy prawdopodobnie zwiększają przewóz dostaw logistycznych przez Mariupol, próbując zrekompensować zmniejszoną przepustowość Mostu Kerczeńskiego”.

▶️ „Washington Post”: władze Iranu przygotowują się do przekazania Rosji rakiet balistycznych, które prawdopodobnie zostaną użyte w wojnie z Ukrainą. Prawdopodobnie chodzi o dostawy pocisków ziemia-ziemia, takich jak Fateh-110 i Zolfaghar, o zasięgu odpowiednio 300 i 700 km.

▶️ Nachman Szaj (Minister ds. diaspory Izraela): „Dzisiaj rano poinformowano, że Iran przekazuje pociski balistyczne do Rosji. Nie ma wątpliwości, jakie stanowisko powinien zająć Izrael w tym krwawym konflikcie. Nadszedł czas, aby Ukraina otrzymała również od nas pomoc wojskową, taką jak ta, której udzielają jej USA i państwa NATO”.

▶️ Dmitrij Miedwiediew (były prezydent Rosji) ostrzegł, że dostarczanie sprzętu wojskowego Ukrainie „zniszczy relacje polityczne” Tel Awiwu z Moskwą. Po tej groźbie Beni Ganc (minister obrony Izraela) odwołał zaplanowaną na ten dzień rozmowę telefoniczną z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem.

▶️ Beni Ganc (minister obrony Izraela): Izrael nie będzie sprzedawał Ukrainie żadnego uzbrojenia i ograniczy się do pomocy medycznej i humanitarnej.

▶️ Vedant Patel (zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA): Stany Zjednoczone podejmą „praktyczne, agresywne” kroki, by ograniczyć sprzedaż irańskich dronów do Rosji. Patel ostrzegł, że USA nie zawahają się nałożyć sankcji na „firmy lub państwa współpracujące z irańskim programem (produkcji) dronów”.

▶️ Kevin McCarthy (lider republikańskiej mniejszości w Izbie Reprezentantów USA) zasugerował przed kilkoma dniami, że w przypadku zwycięstwa w listopadowych wyborach parlamentarnych jego partia może ograniczyć pomoc dla Ukrainy.

▶️ „Le Figaro”: Grożąc użyciem broni atomowej, Rosja wprowadziła świat w „trzecią erę nuklearną. „Podczas gdy arsenały nuklearne krajów kurczą się od kilkudziesięciu lat, jesteśmy świadkami powrotu broni jądrowej na pole bitwy i rozwoju strategii z jej użyciem”.

▶️ Turcja obniża stopy procentowe. Referencyjna stopa procentowa Banku Centralnego Republiki Tureckiej została w czwartek obniżona o 150 punków bazowych, z 12% do 10,50%. Oficjalna inflacja CPI w Turcji przekroczyła 80%, jednak są to szacunki prawdopodobnie zaniżone.

▶️ Liz Truss zrezygnowała ze stanowiska szefowej brytyjskiego rządu po 44 dniach urzędowania. Powodem miał być służbowy e-mail wysłany z prywatnej skrzynki.

▶️ Jeremy Hunt (Nowy brytyjski minister finansów): ogłosił w poniedziałek wycofanie się rządu z prawie wszystkich cięć podatkowych ogłoszonych nieco ponad trzy tygodnie temu i znaczące zmniejszenie pomocy w kwestii rachunków za energię. Ceny miały być zamrożone przez 2 lata, a będą jedynie do kwietnia. Zmiana jest spowodowana bardzo złym odbiorem przez rynki finansowe zapowiedzianych cięć podatkowych.

▶️ Chińskie biuro statystyczne poinformowało, że nie zaraportuje kluczowych danych makroekonomicznych w zaplanowanych terminach. Chodzi o PKB w III kwartale, produkcję przemysłową, sprzedaż detaliczną i inwestycje. Nie podano przyczyny. Nieoficjalnie mówi się o powstrzymaniu się od publikacji złych danych, które mogłyby zaburzyć zjazd partii komunistycznej.

▶️ Gazeta internetowa „Vozpopuli”: Hiszpańskie MSW zamówiło około 400 megafonów w celu ostrzegania ludności w razie wystąpienia zagrożenia nuklearnego.

▶️ Amerykańskie ministerstwo obrony rozważa pokrycie kosztów sieci satelitarnej Starlink, ostatnio na Twitterze zabiegał o to Elon Musk.

▶️ CNN: Biały Dom prowadzi rozmowy z Elonem Muskiem w sprawie zapewnienia opozycji w Iranie łączności internetowej poprzez sieć satelitarną Starlink.

▶️ Komisja Europejska podjęła decyzję o zarejestrowaniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej, której celem jest prawne zobligowanie „obiektów prywatnych i publicznych sprzedających żywność i napoje” do zapewnienia „wegańskiej alternatywy”.

Autor

Redaktor

Podobne wpisy

2 Responses

Skomentuj