🇵🇱 Polska

▶️ Na piątkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o maksymalnych cenach energii dla MŚP, samorządów i podmiotów wrażliwych. Maksymalne ceny za prąd dla gospodarstw domowych: 693 zł/MWh. Dla odbiorców wrażliwych, samorządów i MŚP 785 zł/MWh. Koszt budżetu 19 mld zł.

▶️ Samorządy będą dystrybuowały węgiel (kamienny). Gospodarstwo domowe będzie mogło kupić do 2 ton po cenie maksymalnej 2 tys. złotych.

▶️ Zgodnie z nowymi regulacjami, węgiel brunatny z dwóch największych polskich kopalni w Bełchatowie i Turowie może być czasowo wykorzystywany na potrzeby grzewcze. Cena węgla brunatnego za tonę waha się od 300 do 500 zł. Palenie węglem brunatnym jest wyjątkowo destrukcyjne dla jakości powietrzna i zagraża zdrowiu ludzkiemu.

▶️ Dolnośląski Alarm Smogowy: Abstrahując od tego, wprowadzenie węgla brunatnego ponownie do sprzedaży odbyło się z naruszeniem prawa, kiedy to Sejm przyjął poprawkę PiS, która czasowo zawiesza zakaz sprzedaży i kary za wprowadzenie takiego paliwa do obrotu. Ominięto konsultacje społeczne i ocenę skutków jego stosowania, a jest jednym z najbardziej zanieczyszczających paliw stałych. Węgiel brunatny nie jest rozwiązaniem problemów, a doskonałą drogą do zwiększenia liczby zachorowań związanych z górnymi drogami oddechowymi. Zdaniem ekspertów powinny wrócić maseczki. Tym razem antysmogowe.

▶️ Drożeje paliwo. Litr benzyny kosztuje prawie 7 zł. Średnia cena oleju napędowego wynosi ponad 8 zł. Spodziewane są dalsze podwyżki.

▶️ SW Research: „Czy Pani/Pana zdaniem inflacja w Polsce może w najbliższych miesiącach przekroczyć 20%?” Tak: 77,5%. Nie: 9,2%. Nie mam zdania: 13,3%.

▶️ Przemysław Litwiniuk (RPP): „Niestety prawdopodobnie poziom 20 proc. inflacji na początku roku zostanie przekroczony”. „Niestety ścieżka dojścia do celu oznaczonego w naszych złożeniach polityki pieniężnej może być dłuższa niż 2 lata”.

▶️ Joanna Tyrowicz (RPP): „Nie ma możliwości dowolnej interpretacji mandatu. […] Ten mandat polega na tym, żeby zapewnić gospodarstwom domowym stabilność cen. Ten mandat nie jest dziś realizowany. Ponieważ jest tylko mandat, trudno mi jest zrozumieć, dlaczego tak dużą wagę w komunikacie przykłada się do tzw. gospodarki realnej”. „Nie da się sprowadzić inflacji do celu przy ujemnych realnych stopach procentowych”.

▶️ Ludwik Kotecki (RPP): „W momencie, kiedy inflacja jest dwucyfrowa i ma tendencję do przyspieszania, ujemna realnie stopa procentowa to poziom głęboko niewłaściwy. Dlatego polityka pieniężna powinna być dalej zaostrzana, ale na tym nie koniec. Dodatkowo mamy bowiem silną deprecjację, czyli osłabienie złotego i to osłabia siłę podwyżek stóp procentowych. Do tego mamy wakacje kredytowe, które unieważniły część naszego zaostrzenia polityki pieniężnej. I w końcu mamy luźną politykę fiskalną, która nie wspiera i nie będzie wspierać, co zostało właściwie oficjalnie potwierdzone, naszej walki z inflacją”.

▶️ „Rzeczpospolita”: Rosnące ceny pizzy, pierogów i burgerów sprawiają, że coraz więcej osób kupuje je w marketach i przygotowuje w domu. W Biedronce ich sprzedaż urosła o 20%.

▶️ Instytut Gospodarki Światowej: liderzy wsparcia Ukrainy względem swoich PKB: Łotwa 0,92%, Estonia 0,85%, Polska 0,49%, Litwa 0,43%, Norwegia 0,38%, USA 0,25%, Wielka Brytania 0,24%.

▶️ Sondaż IBRiS: 54,1% respondentów uważa, że Polska powinna mieć amerykańską broń jądrową na swoim terenie, 29,5% osób jest temu przeciwnych.

▶️ „Fakt”: Rząd w ramach wsparcia zatrudnienia emerytów, planuje dopłacać firmom do 50% pensji minimalnej przez 2 lata za ich zatrudnienie. Po upływie okresu wypłaty dofinansowania firma musiałaby zatrudnić seniora jeszcze przez kolejny rok.

🌍 Świat

▶️ Joe Biden: Arabia Saudyjska poniesie konsekwencje za to, co zrobiła z Rosją (ograniczenie wydobycia ropy). Zdaniem Bidena, USA powinny przemyśleć relacje z Saudami.

▶️ Herman Hałuszczenko (minister energetyki Ukrainy): Około 30% ukraińskiej infrastruktury energetycznej zostało uszkodzone od poniedziałku w wyniku rosyjskich ostrzałów rakietowych.

▶️ Alaksandr Łukaszenka polecił przyjęcie i rozlokowanie rosyjskich wojsk na Białorusi.

▶️ Donald Trump: Administracja prezydenta Joe Bidena „prawie zmusiła” Putina do inwazji na Ukrainę swoją „głupią retoryką”. Zdaniem byłego prezydenta USA Kreml uzasadnia atak na Ukrainę w sposób „sprytny” i „genialny”. Kilka dni przed inwazją na Ukrainę Trump mówił: „Bardzo dobrze znałem Putina. Świetnie się z nim dogadywałem. Lubił mnie. Ja lubiłem jego (…). To twardy gość, ma wiele uroku i dumy oraz kocha swój kraj”.

▶️ Raport agencji Associated Press: Rosjanie porwali i wywieźli w głąb Rosji już 260 tys. ukraińskich dzieci. „Władze rosyjskie celowo rozdzielają rodziców od dzieci oraz porywają inne z domów dziecka na Ukrainie i przekazują je do adopcji rodzinom w Rosji”. Rosyjskie prawo zabrania adopcji dzieci pochodzących z zagranicy. W maju Putin jednak wydał dekret, ułatwiający Rosjanom adopcję i nadawanie obywatelstwa ukraińskim dzieciom, pozbawionym opieki rodzicielskiej. Przez to ukraińskim krewnym może być w przyszłości jeszcze trudniej odzyskać porwane dzieci.

▶️ Możem Objasnit (niezależny kanał na Telegramie) o rosyjskiej mobilizacji: W Moskwie zorganizowano nocną obławę na budowlańców. Do jednej z firm przyjechała policja; funkcjonariusze zabierali z hotelu robotniczego i wpychali do autobusów wszystkich mężczyzn po kolei. Wywieźli ponad 250 osób, 80 spośród nich nie wróciło do domów. Nie ma z tymi ludźmi kontaktu, ich los pozostaje nieznany. Mężczyznom zarekwirowano paszporty.

▶️ We Francji związkowcy koncernów TotalEnergies oraz Esso-ExxonMobil w minionym tygodniu strajkowali i blokowano rafinerie mimo nakazu pracy. Stworzył się czarny rynek paliw, na którym benzyna jest sprzedawana po wyższych cenach. Premier Borne wydała administracyjny nakaz powrotu do pracy osobom zatrudnionym w rafineriach pod groźbą kary więzienia do pół roku i grzywny 10 tys. euro.

▶️ Liz Truss (Brytyjska premier) wycofała się ze swoich wcześniejszych planów obniżenia podatku CIT oraz m. in. likwidacji najwyższego progu podatkowego dla najlepiej zarabiających (45%). Powodem była fatalna reakcja społeczeństwa oraz rynków, które dyskontowały pogorszenie sytuacji finansów publicznych oraz rosnącą inflację na wyspach. Truss zwolniła również ministra finansów Kwasiego Kwartenga.

▶️ Szwecja: Cztery prawicowe ugrupowania przedstawiły w piątek porozumienie w sprawie utworzenia rządu. Na władzę w Szwecji będzie mieć wpływ przeciwna imigrantom partia Szwedzcy Demokraci, co będzie skutkowało ograniczeniem liberalnej polityki migracyjnej. Zapowiedziano również walkę z przestępczością. Akesson (lider Szwedzkich Demokratów): „Wychodzimy z założenia, że szwedzkie przepisy nie mogą być bardziej szczodre dla imigrantów niż w innych krajach Unii Europejskiej”. Polityk zapowiedział wzrost liczby deportacji nielegalnie przebywających w Szwecji imigrantów, a także analizę możliwości wprowadzenia „narodowego zakazu żebrania”.

▶️ Xi Jinping (przywódca Chin): Chiny nigdy nie wyrzekną się możliwości użycia siły przeciwko „elementom separatystycznym” na Tajwanie.

▶️ Biuro prezydent Tajwanu Caj Ing-wen: „Stanowisko Tajwanu jest niewzruszone: bez ustępstw w sprawie narodowej suwerenności, bez kompromisów w sprawie demokracji i wolności, a spotkanie na polu bitwy absolutnie nie jest opcją dla obu stron Cieśniny Tajwańskiej”.

▶️ Polska przekazała Ukrainie 150 terminali Starlink, dzięki którym przywracana jest łączność na terenach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji.

▶️ W piątek Elon Musk ogłosił, że SpaceX nie będzie mógł bezterminowo finansować terminali Starlink dla Ukrainy, co uznano za zapowiedź wycofania się z tego wsparcia, które umożliwia łączność internetową dla wojsk Ukrainy po zniszczeniu sieci komórkowej i internetowej przez Rosjan. W sobotę Musk zmienił zdanie i napisał na Twitterze, że będzie finansował wsparcie.

▶️ Elon Musk wszedł na rynek perfum i sprzedaje swój produkt o zapachu „spalonych włosów”. Buteleczka kosztuje 100 USD.

Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj