🇵🇱 Polska
▶️ Przedłużono tarczę antyinflacyjną do końca 2022 roku. Oznacza to m.in. utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT dotyczącego: żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą.
▶️ Ludwik Kotecki (członek RPP): Stopy procentowe powinny docelowo być wyższe niż obecne 6,75 proc., choć są już na dosyć wysokim poziomie. Trudno sobie wyobrazić, że w sytuacji, gdy w lutym inflacja będzie wynosiła 20 proc., tak szacuję niestety, że stopy będą na poziomie 6,75%”. „My jako RPP powinniśmy walczyć z inflacją i to jest nasz mandat i cel. (…) Mamy problem inflacji i on się szybko nie skończy”.
▶️ Paweł Dobrowolski (główny ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju): „Sądzę, że czeka nas kilka dekad podwyższonej inflacji. Pomiędzy 3, a 8 procent”. Włączenie Polski i Europy centralnej, a następnie Chin do gospodarki światowej wywołało ciśnienie deflacyjne na całym świecie. To jednak była sytuacja jednorazowa.
▶️ Paweł Borys (prezes Polskiego Funduszu Rozwoju): „Polityka pieniężna ma teraz, w mojej ocenie, ograniczony wpływ na wysokość inflacji i na pewno poziom stóp proc. nie powinien się ścigać ze wskaźnikiem inflacji – nie dzieje się to w żadnym kraju”.
▶️ „Rzeczpospolita”: O ponad 20% wzrosła liczba przestępstw gospodarczych. Nasilają się oszustwa na kryptowalutach i fałszywy obrót towarem.
▶️ Przemysław Czarnek (szef MEiN) o ogrzewaniu uczelni: „Uczelnie muszą mieć takie ceny energii, które będą do pokrycia z budżetu państwa, nad tym pracujemy; nie widzę żadnego zagrożenia”.
🧑💼 Dane z Polski
▪️ Decyzja w sprawie stóp procentowych: 6,75% oczekiwano: 7,00%.
🌍 Świat
▶️ Aleksandr Łukaszenka: „Od 6 października zabronione są jakiekolwiek podwyżki cen. Zabronione! Od dzisiaj. Nie od jutra, ale od dzisiaj. Żeby nie podwyższyli ich dzisiaj. Dlatego od dziś podwyżki cen są zabronione. Nie daj Boże, aby ktoś zdecydował się podnieść ceny lub dokonać indeksacji z mocą wsteczną”. W wyjątkowych przypadkach na wzrost cen będą mogli wyrazić zgodę minister regulacji antymonopolowych i handlu, gubernatorzy oraz burmistrz Mińska. Zakazane zostało również zamknięcie sklepów. Łukaszenka: „Zostaniecie pociągnięci do odpowiedzialności za zamknięcie każdego sklepu lub obiektu, lub opuszczenie rynku”.
▶️ ONZ/UNCTAD wzywa banki centralne do zaprzestania podnoszenia stóp procentowych. „Prowadzona obecnie przez rozwinięte kraje polityka pieniężna i fiskalna stanowi zagrożenie dla świata wejścia w globalną recesję, która wyrządzi większe szkody niż kryzys finansowy z 2008 r. i szok wywołany pandemią Covid-19 w 2020 r.” Rebeca Grynspan: „Wciąż jest czas, aby zrobić krok w tył znad krawędzi recesyjnej przepaści”. „Mamy narzędzia, aby zapanować nad inflacją oraz wesprzeć najbardziej potrzebujących. To kwestia wyborów politycznych i politycznej woli. Obecny kierunek działań szkodzi najsłabszym, zwłaszcza w krajach rozwijających się, i grozi pogrążeniem świata w globalnej recesji”.
▶️ Elon Musk (Tesla) zaproponował oddanie części Tajwanu Chinom. Tajwańskie MSZ odmówiło komentowania wypowiedzi Muska, ale jeden z wysokiej rangi tajwańskich urzędników (zastrzegając anonimowość) ocenił w rozmowie z agencją Reutera, że „Musk powinien sobie znaleźć trzeźwo myślącego doradcę politycznego”. Kilka dni wcześniej Elon Musk wywołał oburzenie, gdy przedstawił swoją propozycję osiągnięcia „pokoju pomiędzy Ukrainą a Rosją”. Według niej sfałszowane pseudoreferenda dotyczące aneksji obszarów Ukrainy do Rosji powinny zostać powtórzone pod nadzorem ONZ, Krym miałby stać się formalnie częścią Rosji, a Ukraina miałaby „pozostać neutralna”.
▶️ Państwa unijne osiągnęły polityczne porozumienie w sprawie ósmego pakietu sankcji przeciwko Rosji. Andrzej Sadoś (przedstawiciel RP przy UE): „Pakiet ten zawiera nowe elementy, m.in. mechanizm ustanawiania maksymalnych cen na rosyjską ropę przewożoną do państw trzecich w transporcie morskim. Wprowadza nowe kryterium prawne zapobiegające obchodzeniu sankcji, czyli zakładające wpisywanie na listy sankcyjne osób, które uczestniczą w omijaniu przyjętych sankcji. Wprowadza na listy sankcyjne cały szereg produktów importowanych z Rosji, w tym: drewno, papier, produkty stalowe. Wprowadza zakaz eksportu całego szeregu produktów podwójnego zastosowania – elektronicznych, chemicznych, maszyn – do Rosji”.
▶️ Amerykańskie Biuro Przemysłu i Bezpieczeństwa (BIS) dodało 31 chińskich firm technologicznych do listy podmiotów, objętych kontrolą eksportu. Celem amerykańskich władz jest ograniczenie produkcji i kupna zaawansowanych chipów komputerowych dla chińskiego wojska. Thea Rozman Kendler (asystent sekretarza handlu): „ChRL poświęciło duże środki na rozwój zdolności superkomputerowych i stara się stać światowym liderem w obszarze sztucznej inteligencji do 2030 r. Używa tych zdolności, by monitorować, śledzić i inwigilować własnych obywateli i napędzać wojskową modernizację”.
▶️ Nasila się krytyka wobec kierownictwa ministerstwa obrony w Rosji. Pierwsze skrzypce grają Ramzan Kadyrow (przywódca Czeczenii) i Jewgienij Prigożyn (właściciel prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera). Krytyka pojawia się coraz częściej w telewizji oraz ze strony influencerów.
▶️ Brytyjskie ministerstwo obrony: „Ponownie wykorzystywany przejęty rosyjski sprzęt stanowi obecnie dużą część ukraińskiego sprzętu wojskowego. Od rozpoczęcia inwazji Ukraina zdobyła prawdopodobnie co najmniej 440 rosyjskich czołgów podstawowych i około 650 innych pojazdów opancerzonych. Ponad połowę obecnie używanych przez Ukrainę czołgów mogą stanowić przechwycone pojazdy”. „Niezdolność rosyjskich załóg do zniszczenia nieuszkodzonego sprzętu przed wycofaniem się lub poddaniem podkreśla słaby stan wyszkolenia i niski poziom dyscypliny bojowej. W sytuacji, gdy rosyjskie formacje są mocno nadwyrężone w kilku sektorach, a oddziały coraz bardziej zdemoralizowane, Rosja prawdopodobnie nadal będzie tracić ciężką broń”.
▶️ Ołeksij Reznikow (minister obrony Ukrainy): Otrzymaliśmy od naszych tureckich partnerów informację, że Rosja próbuje kupić za granicą 200 tys. kamizelek kuloodpornych i 500 tys. kompletów zimowej odzieży dla żołnierzy. Turcja już odmówiła Kremlowi. Reznikow ocenił, że obecne problemy Kremla z kontynuowaniem inwazji na Ukrainę i mobilizacją poborowych mogą doprowadzić do „załamania się rosyjskiego reżimu”. Jego zdaniem rozmowy w sprawie zakończenia wojny i udzielenia Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa będą już prawdopodobnie prowadzone z „nowym rosyjskim kierownictwem”.
▶️ Wall Street Journal: Ukraińskie wojska przejmują i następnie wykorzystują na polu walki tak dużo rosyjskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, że Rosja stała się de facto największym dostawcą broni dla Kijowa, wyprzedzając kraje zachodnie. Zgodnie z doniesieniami specjalistów, od końca lutego ukraińskim siłom udało się zdobyć 460 rosyjskich czołgów, 92 haubice samobieżne, 448 bojowych wozów piechoty, 195 pojazdów opancerzonych i 44 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe. Rzeczywiste dane są prawdopodobnie wyższe, ponieważ nie każdy przechwycony sprzęt jest filmowany.
▶️ Rusłan Andrijko (dowódca batalionu Sicz Karpacka): „Zdobyliśmy tak wiele trofeów, że nawet nie wiemy, co z nimi zrobić. Zaczynaliśmy jako batalion piechoty, a teraz w pewnym sensie stajemy się batalionem zmechanizowanym. (…) Rosjanie nie mają już przewagi w sile ognia. Rozbiliśmy wszystkie ich jednostki artylerii przed rozpoczęciem ofensywy, a potem ruszyliśmy do przodu tak szybko, że nie mieli nawet czasu na zatankowanie i załadowanie swoich czołgów. Po prostu uciekli i zostawili wszystko za sobą”.
▶️ Na zbudowanym przez Rosję moście prowadzącym na anektowany Krym wybuchł pożar. Most został zbudowany w 2018 roku nad wodami Cieśniny Kerczeńskiej, łączy okupowany Półwysep Krymski z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. Połączenie jest wykorzystywane przez Rosję do transportowania żołnierzy i sprzętu wojskowego na Krym, a następnie na Ukrainę. Ruch na rosyjskim moście prowadzącym na anektowany Krym jest wstrzymany.
▶️ Niezależny portal Meduza: Za aneksją ukraińskich ziem zagłosowało w poniedziałek w Dumie Państwowej Rosji, więcej deputowanych, niż było na sali obrad.
▶️ Alaksandr Łukaszenka po raz pierwszy przyznał, że Białoruś bierze udział w „specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie”. Łukaszenka: „Jeśli chodzi o nasz udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, to bierzemy tam udział. Nie ukrywamy tego. Ale nikogo nie zabijamy. Nie wysyłamy nigdzie swoich wojskowych”.
▶️ Norweskie media: W pobliżu norweskich pól naftowych i gazowych pływają rosyjskie statki naukowe, które prowadzą działalność szpiegowską. Norweski rząd po wyciekach z gazociągów Nord Stream, doprowadził do podniesienia alertu bezpieczeństwa wokół infrastruktury energetycznej. Do ochrony platform naftowych i gazowych zaangażowano m.in. wojsko.
▶️ Noah Barkin (amerykański think tank German Marshall Fund): „Chińscy dyplomaci pozbyli się swoich przekazów dnia obwiniających NATO za konflikt na Ukrainie i jasno oświadczyli, że użycie broni jądrowej przez Rosję byłoby postrzegane w Pekinie jako całkowicie nie do przyjęcia”.
▶️ Rząd Hiszpanii ogłosił, że w 2023 roku obowiązywać będą w kraju darmowe przejazdy koleją na średnich dystansach oraz trasach podmiejskich. Wprowadzenie tego rozwiązania rząd uzasadnia koniecznością walki z kryzysem energetycznym. Na ten cel w budżecie na 2023 rok zaplanowano 700 mln euro.
▶️ W Iranie demonstracje nabierają impetu i wygląda na to, że na Irańczyków przestały działać stosowane od dekad metody zastraszania społeczeństwa. Jak oceniają politolodzy, fala protestów jest jednym z największych wyzwań dla władz Republiki Islamskiej od jej powstania.
▶️ Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy mianowała byłego szefa państwowego Oszczadbanku Andrija Pysznego na stanowisko prezesa Narodowego Banku Ukrainy (NBU). Poprzedni prezes: Kyryło Szewczenko został w czwartek odwołany ze stanowiska przez Radę Najwyższą na wniosek prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Jest podejrzany o nielegalne działania w latach 2015-2020, czyli w czasie, gdy kierował państwowym Ukrhazbankiem.
▶️ Joe Biden zapowiedział ułaskawienie wszystkich osób skazanych przez sądy federalne za „zwykłe” posiadanie marihuany i zapowiedział liberalizację federalnych przepisów w tym zakresie. Biden: „Klasyfikujemy marihuanę na tym samym poziomie, co heroinę – i na poważniejszym poziomie niż fentanyl. To nie ma sensu”. Posiadanie marihuany wciąż jest zabronione przez prawo federalne – grozi za to do roku więzienia i co najmniej 1 tys. dolarów grzywny. Mimo to, w 19 z 50 stanów – a także w Dystrykcie Kolumbii i na wyspie Guam – używanie środka jest w pełni legalne. W kolejnych 18 jest dozwolona w celach leczniczych.
▶️ Parlament Europejski: Do końca 2024 r. wszystkie telefony komórkowe, tablety i aparaty fotograficzne sprzedawane w UE będą musiały być wyposażone w port ładowania USB typu C. Od wiosny 2026 obowiązek obejmie laptopy. Dzięki nowym przepisom konsumenci zaoszczędzą do 250 mln euro rocznie na niepotrzebnych zakupach ładowarek. Zużyte i nieużywane ładowarki stanowią około 11 000 ton tak zwanych e-odpadów rocznie w UE.