Podsumowanie miesiąca #9 Metale szlachetne.

Ceny na rynku i ich dynamika.

  • Złoto: 1995 USD za uncję, 8275 PLN za uncję (+2,67% względem końca września).
  • Srebro: 23,2 USD za uncję, 96,4 PLN za uncję (+2,98% względem końca września).
  • Platyna: 937 USD za uncję, 3887 PLN za uncję (+0,84% względem końca września).

Pozostałe informacje.

  • W poprzedni piątek cena złota przebiła poziom 2000 USD za uncję, ale aktualnie notowania znajdują się poniżej tego poziomu, jednak październik był jednym z najlepszych miesięcy na tym rynku od lat. Królewski metal wyceniany w dolarze amerykańskim wzrósł o niemal 10%.
  • Krishan Gopaul (World Gold Council): „Globalne rezerwy złota banków centralnych, za pośrednictwem MFW i publicznie dostępnych źródeł, wzrosły we wrześniu o 77 ton netto”. Gopaul zauważył, że „wszyscy najwięksi nabywcy pochodzili z rynków wschodzących”, wskazując, że „Ludowy Bank Chin dodał najwięcej złota w ciągu miesiąca (26 ton), a następnie Narodowy Bank Polski i Bank Centralny Uzbekistanu”.
  • Hiszpańska policja powiadomiła w poniedziałek, że przejęła złotą scytyjską biżuterię skradzioną z ukraińskiego muzeum. Wartość antycznych ozdób, które powstały między VIII a IV wiekiem przed naszą erą, oszacowano na około 60 milionów euro. Policja aresztowała trzech obywateli Hiszpanii i dwóch Ukrainy.
  • Wielu klientów posiadających kruszec decyduje się na sprzedaż posiadanych metali szlachetnych, polscy dystrybutorzy mierzą się z falą zainteresowanych odsprzedażą sporych ilości w krótkim czasie – w tej sytuacji obserwujemy spadek cen skupu gramatur powyżej 1 uncji, posiadający sztabki o wadze 50g i więcej muszą liczyć się z kwotą poniżej aktualnej ceny SPOT.
  • W listopadzie będzie miało miejsce sporo wydarzeń dla sympatyków lokowania oszczędności w kruszce i numizmaty, w sobotę 4 listopada odbędą się w Łodzi Targi Dilerów, a 18 listopada czwarta edycja Metalverse we Wrocławiu.

Materiał został opracowany wraz z Mennicą 79 Element. w ramach strategicznej współpracy edukacyjno-informacyjnej.

Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj