Trzymanie oszczędności w euro czy dolarze amerykańskim jest dość popularne. Dziś przyjrzymy się jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania i podam przykład jak można to zrobić.

Plusy:

  • Trzymanie oszczędności w różnych walutach może pomóc w zdywersyfikowaniu ryzyka związanego ze słabością polskiego złotego.
  • Ochrona przed inflacją: W przypadku, gdy inflacja w Polsce jest wysoka, a wartość złotego spada, trzymanie oszczędności w stabilniejszej walucie może pomóc w zachowaniu wartości oszczędności. Jednak nie mamy gwarancji, że umocnienie się waluty obcej będzie wyższe niż inflacja.
  • Możliwość umocnienia się obcej waluty, jeśli jej wzrośnie w stosunku do złotego, wartość oszczędności również, przynosząc dodatkowy zysk.
  • Dostęp do międzynarodowych rynków: Trzymanie oszczędności w obcej walucie może ułatwić inwestowanie na międzynarodowych rynkach finansowych.

Minusy:

  • Ryzyko walutowe. Wahania kursów walutowych mogą prowadzić do utraty wartości oszczędności, jeśli kurs obcej waluty spadnie w stosunku do złotego.
  • Koszty wymiany walut. Konieczność wymiany walut może wiązać się z dodatkowymi kosztami, takimi jak prowizje czy niekorzystne kursy wymiany.
  • Trudności w dostępie do środków. Może być trudniej uzyskać dostęp do oszczędności trzymanych w obcej walucie, zwłaszcza w przypadku nagłej potrzeby.
  • Konieczność zainwestowania środków lub założenie lokaty, jeśli chcemy żeby pieniądze zarabiały.
  • Konieczność zapłaty podatku. Trzymanie oszczędności w obcej walucie może skomplikować kwestie podatkowe i wymagać dodatkowego zgłoszenia.

Środki w euro mogą generować Ci odsetki jako rezerwa inwestycyjna w Portu.

Rezerwa inwestycyjna stanowi narzędzie stworzone z myślą o osobach, które mają oszczędności w euro, bądź zarabiają w tej walucie. Daje ona możliwość ulokowania tych środków i ich ochronę przed utratą wartości na nieoprocentowanym koncie bankowym. Aktualnie większość środków (99,5%) jest ulokowanych w oprocentowaną gotówkę, oprocentowanie wynosi aktualnie 3,25% w skali roku i jest zależne od stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Jakie korzyści niesie za sobą Rezerwa inwestycyjna dostępna w Portu?

  • Chroni przed inflacją: Rezerwa Inwestycyjna to sposób na minimalizację wpływu inflacji na nasze oszczędności.
  • Bardzo niskie ryzyko: Rezerwa inwestycyjna jest bezpiecznym rozwiązaniem, środki są ulokowane w bezpieczne instrumenty o niskim ryzyku. To najbardziej konserwatywny sposób inwestowania dostępny w Portu.
  • Możesz wypłacić, kiedy chcesz: Jeśli nagle potrzebujesz gotówki na wydatki, to nie ma problemu. Nie zobowiązujesz się do trzymania środków przez kilka miesięcy, możesz je mieć na swoim koncie w ciągu kilku dni, bez utraty odsetek.
  • Niskie opłaty: Korzystanie z Rezerwy inwestycyjnej jest tanie. Portu pobiera niewielką roczną opłatę, równą 0,25% od wartości Twojej inwestycji.

Jak możesz wykorzystać Rezerwę Inwestycyjną?

  • Dla krótkoterminowych celów inwestycyjnych: Jeśli wiesz, że np. w ciągu dwóch lat, będziesz potrzebował swoich oszczędności, ale nie chcesz, aby leżały one bezczynnie, Rezerwa inwestycyjna jest dla Ciebie.
  • Poduszka finansowa: Wszyscy potrzebujemy pewnej rezerwy na niespodziewane wydatki. Właśnie w takim miejscu, gdzie pieniądze są łatwo dostępne, a jednocześnie pracują dla nas, może pomóc Rezerwa inwestycyjna. Jej konserwatywny charakter sprawia, że jest ona idealnym miejscem do budowy i przechowywania naszej finansowej poduszki.

Z czego składa się Rezerwa Inwestycyjna?

Składa się głównie z oprocentowanej gotówki, a także może zawierać fundusze ETF na obligacje, złoto i akcje. Najważniejszym komponentem Rezerwy inwestycyjnej Portu (bo aż 99,5%) jest oprocentowana gotówka EUR (aktualnie 3,25% w skali roku). Kwota odsetek jest uzależniona od stóp depozytowych ustalanych przez Europejski Bank Centralny, co może prowadzić do zmian w czasie.

Gotówka jest bezpiecznie przechowywana jako depozyt w banku partnerskim Portu i objęta ubezpieczeniem do kwoty 100 000 EUR zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi instytucji bankowych.

Jak otworzyć Rezerwę Inwestycyjną na Portu?

Najpierw należy założyć konto na platformie Portu, wypełnić ankietę inwestycyjną i dostarczyć niezbędne dokumenty tożsamości. Następnie wystarczy utworzyć konto w euro na Portu, a na nim jako nową inwestycję wybrać Rezerwę. Ostatnim krokiem jest przesłanie depozytu i gotowe.

Więcej dowiesz się na portu.pl.

Wpis we współpracy merytorycznej i komercyjnej z Portu.

Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj