Polska
- Cezary Tomczyk (KO): skład nowego rządu i umowa koalicyjna zostaną przedstawione w ciągu kilku dni.
- Władysław Kosiniak-Kamysz: Potwierdziliśmy chęć współpracy parlamentarnej z Polską 2050, kontynuowanie Trzeciej Drogi – to jest dla nas jedna z bardzo ważnych uchwał przyjętych wczoraj na Radzie Naczelnej. „Jesteśmy przygotowani do objęcia rządów, jesteśmy gotowi, mamy plan, mamy program, mamy pomysł dla Polski” – zapewnił w rozmowie z dziennikarzami Kosiniak-Kamysz.
- NBP: Rada Polityki Pieniężnej we wrześniu odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp o 100 pb., za którym ponownie głosowała jedynie Joanna Tyrowicz. Tyrowicz bezskutecznie składała wnioski o podwyżkę stóp o 100 pb. na każdym posiedzeniu Rady od października 2022 r.
- Goldman Sachs: przerwa w obniżkach stóp procentowych w Polsce potrwa do początku 2024 r.
- Cezary Kazimierczak (prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców): Beneficjentami wstrzymania projektu CPK będą Niemcy. Nasi sąsiedzi zrobią bardzo dużo, żeby port nie powstał. „Jedynym beneficjentem wstrzymania (tak, wstrzymania, bo wcześniej czy później zostanie zbudowany) projektu CPK będą Niemcy. I nie chodzi o ruch pasażerski, tylko o cargo – czyli grube miliardy z opłat i ceł i nasi sąsiedzi zrobią bardzo dużo, żeby port nie powstał”.
- Badanie „Budżety domowe Polaków”: co piąty Polak przyznaje, że po utracie pracy nie byłby w stanie utrzymać się nawet przez miesiąc, bo nie ma odłożonych jakichkolwiek pieniędzy; 28% ankietowanych ma minimalną poduszkę finansową wystarczającą na przetrwanie trzech miesięcy; 36% może sobie pozwolić na poszukiwania nowego źródła dochodów przez co najmniej pół roku; w tym 14%. – przez dłużej niż rok.
- Jadwiga Emilewicz (wiceminister funduszy i polityki regionalnej): Skala eksportu Polski na Ukrainę na koniec ub.r. wzrosła trzykrotnie i osiągnęła poziom 9 mld euro. Staliśmy się pierwszym w Europie i drugim po Chinach partnerem gospodarczym Ukrainy.
Świat
- Henry Kissinger i Graham Allison w tekście „Droga do kontroli zbrojeń sztucznej inteligencji” postulują rozmowy i ustalenia między mocarstwami o granicach w rozwoju sztucznej inteligencji, jak to miało miejsce z bronią atomową.
- Władimir Putin podpisał w czwartek ustawę unieważniającą ratyfikację przez Rosję traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT). Rosja nigdy nie przeprowadziła próby nuklearnej po rozpadzie ZSRR. Ostatnia próba jądrowa w Związku Radzieckim odbyła się w 1990 r., a w USA w 1992 r.
- Amihaj Elijahu (minister dziedzictwa Izraela): użycie broni nuklearnej w Strefie Gazy w wojnie z palestyńskim ruchem Hamas jest „opcją”. Biuro premiera Benjamina Netanjahu szybko opublikowało oświadczenie krytykujące „oderwane od rzeczywistości” komentarze i podkreśliło, że armia izraelska stara się oszczędzać „nie-bojowników” w Strefie Gazy. Netanjahu zawiesił też udział ministra w posiedzeniach rządu „do czasu nowej decyzji”.
- Benjamin Netanjahu w czwartek: „Jesteśmy w szczytowym momencie bitwy. Odnieśliśmy imponujące sukcesy i przekroczyliśmy obrzeża miasta Gaza. Posuwamy się naprzód”.
- W Jerozolimie odbywała się manifestacja przeciwko premierowi Benjaminowi Netanjahu. Protest korelował z opublikowanymi właśnie badaniami opinii publicznej, z których wynika, że 3/4 Izraelczyków chciałoby rezygnacji prawicowego premiera, przy czym 44% respondentów uważa, że spośród polityków i decydentów izraelskich to właśnie on ponosi największą winę za nieprzygotowanie kraju do ataku Hamasu.
- Duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei wezwał w środę kraje muzułmańskie do wstrzymania eksportu ropy i żywności do Izraela, by powstrzymać izraelskie ataki na Strefę Gazy. W izraelskich bombardowaniach Strefy Gazy, które trwają od tego czasu, zginęło już – według władz palestyńskich – ponad 8 tys. osób, w tym ponad 3 tys. dzieci. Religijni przywódcy Iranu ostrzegli Izrael, że jeśli nie zostaną zakończone ataki na Palestyńczyków, dojdzie do eskalacji konfliktu.
- USA: Fed utrzymał stopy procentowe na poziomie 5,25-5,50%. Stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych pozostały na najwyższym poziomie od stycznia 2001 roku.
- Jerome Powell (prezes Fed): „Proces trwałego obniżenia inflacji do 2 proc. ma przed sobą długą drogę. Pomimo podwyższonej inflacji długoterminowe oczekiwania inflacyjne wydają się nadal mocno zawyżone, co znajduje odzwierciedlenie w szerokim zakresie badań ankietowych przeprowadzonych wśród gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i prognostów, a także w pomiarach z rynków finansowych”. „Komitet w ogóle nie myśli obecnie o obniżkach stóp procentowych. Nie mówimy o obniżkach stóp procentowych. Nadal bardzo koncentrujemy się na pierwszym pytaniu, czyli czy osiągnęliśmy wystarczająco restrykcyjne stanowisko w polityce pieniężnej, aby z czasem trwale obniżyć inflację do 2 proc.?”.
- Inflacja CPI w Niemczech mocno hamuje, w październiku wyniosła 3,8%.
- Reuters: Książka przypisująca koniec dynastii Ming nieudolności chińskiego cesarza Chongzhena została wycofana z księgarń niespełna dwa miesiące po wznowieniu wydania po tym, jak internauci zaczęli odczytywać cytat na okładce jako aluzję do rządów obecnego przywódcy Chin Xi Jinpinga. Książka jest obecnie niedostępna w księgarniach internetowych. Próba wyszukania tytułu w popularnej chińskiej wyszukiwarce internetowej Baidu również nie przynosi wyników.
- Luigi Brugnaro (burmistrz Wenecji): W Wenecji w przyszłym roku wprowadzony zostanie eksperyment z limitem liczby turystów. Dotyczyć to będzie tych, którzy przyjadą tylko na jeden dzień zwiedzania w okresie nasilonego napływu turystycznego. „Zrobimy to jako pierwsi na świecie”. „Dokonać rezerwacji na stronie internetowej i zapłacić 5 euro będzie musiał ten, kto zechce przyjechać tylko na jeden dzień na wycieczkę w okresie szczytowym, jak Wielkanoc czy na wiosnę” Osoby, które zarezerwują hotel w Wenecji, otrzymają kod QR, upoważniający do wstępu do miasta bez takiej opłaty.
- Al Monitor (brytyjski portal): Odsetek mieszkanek Arabii Saudyjskiej w wieku produkcyjnym, które są aktywne na rynku pracy, wzrósł od 2013 roku trzykrotnie i osiągnął 30%.