Podsumowanie miesiąca #7 Metale szlachetne.

Ceny na rynku i ich dynamika.

  • Złoto: 1943 USD za uncję, 7990 PLN za uncję (+0,60% względem końca lipca).
  • Srebro: 24,46 USD za uncję, 100,60 PLN za uncję (+0,03%% względem końca lipca).
  • Platyna: 974 USD za uncję, 4010 PLN na uncję (+0,08% względem końca lipca).

Pozostałe informacje.

  • Na GPW zadebiutował fundusz ETF na złoto (a technicznie ETC – ang. exchange-traded commodity). Emitentem produktu jest europejska platforma HANetf. Instrument zapewnia inwestorom ekspozycję na fizyczne złoto i jest w pełni zabezpieczony kruszcem przechowywanym w skarbcu brytyjskiej Mennicy Królewskiej (ang. Royal Mint) w walijskim Llantrisant.Jego całkowity koszt (Total Expense Ratio) to 0,22 proc – to mało.
  • Spotkanie liderów grupy BRICS w Johannesburgu 22–24 sierpnia przyniosło decyzję o rozszerzeniu forum o sześciu nowych członków: Argentyna, Arabia Saudyjska, Egipt, Etiopia, Iran i ZEA. BRICS powstał w 2009 r. i jest nieformalną platformą współpracy pięciu gospodarek wschodzących – Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA. Przypada na nie ponad 40% populacji świata, 26% globalnego PKB i 18% wartości handlu. Celem tej grupy jest działanie na rzecz zwiększania wpływów krajów rozwiniętych i zmniejszania wpływu Zachodu – w tym zmniejszanie roli dolara amerykańskiego w globalnym systemie finansowym.
  • Najstarsza mennica w Australii, The Perth Mint zaprezentowała nową złotą monetę o masie 1/10 oz, Koalę 2023. To pierwsza moneta z serii, która będzie ukazywała się co roku, za każdym razem z nowym wizerunkiem zwierzęcia. Nakład ograniczony jest do 25 000 sztuk, a historia analogicznej serii, Kookaburry, pokazuje, że warto zwrócić uwagę na tę nowość. Pierwsza Kookaburra 1/10 oz z 2020 roku jest już niedostępna na polskim rynku, a jej ceny na rynku wtórnym oscylują wokół 60-70% ponad cenę SPOT.
  • Na polskim rynku metali szlachetnych trwa fala odsprzedaży kruszców przez klientów detalicznych. U dystrybutorów tworzą się kolejki w oczekiwaniu na wypłaty środków za sprzedaż złotych i srebrnych monet bulionowych, co powoduje systematyczne obniżanie cen skupu metali szlachetnych. Jest to jednocześnie dobra okazja do ulokowania środków w złocie i srebrze, ryzyko czyli spready i marże są na minimalnych poziomach, najniższych od kilku lat.

Materiał został opracowany wraz z Mennicą 79 Element. w ramach strategicznej współpracy edukacyjno-informacyjnej.

Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj