Podsumowanie miesiąca #6 Metale szlachetne.

Ceny na rynku i ich dynamika.

  • Złoto: 1955 USD za uncję, 7892 PLN za uncję (+1,03% względem końca czerwca).
  • Srebro: 24,45 USD za uncję, 98,8 PLN za uncję (+6% względem końca czerwca).
  • Platyna: 937 USD za uncję, 3784 PLN na uncję (+1,74% względem końca czerwca).

Pozostałe informacje.

  • Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która wycofuje ograniczenia w stosowaniu gotówki przy konkretnych limitach kwotowych. Nowe regulacje miały zakazywać konsumentom płatnością gotówką w kwocie powyżej 20 tys. złotych. To obostrzenie nie wejdzie w życie.
  • W lipcu Adam Glapiński, prezes NBP podkreślał, że Polska ma ponad 263 tony złota. Oznacza to, że niedawno ponownie zwiększono stan posiadania złotego kruszcu w portfelu banku centralnego. W 2022 roku Glapiński zapowiadał zakup kolejnych 100 ton złota w ciągu roku, podkreślając, że musi zaistnieć korzystna sytuacja na rynku. Widocznie takiej nie było, ponieważ w ubiegłym roku rezerw nie zwiększono. Prawdopodobnie władze NBP uznały, że to jest dobry moment na wznowienie zakupów.
  • Farmer z USA znalazł setki złotych monet z czasów wojny secesyjnej podczas pracy na polu kukurydzy. Teraz miłośnicy kolekcjonowania numizmatów mogą samodzielnie zapoznać się z unikatowymi kosztownościami, bo te trafiły do sprzedaży. O weryfikację autentyczności znaleziska poproszono eksperta Jeffa Garretta, który z ekscytacją powiedział: Możliwość zajmowania się tą sprawą to jedno z najważniejszych wydarzeń w mojej karierze. Oszałamiająca liczba 700 złotych monet to wręcz wirtualna kapsuła do numizmatycznych czasów wojny secesyjnej. Warto dodać, że skarb jest własnością owego farmera, a Polsce, gdyby taki skarb się udało komuś znaleźć na własnej działce – byłby własnością państwa.
  • Komunikat prasowy KGHM: Srebro wydobywane w należących do KGHM kopalniach kolejny rok z rzędu uzyskało certyfikat Londyńskiej Giełdy Metali Szlachetnych (LBMA).
  • Jeleniogórska firma Germania Mint wprowadziła na rynek złote sztabki własnej produkcji. Na początek uruchomiono ofertę sztabek odlewanych, które są zaopatrzone w hologram i opakowane w certicard z numerem seryjnym. Firma kontynuuje ofensywę, od kilku lat na polskim i światowym rynku znana jest przede wszystkim z produkcji srebrnych monet kolekcjonerskich, w zeszłym roku wprowadziła do oferty sztabki srebra w gramaturach od 1 uncji do 1kg, teraz rozwija linię produkcyjną dla produktów ze szlachetnego kruszcu. Sztabki są już dostępne w ofercie polskich dystrybutorów, m.in. w Mennicy 79 Element.

Materiał został opracowany wraz z Mennicą 79 Element. w ramach strategicznej współpracy edukacyjno-informacyjnej.

Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj