Ceny na rynku i ich dynamika.
Złoto: 1976 USD za uncję, 8307 PLN za uncję (+0,06% względem końca kwietnia).
Srebro: 23,90 USD za uncję, 100,30 PLN za uncję (-4,15% względem końca kwietnia).
Platyna: 1010 USD za uncję, 4248 PLN na uncję (-3,95% względem końca kwietnia).
Pozostałe informacje.
Poszukiwacz zabytków odnalazł na terenie gminy Józefów nad Wisłą (lubelskie) srebrną monetę, która ma ponad 2 tys. lat i pochodzi z okresu republikańskiego Rzymu (81 r. p.n.e).
World gold council: 7 na 10 ankietowanych banków centralnych uważa, że instytucje te zwiększą swoje rezerwy złota w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Jest to wzrost o 10 punktów procentowych w porównaniu z ubiegłym rokiem.
World gold council (dane za kwiecień): poprzez fundusze ETF rośnie popyt na złoto z Ameryki Północnej (15 ton), Azji (0,1 tony), spada natomiast z Europy (-0,7 tony).
W ciągu ostatnich kilku miesięcy zauważono poważne kłopoty z płynnością duńskiej korony w formie gotówki. Wszystko to jest wynikiem ruchu ze strony duńskich banków komercyjnych, które zdecydowały o zaprzestaniu importu gotówkowej formy owej waluty. To powoduje, że obecnie nie jesteśmy w stanie zdeponować duńskiej korony w bankach – również polskich. Portal staragotowka.pl wciąż skupuje korony duńskie, również te wycofane z obiegu.
Zmniejszenie limitu płatności gotówkowych jednak prawdopodobnie nie wejdzie w życie. Polski Ład w jednym z artykułów zmniejszał limit obrotu gotówkowego z 15 tys. zł do 8 tys. złotych dla przedsiębiorców i do 20 tys. zł w transakcjach między osobą fizyczną a przedsiębiorcą. Zmiana miała wejść w życie 1 stycznia 2024 r. Prawdopodobnie limity zostaną po staremu. Wielu klientów na rynku metali szlachetnych większe transakcje opłaca bezpośrednio w oddziale płacąc gotówką.
W ofercie pojawiła się nowa polska “bulionówka” Królowa Jadwiga, również w limitowanej wersji premium, a także wyprodukowana przez Mennicę Gdańska dwuuncjowa Rusałka.
Branża metali szlachetnych po 3 intensywnych latach i rekordowych wynikach sprzedaży przeżywa wyraźnie ostudzenie zapału wśród inwestorów w fizyczny kruszec. Buńczuczne zapowiedzi prezesów spółek, m.in. Mennicy Skarbowej o rekordowym 2023 roku nie sprawdziły się – notujemy wyraźne zahamowanie obrotów. Pojawiło się bardzo wielu klientów, którzy chcą spieniężyć zgromadzone do tej pory złoto i srebro fizyczne co powoduje, że pojawiają się szersze możliwości zakupu kruszcu z rynku wtórnego. Jednocześnie na polskim rynku pojawiają się nowe podmioty w branży, najwyraźniej zachęcone wynikami z ubiegłych lat co powoduje, że klienci mają coraz szerszy wybór. Znacznie obniżone obroty oraz wzmożona konkurencja może doprowadzić do niewypłacalności, szczególnie zagrożone są te firmy, które stosują mechanizm sprzedaży z odroczonym terminem dostawy.
Materiał został opracowany wraz z Mennicą 79 Element. w ramach strategicznej współpracy edukacyjno-informacyjnej.