Ceny na rynku:
- Złoto: 1838 USD za uncję, 8050 PLN za uncję.
- Srebro: 21 USD za uncję, 92 PLN za uncję.
- Platyna: 960 USD za uncję, 4200 PLN na uncję.
Zmiany cen:
- W ciągu ostatniego roku złoto w stosunku do dolara amerykańskiego potaniało o 5,5%, a w ciągu ostatniego miesiąca było to aż 5,8% spadku. W relacji do polskiego złotego, cena królewskiego metalu spadła o 2,8% w skali roku, w skali miesiąca możemy zaobserwować 3,6% spadku cennego kruszcu.
- W przypadku srebra względem dolara amerykańskiego możemy zaobserwować roczne spadki na poziomie 17,4% oraz spadki 12,6% w ujęciu miesięcznym. W relacji do polskiego złotego srebro straciło 15% w skali roku i 10,5% w skali miesiąca.
- Platyna w ciągu ostatniego roku straciła 9,2% w ujęciu dolarowym i 4,9% w ujęciu miesięcznym. W polskim złotym było to 6,6% straty w skali roku i 2,7% straty w skali miesiąca.
Pozostałe informacje.
- Początek roku na rynku metali szlachetnych to z reguły okres chwilowych niedoborów towaru w magazynach dystrybutorów – jednak w styczniu 2023 sytuacja znacząco odbiega od normy. Dostawcy oferowali większość złotych monet i sztabek w dostawie natychmiastowej oraz mieliśmy do czynienia z pierwszym od lat spadkiem premium czyli kosztu nabycia produktów u dystrybutorów. To przełożyło się na spadek marż na podstawowych monetach bulionowych u większości dealerów detalicznych, co jest pozytywną informacją dla inwestujących w szlachetny kruszec.
- World Gold Council: W ciągu ostatniego roku z funduszy ETF odpłynęły 26,2 tony złota. Podmioty z Europy odpowiadały za 33 tony odpływu, Azja za 4 tony odpływu, natomiast Amerykanie ulokowali 9 ton w funduszach ETF (napływy).
- World Gold Council: Zmiany rezerw złota w bankach centralnych.: W 2022 roku najwięcej złota zakupiła Turcja (148 ton), Chiny (62 tony), Egipt (45 ton) i Katar (35 ton). Najmocniej złoto wyprzedawał Kazachstan (50 ton), Niemcy (4 tony), Sri Lanka (2,5 tony) i Polska (2 tony).
- Berlin: 3-5 lutego odbyły się największe europejskie targi numizmatyczne: World Money Fair. Była to jubileuszowa, 50. edycja. Wśród wystawców znalazło się ponad 40 mennic państwowych z rozmaitych krajów świata: Kanady, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Australii, Węgier, Japonii czy Polski. Ponadto swoją ofertę zaprezentowało wielu dystrybutorów prywatnych i firm, które produkują nietuzinkowe monety kolekcjonerskie o ograniczonym nakładzie. Kolekcjonerzy Chińskich Pand, monet australijskich z serii Lunar czy Kookaburr mogli uzupełnić kolekcje o starsze, niespotykane na rynku egzemplarze. Nie zabrakło także niezwykle rzadkich egzemplarzy złotych monet historycznych bitych od antyku po XIX wiek. Prawdziwym hitem targów okazała się jednak specjalna edycja kolorowanej Kookaburry 2023, którą z okazji targów wybiła australijska mennica Perth Mint. Cały nakład 2000 egzemplarzy wyprzedał się w kilka godzin już pierwszego dnia targów.
- Ze względu na śmierć Królowej Elżbiety we wrześniu 2022 roku zmodyfikowano niektóre monety bulionowe: W Liściu Klonowym na awersie w 2023 r. dodano lata panowania Królowej Elżbiety, natomiast Britannia w 2023 roku występuje w 2 wersjach z dwoma władcami.
Materiał został opracowany wraz z Mennicą 79 Element. w ramach strategicznej współpracy edukacyjno-informacyjnej. Jeśli chcesz skorzystać z oferty 79 Element, możesz użyć kodu rabatowego „swider”, aby otrzymać darmową dostawę kruszców.