Polska
- Andrzej Duda: „Rozmawiałem z prezydentem Joe Bidenem o rozpoczęciu wspólnej produkcji militarnej np. amunicji, więc można powiedzieć, że rozmowa na ten temat, na tym najwyższym prezydenckim poziomie ze Stanami Zjednoczonymi została rozpoczęta”.
- Joe Biden w Polsce: Świat jest w kluczowym momencie. Decyzje, które będziemy podejmować w ciągu najbliższych pięciu lat, będą decydowały o przyszłości świata na wiele dziesiątków lat. Dotyczy to Ameryki i innych narodów. Będziemy bronić suwerenności narodów i demokracji. Putin się mylił, naród ukraiński jest za mocny, a demokracje zjednoczone i silne, zamiast finlandyzacji NATO Putin doczekał NATO-izacji Finlandii i Szwecji.
- Arkadiusz Mularczyk (wiceszef MSZ): „Chcemy, by Kongres USA przyjął rezolucję ws. reparacji wojennych od Niemiec dla Polski za straty poniesione przez nią podczas II wojny światowej, rozmawiamy ze stroną amerykańską także o reparacjach od Rosji”.
- Z końcem lutego 2023 r. wszystkie złożone do tej pory deklaracje rezygnacji z uczestnictwa w Pracowniczym Planie Kapitałowym (PPK) tracą ważność. Po czterech latach od startu programu oszczędzania na emeryturę w ramach PPK będzie przeprowadzony autozapis. Po tej dacie, jeżeli pracownik nie złożył rezygnacji, pracodawca będzie co do zasady zobowiązany prowadzić program.
- Ministerstwo Finansów: rozliczeń PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy, w tym w usłudze Twój e-PIT, można dokonać za pomocą systemu płatności mobilnej BLIK.
- Gas Storage Poland, spółka celowa PGNiG: Wypełnienie magazynów gazu, według stanu na 19 lutego, spadło do 75%, na początku roku było to 97%.
- PKN Orlen: „Dostawy rurociągiem Przyjaźń do Polski zostały wstrzymane przez stronę rosyjską”. Orlen nie otrzymuje już dostaw ropy z Rosji. Od początku lutego 2023 r., po wygaśnięciu kontraktu z firmą Rosnieft, dostawy rosyjskiej ropy pokrywały tylko ok. 10% zapotrzebowania Orlenu na ten surowiec.
- PKN Orlen w IV kwartale 2022 r. wypracował przychody na poziomie 102,26 mld zł, natomiast zysk netto wyniósł 8,09 mld zł. Jest to najlepszy wynik w historii.
- Polski Instytut Ekonomiczny: Polska stała się dla Ukrainy głównym partnerem handlowym w 2022 roku. Polska jest największym odbiorcą ukraińskiego eksportu i drugim dostawcą (po Chinach) pod względem obrotów handlowych. Powodem są między innymi zablokowane handlowe szlaki morskie przez Morze Czarne.
- Raport „Branża produkcyjna – Globalne trendy HR 2023”: 53% polskich managerów uważa, że automatyzacja przyczyni się do wzrostu zatrudnienia, zmieniając jednocześnie rolę pracowników produkcyjnych i ich profil kompetencyjny, natomiast 35% z nich jest zdania, że automatyzacja doprowadzi do powstania nowych stanowisk.
Świat
- Japońska inflacja CPI w styczniu osiągnęła najwyższy poziom od 1981 roku, wynosi 4,3%.
- W rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę Unia Europejska zatwierdziła 10. pakiet sankcji wobec agresora. Najnowszy pakiet obejmuje zaostrzenie ograniczeń eksportowych, dotyczących towarów podwójnego zastosowania, a także działania wobec podmiotów wspierających wojnę, propagandowych czy dostarczających wykorzystywane przez Rosję drony.
- G7: „Wzywamy kraje trzecie i inne międzynarodowe podmioty, które starają się ominąć lub podważyć nasze sankcje, by przestały dostarczać materialną pomoc na rzecz rosyjskiej wojny lub liczyły się z poważnymi kosztami”. Przywódcy krajów G7 powtórzyli swe zapewniania o „niezachwianym poparciu” dla Kijowa. Oświadczyli również, że „zobowiązują się do zintensyfikowania dyplomatycznego, finansowego i militarnego wsparcia dla Ukrainy”. Do grupy 7 należą: Japonia (przewodnictwo w tym roku), USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy i Kanada.
- G-20: Podczas sobotniego spotkania nie udało się uzgodnić wspólnego komunikatu końcowego. Chiny i Rosja uniemożliwiły porozumienie w sprawie wspólnego dokumentu.
- Władimir Putin: Moskwa zawiesza swój udział w amerykańsko-rosyjskim porozumieniu o redukcji zbrojeń strategicznych Nowy START podpisany w 2010 roku.
- „Der Spiegel”: Rosyjska armia prowadzi z Chinami rozmowy o produkcji dronów kamikadze. Do Moskwy mają one trafić dzięki sfałszowanym dokumentom przewozowym. Chiński producent dronów Xi’an Bingo Intelligent Aviation Technology miał już wyprodukować i przetestować 100 prototypowych dronów ZT-180. Według doniesień niemieckiej gazety do kwietnia mają trafić do Rosji. Producent zamierza również wysłać Moskwie komponenty i instrukcję pozwalającą Rosji samodzielnie wyprodukować 100 takich maszyn miesięcznie.
- „Wall Street Journal”: Stany Zjednoczone rozważają ujawnienie danych wywiadowczych, które dowodzą, że Chiny zastanawiają się nad dostarczeniem broni w celu wsparcia wojny Rosji przeciwko Ukrainie.
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin zaprzeczyło jakimkolwiek planom dostarczenia Moskwie pomocy wojskowej i oskarżyło USA i NATO o rozpowszechnianie fałszywych informacji o zaangażowaniu Chin w wojnę.
- Forbes: Na wiosnę 2022 roku 50 tys. z 200 tys. rosyjskich żołnierzy, którzy wzięli udział w inwazji na Ukrainę, było już martwych bądź rannych. Po mobilizacji kolejnych 300 tys. oraz dziesiątków tysięcy wagnerowców rosyjska armia podwoiła swoją liczebność. Liczba rannych i zabitych wśród Rosjan również się podwoiła.
- Yale School of Management: w Rosji wciąż jeszcze działa ponad 220 firm, które nie opuściły tego rynku ze względu na wojnę. Na „liście wstydu” znalazło się ponad 40 marek chińskich, kilka indyjskich i japońskich, a także firmy z Włoch, Francji, Austrii, Niemiec, Hiszpanii, Turcji i USA, są to np. Raiffeisen, Auchan, Bonduelle, Lactalis, Chipita, Storck, Kotany, Benetton, Diesel, Calzedonia, Babolat, Lacoste, Etam i Clarins. Na „liście wstydu” znajduje się tylko jedna polska firma: Makrochem – producent specjalistycznych klejów z Lublina. Jednak zdecydowana większość polskich firm opuściła Rosję: m.in.: Adamed, Black Red White, Boryszew, CCC, Grupa Azoty, KGHM, LPP, Pekao SA, Woseba, Żabka, Allegro, Bakoma, Cersanit, Comarch oraz InPost.
- Nicu Popescu (mołdawski minister spraw zagranicznych): Rok temu władze Mołdawii rozważały wysadzenie pasa startowego na lotnisku w Kiszyniowie. Te działanie miało uniemożliwić wykorzystanie go przez wojska rosyjskie.
- Kandydatury do Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2023 to m.in. Aleksiej Nawalny (lider opozycji w Rosji), Jens Stoltenberg (sekretarz generalny NATO), Wołodymyr Zełenski (prezydent Ukrainy), Greta Thunberg (aktywistka klimatyczna).
- Plaga szarańczy dewastuje Sardynię. Władze zaangażowały do walki z owadami drony i wojsko. Straty od 2017 roku szacuje się tam na 100 milionów euro.
- Koncern Google zwolnił aż 12 tys. pracowników. Podejrzewa się, że osoby do zwolnienia wytypowała sztuczna inteligencja. Kierownicy poszczególnych działów używają bowiem oprogramowania do analizy danych związanych z zatrudnieniem, tworząc m.in. rekomendacje, kogo należy zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną, a po niej zatrudnić, kogo awansować, a komu zaoferować dodatkowe szkolenia.
- Światowa Organizacja Zdrowia (WHO): do 2030 r. depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Przyczyniają się do tego stresy i wyzwania współczesnego świata, z którymi nie wszyscy sobie radzą. Powodem mogą być też coraz liczniejsze niepokoje na świecie, związane z terroryzmem, pandemią, kryzysem gospodarczym oraz wojną.
- Bruno Le Maire (minister finansów i gospodarki Francji): Rozmowy, mające na celu wypracowanie sposobu opodatkowania międzynarodowych gigantów technologicznych w krajach, w których osiągają one zyski, utknęły w martwym punkcie z powodu sprzeciwu USA, Indii i Arabii Saudyjskiej.
- Komisja Europejska od połowy marca 2023 roku zabroni swoim pracownikom używania chińskiej aplikacji TikTok, ze względów bezpieczeństwa.
- Meta (FB i IG) wprowadza opłatę za weryfikację konta. Bazowa opłata ma wynieść 11,99 USD miesięcznie. Mark Zuckerberg: Poprawi to bezpieczeństwo i autentyczność aplikacji społecznościowych. Weryfikacja konta po dokonaniu opłaty robiona jest na podstawie dowodu tożsamości. W zamian użytkownik otrzyma lepszą widoczność swoich postów na tablicy znajomych/obserwatorów, ochronę przed podszywającymi się profilami i łatwiejszy dostęp do obsługi działu klienta. W minionym tygodniu opcja została udostępniona w Australii i Nowej Zelandii.