W minionym tygodniu miałem przyjemność przeprowadzić spotkanie live na Instagramie z Honoratą Skrzypek-Komorowicz, która prowadzi największy w Polsce profil o kredytach hipotecznych na Instagramie. Udało się nam zgromadzić na żywo 700+ osób co jest znakomitym wynikiem w segmencie finanse i gospodarka. Transmisję możesz obejrzeć pod tym linkiem. Poniżej zamieszczam syntetyczne streszczenie.

  • Kredyt 2% faktycznie okazał się na 2%. Banki antycypując spadki stóp procentowych w najbliższych kwartałach, były w stanie wyjść z duża lepszą ofertą niż się spodziewano. Biorąc pod uwagę skalę dopłat przez państwo – i tak bankom się to opłaca. Zatem i banki zarobią i kredyt będzie na 2%.
  • Warto pamiętać, że po 5 latach stopa oprocentowania będzie ponownie przekalkulowania.
  • Zdolność kredytowa okazała się o wiele wyższa w programie (o około 30%). Wynika to z bardziej liberalnego podejścia KNF-u do kalkulacji zdolności kredytowej w ramach programu.
  • Na razie w programie są realnie trzy banki: PKO BP, PEKAO S.A oraz Alior. Z czasem będą wchodzić kolejne.
  • Aktualnie na kredyt czeka się dłużej niż 2 miesiące. Banki nie są w stanie przerobić na bieżąco takiej masy wniosków.
  • Przez ekstremalny popyt na tym rynku, ceny nieruchomości mocno wzrosły i coraz trudniej dostać lokum pod program bezpieczny kredyt 2%.
  • W ustawie określono limity kwotowe, jeśli chodzi o program bezpieczny kredyt 2%, natomiast w roku wyborczym (2023) limitów nie ma. Środki na ten rok, będą przesunięte z kolejnych lat. Zatem może być tak, że w następnym roku (2024), środki skończą się w I kwartale.
  • Zdaniem Honoraty Skrzypek-Komorowicz, program w skali mikro jest korzystny i jak ktoś może z niego skorzystać, to warto. Natomiast w skali makro zdestabilizował on rynek oraz spowodował polaryzację społeczeństwa. Powodem tego może być fakt, że program jest skrajne niesprawiedliwy. Osoby, które wzięły kredyt przed programem muszą zmierzyć się z bardzo wysokimi kosztami obsługi swoich zobowiązań, natomiast w ramach programu będą one dużo niższe. Zatem doszło do przypadkowej alokacji różnych kosztów obsługi kredytu wśród społeczeństwa.
Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj