Jeszcze dekadę temu było to bardzo trudne, a teraz każdy może inwestować w akcje spółek zagranicznych. Dziś przedstawię kilka aspektów, które są związane z inwestowaniem w akcje na rynkach zagranicznych.

Nasz warszawski indeks giełdowy WIG w ciągu ostatnich 10 lat dał zarobić 52%, niemiecki DAX 75,5%, a amerykański SP500 156,9%. Nie oznacza to,że te wyniki determinują również przyszłości, ale umówmy się – nasza giełda w ciągu ostatnich kilku dekad nie zachwyca.

Mając to na uwadze, warto rozważyć dywersyfikację geograficzną swojej ekspozycji na rynki akcyjne. Przyjrzyjmy się głównym rynkom giełdowym świata.

  • NYSE (New York Stock Exchange) – to największa giełda papierów wartościowych na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. Notowane są tam akcje takich gigantów jak Apple, Coca-Cola, i IBM.
  • NASDAQ – amerykańska giełda elektroniczna i druga co do wielkości na świecie. Znana jest przede wszystkim z koncentracji na firmach z branży technologicznej, takich jak Microsoft, Amazon, i Facebook (Meta Platforms).
  • LSE (London Stock Exchange) – to jedna z najstarszych giełd na świecie i największa w Europie. Znajdują się na niej takie znane firmy jak BP, GlaxoSmithKline i HSBC.
  • FWB (Börse Frankfurt (Frankfurt Stock Exchange)) – to wiodąca giełda w Niemczech i jedna z największych w Europie. Notowane są na niej takie firmy jak Volkswagen, Deutsche Bank, i Siemens.
  • Hongkong: Giełda w Hongkongu jest kluczowym centrum finansowym w Azji i jedną z największych giełd na świecie. Notowane są na niej takie firmy jak Tencent, Alibaba, i HSBC Holdings.

Inwestować można zarówno w pojedyncze akcje, jak i kupując fundusze ETF. Są to instrumenty dające ekspozycję na całe segmenty rynku np. amerykański rynek akcji. 

Zalety inwestycji zagranicznych

Dywersyfikacja portfela. Inwestowanie za granicą pozwala na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, co oznacza, że środki są rozproszone na różne rynki i aktywa. W przypadku trudności na jednym rynku, inne inwestycje mogą nadal przynosić zyski, co pomaga zminimalizować ryzyko.

Ochrona przed ryzykiem regionalnym. Inwestowanie w różne regiony geograficzne pomaga zminimalizować ryzyko związane z jednym obszarem geograficznym czy krajem. Jeśli gospodarka jednego kraju doświadcza spowolnienia lub ryzyk np. geopolitycznych w okolicy swoich granic, inwestycje w innych obszarach mogą nadal przynosić zyski.

Rozwinięte rynki kapitałowe. Niektóre zagraniczne rynki kapitałowe są bardziej rozwinięte niż rynek polski, co oznacza, że oferują szersze spektrum instrumentów finansowych, płynność i niższe koszty transakcyjne.

Należy również wziąć pod uwagę, że inwestowanie w instrumenty finansowe notowane na giełdach zagranicznych wiąże się z ryzykiem walutowym.

Partner postu

Post powstał we współpracy merytorycznej i komercyjnej z LYNX Broker, który daje dostęp do 150 rynków w ponad 30 krajach. Posiada bardzo szeroką ofertę akcji zagranicznych, polskich oraz innych produktów finansowych jak opcje, kontrakty futures, obligacje.

Handel możliwy jest poprzez następujące platformy:

  • profesjonalną i zaawansowaną platformę TWS od Interactive Brokers,
  • przejrzystą, przyjazną platformę LYNX+ w języku polskim z wykresami od TradingView oraz możliwością dzielonego portfela, oraz
  • aplikację mobilną na telefon i tablet. 

LYNX zapewnia również swobodną konwersację walut po kursach międzybankowych, dostęp do systemu smart routing podczas składania zleceń, możliwość handlu na premarket/aftermartket akcjami w USA ale przede wszystkim polską, sprawną obsługę klienta znającą się na rzeczy.

LYNX Broker wydał również ostatnio bezpłatny ebook inwestycyjny na temat możliwości pasywnego dochodu z portfela inwestycyjnego, którego polecam do pobrania.

Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj