W ostatnim czasie można zauważyć usilne starania niektórych grup, żeby wmówić społeczeństwu, że aktualna wysoka inflacja wynika jedynie z czynników zewnętrznych. Oczywiście nie jest to prawdą. Wysoka inflacja wynika zarówno z czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych, takich jak spóźniona reakcja władz monetarnych czy niespójna polityka komunikacyjna.

Mało tego, kryzys energetyczny istotnie podbił ceny, ale już przeminął. Dziś inflacja wynika głównie z czynników wewnętrznych. Żeby nie być gołosłownym przytoczę ceny surowców i wykresy.

Gaz ziemny

Ceny gazu na rynku Europejskim wynoszą 38 EURO za MWh. W sierpniu 2022 było to ok. 340 euro! Dziś gaz jest znacząco tańszy niż przed wybuchem wojny.

Źródło: https://tradingeconomics.com/

Ropa naftowa

Ropa brent kosztuje ok. 75 USD na baryłkę. Jest taniej, niż przed wybuchem wojny. Nie twierdzę, że jest bardzo tanio, ale jesteśmy po systematycznych, rocznych spadkach z 120 USD za baryłkę do 75 USD za baryłkę.

Źródło: Stooq.

Węgiel

Węgiel potaniał względem szczytu o ok. 80%. Ceny w holenderskich portach spadły poniżej 100 USD za tonę – najniżej od 2 lat. Aktualnie ceny nieco odbiły, wynosząc ok. 100 USD. W Europie jest mnóstwo węgla i teraz się go wywozi. Zalegający węgiel trafia do m.in. do Maroka, Senegalu, Gwatemali.

Źródło: www.wnp.pl

Zatem na rynku surowców w skali rok do roku widzimy potężną deflację. Jeśli w ciągu kolejnych miesięcy inflacja będzie podwyższona, to nie będzie ona miała już niemal nic wspólnego z surowcami.

Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj