🇵🇱 Polska

  • W ocenie Najwyższej Izby Kontroli, zatrzymanie cyklu podwyżek stóp przez RPP w październiku 2022 r. nie było w pełni uzasadnione i mogło sprzyjać bardziej wspieraniu polityki gospodarczej rządu, niż dążeniu do szybszego obniżenia inflacji do celu.
  • W piątek Sejm uchwalił ustawę uchylającą ograniczenia w płatnościach gotówką, dokonywanych przez konsumentów i przedsiębiorców, które miały wejść w życie 1 stycznia 2024 r. Zatem nie wejdą w życie przepisy obniżające kwotę w której przedsiębiorcy mogą się rozliczać w gotówce (z 15 tys. na 8 tys.) oraz nie wejdzie limit płatności gotówkowych dla konsumentów do 20 tys.
  • Intel zainwestuje 4,6 mld dolarów w stworzenie w Polsce (pod Wrocławiem) ośrodka do montażu i testowania chipów półprzewodnikowych. Inwestycja ma wygenerować 2 tys. miejsc pracy.
  • W czwartek ukazał się Dziennik Ustaw, w którym została opublikowana ustawa wprowadzająca  „bezpieczny kredyt” oraz specjalne konto oszczędnościowe z premią mieszkaniową z budżetu państwa.
  • PGNiG (Grupa Orlen) ma nową panią wiceprezes. Jest nią Stanisława Kasprzycka, dotąd dyrektorka szkoły podstawowej i nauczycielka plastyki. Kasprzycka ma na koncie np. przewodniczenie Radzie Parafialnej w Lipniku.
  • Tomasz Poręba (szef sztabu PiS) złożył rezygnację. Jarosław Kaczyński jej nie przyjął, jednak Poręba ogłosił, że odchodzi, mimo to.
  • W piątek polski Sejm przyjął uchwałę w sprawie członkostwa Ukrainy w NATO. „Biorąc pod uwagę poświęcenie narodu ukraińskiego i jego suwerenne prawo do wyboru własnej drogi rozwoju, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w pełni popiera europejskie i euroatlantyckie aspiracje Ukrainy. Jej wojska stają się coraz bardziej interoperacyjne z siłami NATO oraz zdobywają doświadczenie na polu walki. Z wojskowego punktu widzenia wejście Ukrainy do NATO będzie więc korzystne również dla Sojuszu”. Przeciwna uchwale była jedynie Konfederacja.
  • Jacek Jastrzębski (przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego): Koszt dla banków czwartkowego rozstrzygnięcia TSUE w sprawie kredytów CHF jest gigantyczny. „To, co następuje na mocy tego orzeczenia to gigantyczny koszt i transfer który, moim zdaniem, nie tyle jest nieuzasadniony i niepotrzebny, ale jest wręcz szkodliwy z punktu widzenia stosunków społecznych”.
  • Tadeusz Białek (Prezes Związku Banków Polskich): „W naszej ocenie prowadzi to do skrajnego i nieuzasadnionego uprzywilejowania wąskiej grupy kredytobiorców względem pozostałych klientów banków (…) Prowadzi to – w naszej ocenie – do faktu, że koszt związany z treścią tego rozstrzygnięcia poniosą wszyscy klienci banków. W naszej ocenie skutkiem takiego orzeczenia TSUE jest fakt, iż osłabi się znacząco akcja kredytowa. Pozostaje pod znakiem zapytania w istocie wręcz sensowność dalszego udzielania kredytów długoterminowych”.
  • Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa: Suszę rolniczą w okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca stwierdzono w czternastu województwach.
  • Agencja Rozwoju Przemysłu: międzynarodowy rynek węgla zaczyna się stabilizować. Spadkom cen sprzyja kilka czynników – wysokie zapasy surowca w portach, rosnące temperatury, wyższa produkcja energii z OZE oraz niższe ceny gazu.

🌍 Świat

  • Jens Stoltenberg (sekretarz generalny NATO): Sojusznicy zgadzają się, że Ukraina zbliżyła się do NATO w ciągu ostatniej dekady. Sekretarz generalny poinformował, że trwają prace nad utworzeniem Rady NATO-Ukraina, która byłaby platformą politycznej koordynacji między Sojuszem a Kijowem.
  • Joe Biden zapytany, czy złagodziłby bariery dla przystąpienia Ukrainy do NATO, powiedział stanowczo „nie”. Prezydent powiedział: „Nie. Dlatego, że muszą spełniać te same standardy (co inni członkowie). Nie zamierzam więc tego ułatwiać”.
  • „Financial Times”: Rosja zamierza przyjąć przepisy umożliwiające przejmowanie aktywów „nieposłusznych” zachodnich firm i utrudnić im opuszczenie kraju.
  • Rosja nałoży podatek od zysków nadzwyczajnych (10%) na największe firmy i oligarchów, ze względu na wyczerpywanie się środków na prowadzenie wojny.
  • Rosyjskie siły okupacyjne żądają łapówek od osób chcących ewakuować się z zalanej i kontrolowanej przez nich miejscowości Hoła Prystań.
  • Mondelez International (producent Milki) po mającym miejsce w Szwecji i Norwegii bojkocie jego wyrobów czekoladowych nie zamierza rezygnować z biznesu w Rosji. Jedynie zapowiedziano wydzielenie  do końca roku rosyjskiej spółki ze swoich struktur międzynarodowych.
  • Ned Price (Rzecznik Departamentu Stanu USA): Stany Zjednoczone są zaniepokojone, że Korea Północna planuje dostarczyć Rosji więcej broni. Jest to odpowiedź na deklarację Kim Dzong Una o wzmocnieniu strategicznej współpracy z Moskwą.
  • Eurostat poda zharmonizowany wskaźnik inflacji (HICP): Najwyższa inflacja jest na Węgrzech (21,9%), w Czechach (12,5%) oraz w Polsce (12,5%).
  • Joe Biden: Inflacja spadła 11-sty miesiąc z rzędu i to pokazuje, że mój plan działa, choć nadal pozostaje dużo do zrobienia. Inflacja w USA wynosi 4% (odczyt za maj).
  • Christine Lagarde (prezes Europejskiego Banku Centralnego): „EBC był na tym posiedzeniu bardzo skupiony na danych, […] dlatego podnieśliśmy stopy proc. o 25 pb. Czy już zakończyliśmy cykl? Nie, nadal mamy pracę do wykonania przed sobą i jeszcze nie dotarliśmy do celu.”
  • Donald Trump został we wtorek formalnie postawiony w stan oskarżenia w sądzie federalnym w Miami na Florydzie. Trump usłyszał 37 zarzutów, w tym 31 dotyczących nielegalnego przetrzymywania informacji dotyczących bezpieczeństwa narodowego, a także sześć innych dotyczących składania fałszywych oświadczeń, zmowy i utrudniania śledztwa. Trump stał się w ten sposób pierwszym byłym prezydentem USA, któremu postawiono federalne zarzuty karne.
  • W Izraelu ma miejsce kryzys mieszkaniowy. Młode osoby mają problem z nabyciem mieszkań. Liczba transakcji na izraelskim rynku nieruchomości spadła w kwietniu do najniższego poziomu od prawie 20 lat, zmniejszając się o 55% w porównaniu z rokiem ubiegłym Jednym z głównych problemów na tym rynku są projekty „widma”, gdzie wielu właścicieli nieruchomości mieszka za granicą i spędza każdego roku niewielką ilość czasu w Izraelu, głównie podczas świąt. Shelly Levine (właścielka firmy zajmującej się nieruchomościami): „Mamy żydowskich inwestorów na całym świecie wykupujących drogie nieruchomości i miasta-widma. To podstawowy problem Jerozolimy”.
  • Prparim Krueziu (rzecznik kosowskiego rządu): Po porwaniu trzech kosowskich policjantów przez siły serbskie podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu zakazu wjazdu do Kosowa pojazdów z tablicami rejestracyjnymi Republiki Serbii. Wcześniej w środę kosowskie władze oskarżyły Serbię o porwanie trzech kosowskich policjantów na północy Kosowa. Belgrad odpowiedział, że policjantów zatrzymano na terytorium Serbii.
  • Podczas wtorkowej międzynarodowej konferencji w Atenach prawnicy z Grecji, Włoch i Serbii przedstawili krajowe przypadki ubiegania się o odszkodowania od Niemiec za zbrodnie z czasów II WŚ. Np. prawniczka Christina Stamouli przedstawiła kwestię dochodzenia odszkodowań przez rodziny ofiar masakry w Distomo 10 czerwca 1944 roku, gdzie niemieccy żołnierze zamordowali co najmniej 218 cywilów. Potomkowie ofiar do dziś nie otrzymali od Niemiec żadnego odszkodowania.
  • „The Guardian” o badaniu na temat teorii spiskowych. Co czwarty mieszkaniec Wielkiej Brytanii wierzy, że pandemia Covid-19 była oszustwem, a co trzeci, że wzrost cen jest spiskiem rządu, którego celem jest zwiększenia kontroli nad społeczeństwem.
  • Parlament Estonii przegłosował w środę ustawę zmniejszającą miesięczny zasiłek dla rodzin wielodzietnych o 200 euro. Parlamentarna większość argumentowała decyzję „potrzebą zmniejszenia datków i przeorientowania środków w kierunku bardziej efektywnego systemu wsparcia rodzin”.
  • „Bild”: Minister rolnictwa Cem Oezdemir chce walczyć z otyłością wśród dzieci za pomocą surowego zakazu reklamy niezdrowej żywności. Będzie ona dotyczyła nie tylko słodyczy czy chipsów, ale również nabiału.
Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj