Podsumowanie miesiąca #3 Metale szlachetne.

Ceny na rynku i ich dynamika.

  • Złoto: 2005 USD za uncję, 8350 PLN za uncję (-1,84% względem końca marca). Warto zauważyć, że złoto jest droższe w dolarze amerykańskim, ale tańsze w polskim złotym, przez umocnienie naszej waluty względem dolara.
  • Srebro: 25,07 USD za uncję, 107,70 PLN za uncję (+4,62% względem końca marca).
  • Platyna: 1087 USD za uncję, 4533 PLN na uncję (+6,61% względem końca marca).

Pozostałe informacje.

👉 Złoto notowane jest w okolicach 2 tysięcy dolarów za uncję. To psychologiczna granica, gdzie królewski metal docierał już w 2020 i 2022 roku, po czym pojawiała się korekta. Szacuje się, że obecna aprecjacja złota wynika ze złagodzenia podejścia do polityki monetarnej Fed-u i innych banków centralnych. Zapowiadane na początku roku agresywne podwyżki stóp, nie będa miały miejsca przez obawy o stabilność w sektorze bankowym.

👉 Zgodnie z regulacjami zawartymi w Nowym Ładzie, od 1 stycznia 2024 r. będą obowiązywały następujące limity transakcji gotówkowych:

  • dla przedsiębiorców – limit płatności gotówką 8 tys. zł w ramach jednej transakcji z innym przedsiębiorcą;
  • dla konsumentów – limit płatności gotówką 20 tys. zł w ramach jednej transakcji z przedsiębiorcą.

Limity te dotyczą kwot brutto. Powyżej tych kwot, trzeba będzie płacić bezgotówkowo.

Grupa posłów PiS wniosła do Sejmu projekt ustawy, który uchyla powyższe limity. Posłowie argumentują to niskim ubankowieniem niektórych grup społecznych, odpornością gotówki na ataki cybernetyczne oraz prawami obywatelskimi. 

👉 Spółka KGHM utrzymała prowadzenie jako największa kopalnia srebra na świecie według rankingu World Silver Survey 2023, zdobywając jednocześnie drugie miejsce w kategorii największych producentów srebra. W 2022 roku, KGHM wyprodukowało 1 327 ton srebra, co stanowiło 16% przychodów firmy. Firma sprzedaje srebro w formie gąsek i granulatu, które trafiają do instytucji finansowych, fabryk jubilerskich i innych.

👉 Mennica Polska złożyła ofertę, wynoszącą łącznie 12,38 mln euro, w przetargu Centralnego Banku Dominikany na wybicie 155 milionów monet o nominałach od 1 do 25 pesos. 

👉 Podczas prac prowadzonych w północno-zachodniej części miasta Wrocławia, w okolicach ulic Legnickiej, Sokolniczej i Nabycińskiej, archeologowie odkryli masowe groby, a w nich wyjątkowe złote monety pochodzące z lat 1748-1750. Były to:

  • złoty dukat Republiki Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich
  • złoty dukat Franciszka I Stefana Lotaryńskiego,
  • pół złotego suwerena jego małżonki Marii Teresy Habsburg

Masowe groby, które skrywały skarby były świadectwem tragicznych wydarzeń związanych prawdopodobnie ze zdobywaniem miasta przez armię pruską w trakcie wojen śląskich (1740-1742).

👉 Funkcjonariusze celni z Erfurtu zatrzymali Polaka (61 lat) i wszczęli postępowanie karne za niezgłoszenie przewożenia złotych monet. Zarekwirowali także 500 euro w gotówce jako zabezpieczenie ewentualnej grzywny. Złote monety zostały zabezpieczone. Podczas postępowania służby kontrolują pochodzenie tych monet i sprawdzają, czy nie pochodzą się z nielegalnych źródeł i czy nie miały związku z praniem brudnych pieniędzy czy handlem narkotykami.

Materiał został opracowany wraz z Mennicą 79 Element. w ramach strategicznej współpracy edukacyjno-informacyjnej. Jeśli chcesz skorzystać z oferty 79 Element, możesz użyć kodu rabatowego „swider”, aby otrzymać darmową dostawę kruszców.

Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj