Podsumowanie miesiąca #2 Metale szlachetne.

Ceny na rynku i ich dynamika

  • Złoto: 1969 USD za uncję, 8487 PLN za uncję (+3,35% względem końca lutego).
  • Srebro: 23,98 USD za uncję, 103,45 PLN za uncję (+ 9,92 % względem końca lutego).
  • Platyna: 994  USD za uncję, 4287 PLN na uncję (-1,11% względem końca lutego).

Pozostałe informacje

  • Na skutek pogorszenia nastrojów w amerykańskim i europejskim sektorze bankowym, złoto i srebro dynamicznie zyskało względem walut fiducjarnych.
  • Goldman Sachs: docelowa cena złota zgodnie z prognozami analityków to 2050 USD za uncję. Jako przyczynę prowzrostowego nastawienia wskazano m.in. fakt, że banki centralne państw rynków wschodzących prawdopodobnie będą zwiększać swoją alokację w złocie jako „bezpiecznej przystani” z uwagi na ryzyko utrzymania napięć geopolitycznych.
  • Macedonia Północna: Na lotnisku w Skopje skonfiskowano rekordowe 43 kg złota o wartości 2,3 mln euro. Złoto było przewożone przez obywatela Serbii, który wracał przez Macedonię Płn. ze Stambułu. Służby celne Macedonii podały: „W jego walizce i bagażu podręcznym odkryto różnorodną złotą biżuterię zapakowaną w nylonowe torby, w tym biżuterię z białego złota z diamentami wraz z dołączonymi certyfikatami. Osoba nie zgłosiła wcześniej towaru, który został tymczasowo – na czas prowadzenia śledztwa – zatrzymany”.
  • Sentyment na polskim rynku metali szlachetnych nieco się poprawia, w marcu zauważalne ożywienie wśród kupujących złoto i srebro dewizowe, wciąż jednak dilerzy realizują sporo transakcji odsprzedaży metalu od klientów. Z ankiet wynika, że głównym powodem sprzedaży złota są rosnące koszty rat kredytowych oraz brak kapitału na wykończenie prac remontowych nieruchomości.

Materiał został opracowany wraz z Mennicą 79 Element. w ramach strategicznej współpracy edukacyjno-informacyjnej. Jeśli chcesz skorzystać z oferty 79 Element, możesz użyć kodu rabatowego „swider”, aby otrzymać darmową dostawę kruszców.

Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj