🇵🇱 Polska

 • Związek Banków Polskich: 71%. użytkowników bankowych aplikacji mobilnych nie korzysta już z bankowości internetowej. W Polsce aż 13,5 mln osób używa tylko bankowości mobilnej.
 • Narodowy Bank Polski: Na koniec 2022 roku mieliśmy 44,5 mln kart płatniczych.
 • Narodowy Bank Polski: pełne wynagrodzenie prezesa banku centralnego Adama Glapińskiego (wraz z dodatkami) wyniosło w 2022 roku 1 317 379 zł brutto. W porównaniu z 2021 r. zarobki Glapińskiego wzrosły więc o 18%. A to oznacza, że były wyższe od inflacji, która w 2022 r. wyniosła 14,4%. W 2022 r. podstawowa pensja szefa NBP wynosiła nieco ponad 47 tys. zł miesięcznie. Resztę, czyli około 710 tys. zł, stanowiły nagrody wypłacane raz na kwartał.
 • W 2024 r. ruszyć ma rządowy rejestr cen mieszkań, czyli strona internetowa, która prezentować będzie aktualne stawki nieruchomości w danej okolicy. Waldemar Buda (minister rozwoju i technologii): upublicznienie cen ma pomóc m.in. w powstrzymaniu flipperów, czyli najczęściej osoby kupujące mieszkania do remontu po niższych stawkach i sprzedające je po wyższej cenie, przed ich windowaniem.
 • Artur Soboń (wiceminister finansów): Obniżka VAT-u zawarta w tarczy antyinflacyjnej, która została wprowadzona w ubiegłym roku, kosztowała budżet 37 mld zł.
 • Robert Zapotoczny (prezes PFR Portal PPK) o Pracowniczych Planach Kapitałowych: „Wyzwaniem było dotarcie do społeczeństwa z rzetelną, opartą na faktach, kompleksową informacją, ponieważ nadal wiele osób wydaje osądy na temat programu, nie znając nawet jego zasad”.
 • Tomasz Chróstny (prezes UOKiK): Postępowanie UOKiK w sprawie kształtowania cen paliw w Orlenie jest w toku, a Urząd zwracał się m.in do Aramco oraz trzykrotnie do PKN Orlen.
 • Daniel Obajtek został w czwartek powołany na prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną trzyletnią kadencję. PKN Orlen podkreślił w komunikacie, że Obajtek jako prezes spółki „stworzył silną multienergetyczną firmę, zdecydowanego lidera w Europie Środkowo-Wschodniej”.
 • CD Projekt pokazał wyniki za 4 kwartał. Przychody w IV kwartale wyniosły 329,2 mln zł i były o 20,5 proc. większe rdr. Był to najlepszy kwartał CD Projektu, biorąc pod uwagę kwartały bez premier nowych gier.
 • „Rzeczpospolita”: w piątek wyciekł do mediów projekt stanowiska w sprawie ewentualnej blokady aplikacji TikTok na urządzeniach służbowych pracowników administracji publicznej. „Wynika z niego, że TikTok miałby zostać usunięty ze służbowych urządzeń członków i pracowników Sejmu, Senatu i rządu, a także prywatnych, jeśli zainstalowane jest na nich również służbowe oprogramowanie”.

🌍 Świat

 • Setki biznesmenów, inwestorów i ekspertów od sztucznej inteligencji, w tym m.in. Elon Musk, wezwało we wspólnym liście do przynajmniej sześciomiesięcznej przerwy w rozwijaniu systemów AI zdolniejszych od opublikowanego w marcu GPT-4. Zaawansowana sztuczna inteligencja może stanowić „głęboką zmianę w historii życia na Ziemi” i do jej rozwoju powinno się podchodzić z ostrożnością. „Niestety, do tego poziomu planowania i zarządzania nie dochodzi, mimo że w ostatnich miesiącach widzieliśmy laboratoria AI zaangażowane w niekontrolowany wyścig, by rozwijać i wdrażać coraz potężniejsze cyfrowe umysły, których nikt – w tym nawet ich twórcy – nie potrafi zrozumieć, przewidzieć, czy porządnie kontrolować” W dokumencie podkreślono, że niekontrolowane podejście do rozwoju AI grozi zalewem dezinformacji, masową automatyzacją pracy, a nawet zastąpieniem ludzi przez maszyny i „utratą kontroli nad cywilizacją”. „Silne systemy AI powinny być rozwijane dopiero kiedy będziemy pewni, że ich efekty będą pozytywne, a ich ryzyka możliwe do kontrolowania” – uważają autorzy. Apelują też o wdrożenie kompleksowych rządowych regulacji i nadzoru nad nowymi modelami.
 • Goldman Sachs: Jedną czwartą zawodów w USA i Europie można zastąpić przez AI i być przy tym o wiele efektywniejsza i tańsza. Jedną z grup szczególnie zagrożonych są artyści. W związku z rosnącym wpływem sztucznej inteligencji na przemysł filmowy scenarzyści zapowiedzieli strajk w Hollywood.
 • Reklamy Levi’sa będą tworzone przez AI. Znany koncern odzieżowy zapewne wypowie umowy modelom i modelkom w ramach zapowiedzianych zwolnień grupowych. W tym samym czasie rozpoczął współpracę z firmą Lalaland.ai z Holandii. To ona ma dostarczyć sztucznie wygenerowane osoby do prezentacji produktów.
 • Hiszpania: W marcu inflacja CPI w Hiszpanii zwolniła do 3,3% z 6% w lutym. Hiszpańscy statystycy w komunikacie zauważają, że wyraźne obniżenie podstawowego wskaźnika inflacji wynika przede wszystkim ze spadku cen prądu i paliw w marcu 2023 r., po ich wyraźnym wzroście w marcu 2022 r. Mamy więc do czynienia z silnym efektem bazy.
 • UE pracuje nad wspólnymi ramami regulacyjnymi dla branży kryptowalut – tzw. rozporządzenie MiCA. Regulacje już są nieaktualnie, a nawet jeszcze nie weszły w życie. Na stworzenie kompleksowego aktu prawnego potrzeba czterech-pięciu lat.
 • Komisja Europejska zaakceptowała pomoc na rzecz wsparcia rolników w krajach frontowych, którzy muszą mierzyć się z konsekwencjami pojawienia się na unijnym rynku dużej ilości towarów rolno-spożywczych z Ukrainy. Ursula von der Leyen (szefowa KE): „Chciałabym podkreślić sukces korytarzy solidarnościowych, które pozwalają Ukrainie eksportować duże ilości zboża i produktów rolno-spożywczych. (…) W tym kontekście ważne jest, żebyśmy pomagali naszym rolnikom w UE, którzy muszą stawiać czoła konsekwencjom rynkowym. Dużo zboża trafia na europejski rynek, co ma wpływ na ceny”.
 • Beata Szydło (europosłanka PiS): „Komisja Europejska po naszych uwagach zatwierdziła 30 mln euro pomocy dla polskich rolników. Cieszę się, że KE szybko zareagowała także w sprawie ustalonej wczoraj z rolnikami przez premiera Henryka Kowalczyka w kwestii przywrócenia ceł na ukraińskie zboże”.
 • Rosja przejęła przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W swoim statucie organizacja ma wyraźnie zaznaczone, że bierze na siebie odpowiedzialność za zachowanie pokoju i stabilności na świecie. Wołodymyr Jelczenko (były ambasador Ukrainy przy ONZ, w Rosji i USA): Organizacja jest tak zbiurokratyzowana i skupiona na swoim wygodnym życiu, że nie nadaje się do reformowania.
 • Eurostat: USA wyparły Rosję z pozycji największego dostawcy ropy do UE w 2022 roku.
 • Agencja AFP: Stany Zjednoczone poinformowały Rosję, że nie będą już dzielić się kluczowymi danymi o swoich strategicznych siłach jądrowych. Jest to odpowiedź na decyzję Moskwy o zawieszeniu udziału w traktacie Nowy START ograniczającym broń jądrową dalekiego zasięgu.
 • “El Mundo”: Rosja pomimo nałożonych na nią sankcji po inwazji na Ukrainę w dalszym ciągu sprzedaje masowo ropę naftową. Osiąga to dzięki 443 tankowcom pływającym pod innymi flagami.
 • Międzynarodowy Komitet Olimpijski przywrócił we wtorek możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych pod flagą neutralną pod warunkiem, że nie wspierali oni aktywnie wojny na Ukrainie oraz nie są związani z wojskiem i klubami wojskowymi.
 • Ukraińscy sportowcy będą bojkotować zawody, w których wystąpią sportowcy z Rosji i Białorusi. Decyzja ta jest odpowiedzią ukraińskiego rządu na zaktualizowane zalecenia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego dotyczące udziału sportowców z Rosji i Białorusi w zawodach zgodnie z którymi zawodnicy , którzy nie wspierają wojny mogliby brać udział w rywalizacji jako sportowcy neutralni, bez symboli narodowych.
 • Fińska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Kontrwywiadu: Znaczne ograniczenia w wydawaniu wiz Rosjanom oraz deportacje oficerów wywiadu doprowadziły do zmniejszenia liczby zawodowych szpiegów na terenie kraju i tym samym możliwości prowadzenia tradycyjnego wywiadu osobowego przez rosyjskie służby.
 • Sąd w szwajcarskim Zurychu uznał w czwartek czterech bankierów – trzech Rosjan i Szwajcara – za winnych zaniedbań, które pozwoliły rosyjskiemu wiolonczeliście i przyjacielowi Władimira Putina, Siergiejowi Rołduginowi, umieścić 30 mln franków na kontach w Szwajcarii.
 • Chiński resort obrony: „Chińskie wojsko jest skłonne pracować razem z wojskiem rosyjskim, by (…) dodatkowo wzmocnić strategiczną komunikację i koordynację, regularnie organizować wspólne morskie i powietrzne patrole oraz wspólne ćwiczenia i treningi”.
 • We wtorek Rada UE w ramach pakietu Fit for 55 przyjęła przepisy, które określają m.in. cele: redukcji emisji CO2 o 55% dla nowych samochodów osobowych. Polska była jedynym krajem, który opowiedział się przeciwko tym przepisom. Od głosu w tej sprawie wstrzymały się Bułgaria, Rumunia i Włochy.
 • Mateusz Morawiecki: „Zrobimy wszystko, żeby ochronić polskie rodziny przed kolejnym pseudoekologicznym wymysłem bogatych krajów i biurokratów z Brukseli! Chcemy zielonej transformacji, która rozumie i wspiera kraje członkowskie, a nie niszczy ich gospodarki i budżety zwykłych obywateli”.
 • Komisja Europejska: prawie połowa (46%) miodu importowanego do krajów Unii Europejskiej to podróbki – głównie z Chin i Turcji.
 • CNN: Młodzi japońscy ojcowie boją się reakcji pracodawców i nie występują o urlopy rodzicielskie. W ubiegłym roku liczba urodzeń w Japonii spadła po raz pierwszy od XIX wieku poniżej 800 tysięcy.
 • Elon Musk zapłacił za Twittera 44 mld dolarów. W trzy miesiące platforma straciła połowę swojej szacunkowej wartości. CEO spółki przyznał, że spółka wyceniana jest obecnie na mniej niż 20 mld dolarów.
Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj