Maroko – była kolonia kontra oprawca.

Na mundialu w Katarze sensacją jest drużyna z Maroka: po raz pierwszy w historii zakwalifikowała się do półfinału MŚ – po tym jak pokonała m. in. Hiszpanię i Portugalię. Co więcej, patrząc szerzej, jest to rekord kontynentalny, bowiem żadna drużyna z Afryki nie grała na tym etapie rozgrywek mistrzostw świata. W przeszłości w ćwierćfinałach odpadały Kamerun (1990), Senegal (2002) i Ghana (2010).

Historia i gospodarka

Patrząc historycznie, na terenie Maroka o wpływy kolonialne ścierali się Francuzi, Anglicy i Hiszpanie. W 1912 roku Maroko stało się protektoratem Francji, a w 1956 roku uzyskało niepodległość. Kraj położony jest w północno-zachodniej Afryce. Religią (zdecydowanie) dominującą jest Islam.

Gospodarka Maroka opiera się na rolnictwie i wydobyciu surowców (ołów, cynk, żelazo). W kraju dość dobrze rozwinięty jest przemysł przetwórczy. Jest to jeden z chętnej odwiedzanych przez turystów krajów afrykańskich.

Dane:

  • Liczba ludności: 37 milionów
  • PKB: 133 mld USD (ok 20% polskiej gospodarki).
  • PKB per capita: 3 tys. USD (ok. 20% polskiego).
  • Dług publiczny do PKB: 80%.
  • Stopa bezrobocia: 11,4%.
  • Inflacja: 8,1% (zazdro).

Może być gorąco

Po ostatnich zwycięstwach Maroka, kibice tej drużyny demolowali stolice Francji czy Belgii. Ranni zostali liczni policjanci. Dzisiejszy mecz z Francją ma duże znaczenie, ponieważ Marokańczycy zmierzą się ze swoim byłym kolonizatorem. Co więcej, wielu kibiców muzułmańskich traktuje tę drużynę jako symbol siły świata islamskiego, który wdziera się w obszar dominacji drużyn z Europy i Ameryki Łacińskiej (chrześcijaństwo). We Francji żyje ok. 1 milionowa diaspora marokańska – zatem niezależnie od wyniku meczu, może być gorąco.

Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj