Polska
- Daniel Obajtek (prezes PKN Orlen): „Powrót VAT-u na paliwa od 1 stycznia 2023 r., w aktualnej sytuacji, nie powinien mieć istotnego wpływu na ceny paliw na stacjach koncernu oraz na kieszenie Polaków”.
- Krzysztof Kolany (główny analityk Bankier.pl): Mimo spadku cen ropy i umocnienia złotego, ceny paliw utrzymują się na wysokim poziomie. Branża paliwowa realizuje ponadprzeciętne marże kosztem kierowców.
- Inflacja bazowa (bez żywności, paliw i energii) w listopadzie przyspieszyła do 11,4%. To nowe maksimum w przeszło 20-letniej historii tych statystyk. Inflacja bazowa mierzy skalę inflacji „krajowej”, wynikającej z siły popytu krajowego pośrednio kontrolowanego przez politykę pieniężną banku centralnego.
- NBP rozdał nagrody dla dziennikarzy ekonomicznych. Dziennikarzem Ekonomicznym 2022 roku w XX Konkursie im. Władysława Grabskiego został Damian Diaz z programu „Wiadomości” TVP.
- Wicepremierzy Mariusz Błaszczak i Henryk Kowalczyk oraz prezes NBP Adam Glapiński otrzymali w niedzielę nagrody „Giganci Polska Press. Polska Press należy do spółek państwowej Grupy Orlen.
- Raport „Zdrowie psychiczne Polaków w czasach wysokiej inflacji”: 50,9% Polaków obserwuje u siebie pogorszenie samopoczucia bądź funkcjonowania psychicznego w związku z inflacją, 37,9% respondentów nie odczuwa wpływu inflacji na samopoczucie, 11,2% pytanych nie potrafi tego ocenić. Eksperci UCE Research szacują, że wytworzone w ten sposób koszty dla państwa i gospodarki mogą opiewać na ponad 2 mld zł rocznie. „Na to składają się wypłaty z tytułu zwolnień lekarskich oraz straty samych firm, powstałe np. wskutek braku obecności bądź mniejszej wydolności dotkniętych tym problemem pracowników”.
- KNF bierze pod uwagę zmniejszenie bufora dla umów o kredyt hipoteczny o pięcioletniej stałej stopie procentowej. Obniżenie bufora, pozytywnie wpłynęłoby na wysokość zdolności kredytowej. Nie podano daty wprowadzenia zmian.
- Interia: Prezydenci Wrocławia, Częstochowy i części miast aglomeracji śląsko-dąbrowskiej oraz ich zastępcy dorabiają w radach nadzorczych miejskich spółek. Samorządowcy zapewniają sobie wzajemnie posady.
- Andrzej Duda: Odmawiam podpisania nowelizacji Prawa oświatowego. Nie udało się osiągnąć społecznego kompromisu w sprawie tych zmian. Nie potrzebujemy w Polsce dodatkowych napięć. Przemysław Czarnek: Jestem zawiedziony, bo pan prezydent wychwalił tę ustawę w tym przemówieniu, w którym motywował weto, więc kompletnie nie rozumiem, o co chodzi”. Rafał Bochenek (rzecznik PiS): Prezydent skorzystał ze swojego konstytucyjnego prawa i zawetował nowelizację Prawa oświatowego. To kończy prace nad tym projektem legislacyjnym. Temat jest zamknięty.
- Jarosław Szymczyk (komendant główny policji) odpalił granatnik w swoim gabinecie. Granat przebił podłogę.
- Komisja Etyki Poselskiej ukarała we wtorek naganą prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego za jego słowa z listopada o kobietach, które „dają w szyję”.
Świat
- Argentyna wygrała mundial w Katarze, pokonując w finale Francję po serii rzutów karnych.
- Po porażce Maroka w półfinale mistrzostw świata w kilku europejskich miastach wybuchły zamieszki. Na południu Francji w Montpellier 14-latek zginął wskutek potrącenia przez samochód. Grupa osób próbowała usunąć francuską flagę z okna samochodu, w tym momencie kierowca przyspieszył i potrącił nastolatka.
- Szwajcarski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o 50 punktów bazowych, do poziomu 1%, w celu walki z inflacją, która wynosi 3%.
- Jens Stoltenberg (sekretarz generalny NATO): „Nic nie wskazuje na to, by Putin zrezygnował ze swojego celu kontrolowania Ukrainy – ostrzegał szef Sojuszu – Nie wolno nam lekceważyć Rosji. Ona przygotowuje się do długiej wojny. Widzimy, że mobilizują więcej sił, że są gotowi ponieść również wiele strat, że próbują uzyskać dostęp do większej ilości broni i amunicji”.
- Ołeksij Reznikow (ukraiński minister obrony): są dowody, że Rosja przygotowuje nową szeroko zakrojoną ofensywę, która może się rozpocząć przed końcem lutego 2023 r.
- Pentagon: Siły USA rozpoczną wkrótce w Niemczech szkolenie ukraińskich jednostek o liczebności batalionów.
- USA finalizują plany wysłania systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot na Ukrainę.
- Ołeksij Hromow (przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy): Nie będzie zawieszenia broni w walkach z rosyjskim okupantem na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. „Całkowite zawieszenie broni nastąpi dopiero wtedy, gdy na naszej ziemi nie będzie już ani jednego okupanta”.
- „Financial Times”: Na miesiąc przed inwazją na Ukrainę szefowa banku centralnego (Elwira Nabiullina) i prezes Sbierbanku, były minister gospodarki (German Gref) ostrzegali Putina przed skutkami zachodnich sankcji, które w ich ocenie cofnęłyby rozwój Rosji o kilkadziesiąt lat. Na prezydencie nie zrobiło to wrażenia.
- W piątek po zmasowanym ataku Kijów został pobawiony prądu, Internetu, wody i ogrzewania. Rosja zaatakowała Ukrainę, używając do tego 74 pocisków odpalanych z samolotów i okrętów na Morzu Czarnym.
- Szwajcaria formalnie przyjęła w piątek ustanowiony przez UE na 60 dolarów za baryłkę limit ceny ropy z Rosji.
- Rosyjski parlament przyjął projekt ustawy znoszącej odpowiedzialność karną żołnierzy za zbrodnie popełnione na Ukrainie, jeśli stało się to w obronie „interesów Rosji”. W mocy nowego prawa zbrodnie wojenne nie będą karane.
- ONZ przyjęło rezolucję potępiającą łamanie przez Rosję praw człowieka na Krymie. Za przyjęciem dokumentu głosowały 82 kraje, 14 było przeciw, 80 wstrzymało się od głosu. Przeciwko głosowały Białoruś, Chiny, Kuba, Korea Północna, Erytrea, Etiopia, Iran, Kazachstan, Mali, Nikaragua, Rosja, Sudan, Syria, Zimbabwe.
- G7 w oświadczeniu: „Zbrodnie wojenne i inne okrucieństwa nie mogą być bezkarne. Postawimy prezydenta Putina i osoby za to odpowiedzialne przed wymiarem sprawiedliwości zgodnie z prawem międzynarodowym”.
- Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosjanie zaczynają mobilizować do wojska kobiety. Pierwszych 28 kobiet zostało powołanych do wojska w Donbasie i wysłanych na szkolenie.
- Finlandia: Minister obrony (Antti Kaikkonen) z początkiem roku uda się na urlop ojcowski. To pierwszy raz w historii rządu, kiedy sprawujący urząd minister korzysta z dłuższego urlopu opiekuńczego przewidzianego dla ojców. Kaikkonen powiedział: „Bezpieczeństwo ojczyzny także wtedy będzie w dobrych rękach. Dzieci są małe tylko przez chwilę i chcę pamiętać ten okres nie tylko ze zdjęć”.
- Prokuratura Europejska wezwała Parlament Europejski do pozbawienia immunitetu dwóch greckich europosłów do PE, zamieszanej w skandal korupcyjny Evy Kaili i jej koleżanki Marii Spyraki. Francesco Giorgi (partner Evy Kaili), przyznał się do udziału w skandalu korupcyjnym w Katarze. Przyznanie się Giorgiego do brania łapówek od Kataru w celu wpłynięcia na decyzje Parlamentu Europejskiego w sprawie Kataru „znacząco przyczyniło się” do śledztwa prowadzonego przez belgijskie służby śledcze. Parlament Europejski zawiesił w czwartek wszelkie prace nad ustawodawstwem związanym z Katarem. Przewodnicząca parlamentu Roberta Metsola powiedziała przywódcom UE, że poprowadzi reformy, aby zapobiec powtórce skandalu korupcyjnego.
- Departament Handlu USA umieścił w czwartek 36 chińskich firm z branży elektronicznej na czarnej liście, w praktyce odcinając je od importu amerykańskich technologii. Alan Estevez ( podsekretarz skarbu USA): „Dziś opieramy się na działaniach podjętych w październiku, by mocno ograniczyć zdolności ChRL do wykorzystywania sztucznej inteligencji, zaawansowanych komputerów i innych potężnych, komercyjnie dostępnych technologii do modernizacji wojska i naruszeń praw człowieka”.
- Twitter zawiesił konta dziennikarzy krytycznych wobec Muska. Po reakcji europejskich polityków i ONZ Musk powiedział, że ich konta zostaną przywrócone.
- „The Guardian” Agencja badania rynku Insider Intelligence prognozuje, że w ciągu najbliższych dwóch lat Twitter może stracić 32 mln użytkowników na skutek problemów technicznych oraz obraźliwych treści rozprzestrzeniających się na portalu.
- Ahmad Abouammo (były menedżer Twittera) został skazany na 3,5 roku więzienia za szpiegostwo dla Arabii Saudyjskiej. Udowodniono mu udostępnianie danych użytkowników Twittera, co potencjalnie narażało ich na prześladowania.
- Nowa Zelandia: pokolenia Nowozelandczyków, urodzone po 1 stycznia 2009 roku, nie będą mogły kupować papierosów przez całe swoje życie w ramach pakietu nowych praw antynikotynowych. W 2021 roku, w trakcie prac nad legislacją, informowano, że prawo to ma wejść w życie w 2027 roku. Nowa legislacja ogranicza również liczbę sprzedawców detalicznych, posiadających pozwolenie na handel papierosami o 90%, z 6 tys. do 600 z końcem 2023 roku. Ayesha Verrall (wiceminister zdrowia): Tysiące ludzi będzie miało dłuższe, zdrowsze życie, a służba zdrowia zaoszczędzi kilka miliardów dolarów nowozelandzkich, jeśli nie będzie musiała leczyć chorób spowodowanych paleniem.
- Amerykański senat przegłosował w środę prawo zabraniające pracownikom federalnym z korzystania z chińskiej aplikacji TikTok. Przyczyną są obawy o szpiegostwo. Reprezentujący partię republikańską senator Marco Rubio we wtorek przedstawił projekt ustawy mającą na celu całkowite zakazanie TikTok w Stanach Zjednoczonych.