🇵🇱 Polska

 • Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, której konsekwencją będzie zamrożenie cen gazu w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Nowe przepisy dotyczą odbiorców indywidualnych, odbiorców wrażliwych, takich jak szkoły, szpitale, kościoły czy przedszkola.
 • Resort klimatu i środowiska: z badania przeprowadzonego na zakończenie kampanii informacyjno-edukacyjnej „Poznaj Atomickich” wynika, że 88% Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce.
 • Mateusz Morawiecki: „Ja zawsze uważałem, że racjonalne wydobycie powinno być kontynuowane, a nasze górnictwo węgla kamiennego długo jeszcze nie powie swojego ostatniego słowa. Tym bardziej, że dojrzewają nowe technologie, które mają je uczynić bardziej bezpiecznym i bardziej opłacalnym. Może wreszcie ekonomiczne podstawy będzie miała prowadzona na większą skalę podziemna gazyfikacja węgla? A może jeszcze coś innego?”
 • Resort rozwoju: „Planowane wydatki pojawią się od 2024 r. i będą rosnąć do 2027 r. Przewidujemy, że wyniosą one rocznie od 800 mln zł w 2024 r. do 1,5 mld zł w 2027 r. Po tym roku będą już systematycznie spadać. Szacujemy, że zabezpieczy to potrzeby zdecydowanej większości osób spełniających kryteria do uzyskania dopłaty i posiadających zdolność kredytową”.
 • Patryk Kozierkiewicz: Branża deweloperska ocenia pozytywnie przedstawione przez MRiT założenia programu „Pierwsze mieszkanie”.
 • Biuro Informacji Kredytowej: w listopadzie br. firmy pożyczkowe udzieliły o 18,2% więcej pożyczek w ujęciu rok do roku.
 • Oszuści ukradli 160 tys. 57-latkowi, który uwierzył, że sprawcy zainwestują jego środki w kryptowaluty. Za namową oszustów, którzy podawali się za doradców, poszkodowany wziął kredyt na 100 tys. złotych.
 • Quality Watch dla BIG InfoMonitor: Na organizację świąt Bożego Narodzenia Polacy planują przeznaczyć średnio 1157 zł. Dla 42%  badanych Gwiazdka w tym roku będzie skromniejsza niż w latach ubiegłych.
 • Cenatorium: w III kwartale 2022 roku średnie ceny transakcyjne domów jednorodzinnych ustabilizowały się. W Warszawie, Łodzi, Lublinie oraz Wrocławiu stawki nawet zkorygowały ostatnie wzrosty.
 • Maciej Tygielski (ekspert rynku handlu detalicznego): od stycznia do października stwierdzono o 30% więcej kradzieży w sklepach niż rok wcześniej. Zdaniem Tygielskiego jedną z głównych przyczyn jest wciąż rosnąca inflacja i szybkie ubożenie Polaków. Według eksperta na wzrost kradzieży w sklepach wpłynie nowelizacja kodeksu karnego, która zwiększa próg przestępstwa kradzieży z obecnych 500 zł do 800 zł. „Obecna kwota jest już dość wysoka, a podwyższenie jej o 60 proc. ośmieli złodziei do zwiększonej aktywności”.
 • Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie prowadzi zaawansowane prace nad nowoczesną platformą Private Market opartą na technologii blockchain.

🌍 Świat

 • Japońska inflacja CPI w listopadzie osiągnęła najwyższy poziom od przeszło 30 lat i wyniosła… 3,8%.
 • Antonio Panzeri (były włoski eurodeputowany) został aresztowany w Belgii w związku z aferą korupcyjną w Parlamencie Europejskim, przekazywał pieniądze otrzymane z Kataru w torbach z obrazkami Świętego Mikołaja.
 • W Niemczech trwa dyskusja o skróceniu godzin pracy sklepów spożywczych. Niektóre regiony rozważają zamknięcie supermarketów w poniedziałki. Powodem jest kryzys energetyczny.
 • Dziś (nd): Na terytorium całej Ukrainy trwał alarm lotniczy, przyczyną jest wylot z białoruskich lotnisk rosyjskich myśliwców MiG-31K. Mogą one przenosić rakiety Kindżał, których zasięg obejmuje całą Ukrainę.
 • Wołodymyr Zełenski wystąpił w Kongresie USA, gdzie został owacyjnie przywitany. Prezydent Ukrainy przekonywał, że amerykańskie wsparcie jest inwestycją w globalne bezpieczeństwo i demokrację.
 • „Bild”: Najnowocześniejszy amerykański system obrony powietrznej Patriot może być przełomem dla obrony Ukrainy przed rosyjską inwazją. Patriot (Phased Array Tracking Radar to Intercept on Target) to mobilny, naziemny system, który jest w stanie zestrzelić samoloty, drony (kamikadze), rakiety i pociski manewrujące z dużej odległości. Jest w stanie „kontrolować” do 50 celów jednocześnie. Nie wiadomo jeszcze, kiedy system trafi na Ukrainę, wcześniej ukraińscy żołnierze zostaną przeszkoleni z jego obsługi „w państwie trzecim”.
 • USA: Uzgodniony przez negocjatorów z obydwu partii projekt nowego całorocznego budżetu USA zawiera 44,9 mld dolarów wydatków na wsparcie Ukrainy i innych państw dotkniętych wojną wywołaną przez Rosję. To ponad 7 mld więcej, niż wnioskował prezydent Joe Biden.
 • Ukraina została ogłoszona przez brytyjski tygodnik „The Economist” krajem roku 2022. W uzasadnieniu napisano, że zasłużyła na ten tytuł z powodu heroizmu, pomysłowości, odporności i tego, że nie odpowiada na zbrodnie wojenne tym samym.
 • „NYT”: ukraińskie drony pomagają zdezerterować rosyjskim żołnierzom. Twórcy tego pomysłu zainspirowali się opublikowanym w listopadzie nagraniem, na którym rosyjski żołnierz, poddając się, porzuca broń i z uniesionymi nad głową rękoma podąża za dronem prowadzącym go do oddziału ukraińskiego. Andrij Jusow z ministerstwa obrony Ukrainy poinformował, że do programu „Chcę żyć” (służącego do zgłaszania dezercji) wpłynęło już 1,2 mln zapytań.
 • Ukraiński Sztab Generalny: Rosja wysyła nowe wojska i sprzęt dla wzmocnienia swoich oddziałów na frontach w południowej i wschodniej Ukrainie.
 • Alexandru Musteata (szef Służby Wywiadu i Bezpieczeństwa Mołdawii): “Federacja Rosyjska planuje inwazję na Republikę Mołdawii na początku 2023 r., ale realizacja tego scenariusza uzależniona jest od rozwoju konfliktu na Ukrainie (…)”.
 • Na Białorusi sklepikarz podniósł cenę detaliczną popularnego na Białorusi sera suluguni o 26 kopiejek (ok. 0,44 zł za kilogram). Został zatrzymany, a jego majątek zajęto, ponieważ w ramach walki z inflacją, na Białorusi nie wolno podnosić cen. Sąd nie zgodził się z argumentacją sklepikarza, że podniósł cenę, gdyż drożej kupił ser od producenta. Skazano go na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok i zakaz zajmowania określonych stanowisk.
 • Rząd Szwecji zaapelował w środę do społeczeństwa o przygotowanie się na możliwość wystąpienia zimą wyłączeń prądu.
 • Elon Musk zapowiedział we wtorek, że zrezygnuje z roli szefa Twittera, po tym jak za jego odejściem opowiedzieli się użytkownicy w jego ankiecie. Musk napisał: „Zrezygnuję jako CEO, jak tylko znajdę kogoś wystarczająco głupiego, by wziąć tę robotę. Potem będę tylko kierował zespołami software i serwerów”. Miliarder wprowadził wiele zmian w funkcjonowaniu popularnej platformy i zarządzaniu firmą, co spowodowało m.in. odpływ reklamodawców, będących głównym źródłem dochodów spółki.
 • Justin Trudeau: Kanadyjski wywiad elektroniczny analizuje, jakie zagrożenia może stwarzać dla bezpieczeństwa kraju używanie TikToka.
 • Obserwatorium Emancypacji Rady Młodzieży Hiszpanii: mniej niż 16% młodych ludzi w Hiszpanii w wieku od 16 do 34 lat może uniezależnić się od rodziców i wyprowadzić się z domu. Jednym z największych problemów młodych Hiszpanów są trudności z opłaceniem mieszkania. Ceny na rynku mieszkaniowym wzrosły i obecnie młodzi ludzie muszą przeznaczyć ponad 85% swoich dochodów netto na wynajem.
 • Chile: producent mięs Cial omyłkowo wypłacił swojemu pracownikowi 286-krotność miesięcznej wypłaty. Obdarowany wypłacił pieniądze z banku i zniknął następnego dnia. Sześć miesięcy po ucieczce policja nadal nie jest w stanie go zlokalizować.
 • Film „Kevin sam w domu” miał premierę 32 lata temu, zarobił ponad 477 mln dol. Znalazł się w Księdze rekordów Guinnessa, jako najbardziej dochodowa komedia wszech czasów.
Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj