Chorwacja – mała gospodarka z wielką drużyną

Z przeprowadzonej ankiety na moim FB i IG wynika, że większość z nas kibicuje Chorwacji na tym mundialu. Dziś rozegrany zostanie mecz z Argentyną, łatwo nie będzie, ale cóż. Poznajmy nieco bliżej Chorwację z naciskiem na gospodarkę.

PKB Chorwacji to ok. 68 mld USD – czyli ok. 10% polskiego. Zatem jest to gospodarka mała w porównaniu do naszej, jednak poziom PKB per capita jest zbliżony (17 tys. USD rocznie). Standard życia jest porównywalny.

Liczba mieszkańców wynosi niespełna 4,1 miliona. Jak taki mały naród wystawił tak skuteczną reprezentację? 🙂

Chorwacja, tak jak i my, pod koniec lat 80 przeszła transformację ustrojową. Aktualnie trzon gospodarki stanowią usługi przemysł lekki. W sezonie letnim kluczowa jest turystyka, w 2019 roku odpowiadała aż za 25% PKB Chorwacji. W 2020 roku udział spadł do jedynie 9% i stopniowo rośnie.

turystyka w Chorwacji
Udział turystyki w chorwackim PKB wraz projekcją.

Dane gospodarcze

  • Inflacja: 13,2%
  • Stopa bezrobocia: 6,5%
  • Dług publiczny do PKB: 73%.

Długie tradycje, młoda państwowość

Plemiona Chorwatów (południowych Słowian) przybyły na tereny dzisiejszej Chorwacji już na początku VII wieku. Mimo, że wśród Słowian Chorwaci cieszą się najstarszą tradycją państwowości, to Republika Chorwacji jest jednym z najmłodszych państw europejskich i została uznana za samodzielne państwo przez międzynarodową wspólnotę 15 stycznia 1992 r.

Północna część Chorwacji jest bardzo zbliżona pod względem kulturowym do Polski, natomiast na południu mocniej czuć kulturę śródziemnomorską.

  • Chorwacja dołączyła do UE 1 lipca 2013 roku.
  • Do 31 grudnia 2022 roku walutą Chorwacji jest kuna. 1 stycznia 2023 roku kraj przystąpi do strefy euro.
piękna Chorwacja

Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj