Czy wydatki jednego człowieka mogą napędzić inflację całego regionu? Jest to bardzo trudne, ale w XIV wieku jeden władca tego dokonał, hojnie rozdając i wydając złoto podczas swojej pielgrzymki.
Władca imperium
Mansa Musa rządził Imperium Mali w latach 1312–1337, dziś są to tereny obecnego Mali, Gwinei, Senegalu, Mauretanii oraz Gambii. Sławę w północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie zapewniła mu odbyta w latach 1324-1325 pielgrzymka do Mekki. Jako pobożny muzułmanin musiał ją odbyć co najmniej raz w życiu – jednak postanowił zrobić to z rozmachem, jak przystało na władcę posiadającego bajeczne bogactwa.
Legendarna wyprawa
Orszak Musy składał się z 60 tys. ludzi odzianych w brokat i perski jedwab, w tym 12 tys. niewolników niosących złote sztabki, 500 niewolników wyposażonych w zdobione złotem laski bezpośrednio poprzedzało podróżującego konno władcę. Złotem obładowanych było również 80 wielbłądów (każdy wielbłąd niósł 136 kg złota).
Musa nie tylko zapewnił żywność dla całego orszaku, ale też szczodrze obdarowywał ludność w miastach na trasie pielgrzymki, a w każdy piątek miał zlecać budowę nowego meczetu. W Egipcie, przez który przebiegała trasa pielgrzymi cena złota została obniżona jego wydatkami na 12 lat!
Pożyczka na powrót
Również w Mekce i Medynie Musa rozdawał złoto. W drodze powrotnej władca, wyczerpawszy swoje zasoby, zmuszony był zaciągnąć pożyczkę u kupców w Kairze. Kosztowna pielgrzymka pozwoliła jednak Musie spełnić jego cele polityczne, zapewniając mu szeroki rozgłos w krajach arabskich, a także chrześcijańskich krajach śródziemnomorskich.
Bogatszy niż Musk
Jak bogaty był Musa w porównaniu do dzisiejszych miliarderów? Szacuje się, że jego majątek wynosił ok. 400 mld USD, dla porównania Elon Musk, najbogatszy człowiek świata dziś dysponuje majątkiem o wartości ok. 240 mld USD.
Skąd to bogactwo?
Można zapytać jak “somsiad”: skąd on miał na to pieniążki? Jak się okazuje pieniążki w postaci złota wystarczyło wydobywać z ziemi – królestwo Mali miało bardzo zasobne złoża tego metalu, co więcej te tereny obfitowały również w sól – wtedy towar również bardzo cenny. Dochody były jeszcze zwiększane przez handel. Ogromne bogactwa były wykorzystywane na budowę meczetów, rozwój nauki i sztuki oraz… na budowę wizerunku króla – jak podczas wspomnianej pielgrzymki.