🇵🇱 Polska

  • Prezydent Andrzej Duda w poniedziałkowym orędziu poinformował, że „postanowił powierzyć misję sformowania rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu”. Natomiast funkcję marszałka seniora prezydent powierzył posłowi Markowi Sawickiemu z PSL.
  • Władysław Kosiniak-Kamysz (szef PSL) o decyzji prezydenta: „Większość jest znana i spokojnie robimy swoje. Partie Paktu Senackiego są gotowe do wzięcia odpowiedzialności za Polskę.”
  • Szymon Hołownia (lider Polski 2050): o decyzji prezydenta: „Niewiele oczekując, nigdy się nie zawiodłem”.
  • W poniedziałek 13 listopada zbierze się po raz pierwszy nowy parlament i zaprzysiężeni zostaną posłowie i senatorowie oraz wybrane zostaną nowe władze Sejmu i Senatu.
  • Umowa koalicyjna: Kandydatem koalicji na premiera jest szef PO Donald Tusk. Wicepremierami mają zostać prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Kandydatem na marszałka Sejmu jest lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2025 r., a od 14 listopada 2025 r. do końca kadencji Włodzimierz Czarzasty.
  • Andrzej Domański (poseł KO): podwyżka dla nauczycieli o 30% powinna wejść w życie już od 1 stycznia 2024 roku. Podwyżka dla pracowników sfery budżetowej o 20% miałaby zostać wprowadzona najszybciej jak to możliwe.
  • Przemysław Litwiniuk (członek RPP): Usunięcie tarcz antyinflacyjnych może podbić inflację o 1 pkt proc. w najbliższych miesiącach. Jego zdaniem inflacja nie powróci do celu przed 2026 rokiem.
  • Rynek wycenia pozostawienie stóp procentowych bez zmian po ostatniej konferencji NBP, gdzie prezes Glapiński powiedział, że po ostatnich obniżkach przestrzeń do ewentualnych dalszych obniżek stóp procentowych znacząco się zmniejszyła i że wzrosła niepewność dotycząca tempa dezinflacji w kolejnych kwartałach. „W marcu będziemy wszystko wiedzieć, będziemy po noweli budżetowej i będziemy mieli nową projekcję”.
  • Jakub Faryś (prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego): W 2035 roku w UE nie będzie można zarejestrować samochodów spalinowych. W bogatszych krajach jak Niemcy, Francja czy Hiszpania pojawi się bardzo dużo pojazdów elektrycznych, natomiast duża część używanych samochodów spalinowych trafi na biedniejsze rynki, w tym m.in. do Polski. Musimy się zastanowić, w jaki sposób zapobiec sytuacji, w której Polska stanie się skansenem Europy.
  • Paweł Żebrowski (rzecznik ZUS): 2,9 tys. osób otrzymuje już świadczenie honorowe z ZUS-u z racji osiągnięcia 100 lat. Zdecydowanie częściej „premię za wiek” otrzymują kobiety. Stanowią one ponad 90% wszystkich stulatków. Dla osób, które od 1 marca br. do końca lutego przyszłego roku ukończą 100 lat, świadczenie honorowe wynosi 5540,25 zł brutto. Świadczenie honorowe nie podlega waloryzacji, co oznacza, że raz przyznane będzie już do końca życia wypłacane w tej samej wysokości wraz ze świadczeniem podstawowym, czyli emeryturą czy rentą.
  • Raport „Długie jutro”: Ponad połowa Polaków, niezależnie od formy zatrudnienia, skorzystałaby z 6-miesięcznej przerwy w pracy. Badanie ujawniło „wyraźny” trend do wykorzystywania pauz w pracy do rozwoju osobistego. Na pytanie, do czego przydałaby się 6-miesięczna przerwa w pracy, 67% odparło „naładować baterie”, 39% powiedziało, „aby spędzić czas z bliskimi”, 35% – „aby odkrywać świat”, 26% – „aby wypróbować, zrobić coś innego”, 21% – „aby poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności”.

🌍 Świat

  • Times of Israel: W sobotę w mieście Gaza i jego okolicach między żołnierzami Sił Obronnych Izraela (Cahal) a uzbrojonymi bandytami trwały zacięte walki. Wojsko zbliżyło się do szpitala al-Shifa, pod którym – według Izraela – znajduje się kwatera główna Hamasu w Gazie.
  • Mohammed bin Salman (przywódca Arabii Saudyjskiej) oskarżył w sobotę Izrael o „zbrodnie na narodzie palestyńskim”.
  • Ebrahim Raisi (prezydent Iranu): w sprawie sytuacji w Strefie Gazy potrzebne jest działanie, a nie słowa. „Dziś jedność państw muzułmańskich jest bardzo istotna”. „Nie ma innego wyjścia, jak stawianie oporu Izraelowi”. „Całujemy ręce Hamasu za jego walkę z Izraelem”. „Kraje muzułmańskie powinny uznać armię izraelską za organizację terrorystyczną”.
  • Emmanuel Macron (prezydent Francji): W wywiadzie udzielonym w piątek BBC wezwał Izrael do „zaprzestania bombardowań Gazy i zabijania cywilów” i oświadczył, że zawieszenie broni byłoby korzystne dla Izraela. Podkreślił równocześnie, że Francja potępia „terroryzm” Hamasu.
  • Narodowy Instytut Statystyczny (INE) w Madrycie: W ponad 48-milionowej Hiszpanii mieszka rekordowa liczba obcokrajowców – jest ich ponad 6,4 mln. W stosunku do 2018 r. liczba obcokrajowców zwiększyła się ona aż o 40%.
  • „Washington Post”: Za atakiem na Nord Stream w 2022 roku stoi Ukraina. Roman Czerwinski (pułkownik ukraińskich sił specjalnych) koordynował atak na Nord Stream w zeszłym roku. 48-letni Czerwinski, który jest blisko związany ze służbami wywiadowczymi Ukrainy, kierował logistyką i wsparciem dla 6-osobowej grupy, która wynajęła pod fałszywym nazwiskiem żaglówkę i posługując się sprzętem nurkowym umieściła ładunek wybuchowy na gazociągu 26 września 2022 r. Czerwinski nie działał sam i to nie on zaplanował tę operację. Przyjmował rozkazy od wyższych rangą ukraińskich urzędników, którzy odpowiadali przed naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerijem Załużnym. Osoby zaznajomione ze sprawą twierdzą jednak, że operację specjalnie zaplanowano z pominięciem szefa państwa. „Wszystkie osoby związane z planowaniem i wykonaniem odpowiadały bezpośrednio przed Załużnym tak, by Zełenski o tym nie wiedział”. Urzędnicy amerykańscy krytykują niekiedy prywatnie ukraiński wywiad i kierownictwo wojskowe za ataki, które mogą grozić sprowokowaniem Rosji do eskalacji konfliktu.
  • Ukraiński wywiad wojskowy: Rosja zgromadziła prawie 900 rakiet. W październiku wyprodukowano 115 pocisków precyzyjnego rażenia. Ukraińscy wojskowi spodziewają się ataków na sieci energetyczne wraz z nadejściem mrozów.
  • Wołodymyr Zełenski: „Nie uważam, że sytuacja jest patowa” – przekonywał Zełenski, mówiąc o sytuacji na froncie. Zgodził się, że ukraińskie postępy na froncie są powolne, oraz że w armii panuje „zmęczenie” w związku z tym, że konflikt się przeciąga. Przekonywał jednak, że ukraińscy wojskowi wciąż są bardziej zmotywowani niż przeciwnik. „Nasi wojskowi wymyślają nowe plany, nowe operacje, by szybciej iść do przodu i niespodziewanie uderzyć w Rosję” – powiedział Zełenski.
  • Agientstwo: Władimir Putin w tym i ubiegłym roku ułaskawił co najmniej 17 osób, skazanych w Rosji za morderstwa. Powodem ułaskawienia była walka na Ukrainie.
  • Agencja Reutera: Władimir Putin zdecydował, że będzie ubiegać się o reelekcję w wyborach prezydenckich w marcu 2024 roku; oznacza to, że będzie rządzić Rosją co najmniej do 2030 roku (wybory mają być tylko formalnością), 71-letni Putin sprawuje władzę na Kremlu najdłużej ze wszystkich liderów Rosji od czasów Stalina.
  • Jerome Powell (prezes Fed): „Rezerwa Federalna jest skupiona na utrzymaniu wystarczająco restrykcyjnej polityki monetarnej, aby ściągnąć inflację do 2 proc. w ciągu pewnego czasu. Nie jesteśmy pewni, czy osiągnęliśmy już takie nastawienie”. Fed jest po serii 11 podwyżek stóp procentowych, które stanowiły najbardziej agresywne zacieśnianie polityki monetarnej od początku lat 1980-tych. Fed podniósł stopę referencyjną z niemal zera do obecnego przedziału 5,25-5,5%.
  • Chiny: Według opublikowanych w czwartek danych chińska inflacja CPI w październiku wyniosła -0,2% rok do roku i była niższa od prognoz analityków ankietowanych przez Reutersa.
  • Węgry stały się ostatnim krajem Unii Europejskiej, w którym inflacja spadła poniżej 10%. Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w październiku były o 9,9 proc. wyższe niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego – podał węgierski Centralny Urząd Statystyczny.
  • Agencja Reutera: Po gwałtownych protestach Bangladesz podniesie płacę minimalną pracowników szwalni o ponad 54%, do co najmniej 114 dolarów miesięcznie. Do tej pory najniższa pensja w zakładach produkcyjnych wytwarzających odzież na zamówienie wielkich światowych firm wynosiła zaledwie 75 dolarów miesięcznie i nie zmieniała się od 2019 roku. Przemysł odzieżowy Bangladeszu odpowiada obecnie za 80 procent krajowego eksportu.
  • Zakończył się czteromiesięczny strajk aktorów  Hollywood, który był związany z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji (AI) w filmach i serialach. Ustalenia Gildii Aktorów i Stowarzyszenia Producentów odnośnie do AI to m.in.: wynagrodzenie za występy „oryginalnego” aktora i jego repliki cyfrowej; zakaz tworzenia „podróbek” aktorów (już jeden rozpoznawalny dla aktora element, będzie podstawą do odszkodowania; koniec aktorów-zombie (zmarłych) – studia będą musiały uzyskać zgodę spadkobierców lub przedstawicieli majątku zmarłego w związku z wykorzystaniem jego wizerunku do celów reklamowych.
Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj