🇵🇱 Polska

  • Jarosław Kaczyński wraca do rządu. Zdecydował się na ten ruch dlatego, że „jest szczególny okres, wyjątkowo ważny, najważniejsze wybory od 1989 r.”
  • Donald Tusk pytany w poniedziałek podczas spotkania z wyborcami w Kłodzku o programy społeczne, które wprowadził rząd PiS zadeklarował, że „nic, co dane, nie zostanie zabrane”.
  • Waldemar Buda (minister rozwoju i technologii): Do programu „Bezpieczny kredyt 2%” zgłosiło się siedem banków.
  • Wojciech Andrusiewicz (rzecznik Ministerstwa Zdrowia): 1 lipca 2023 r. odwołany zostanie w Polsce stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z zakażeniami COVID-19.
  • LabFarm, pierwsza w Polsce firma, która pracuje nad pozyskaniem mięsa komórkowego w warunkach laboratoryjnych, rozpoczyna kolejny etap produkcji, hodowlę komórek w bioreaktorach.
  • Badanie IRCenter i agencji Newseria: Mimo galopującej inflacji i wyższych cen w tym roku na wakacje może wyjechać ponad 60% Polaków, czyli więcej niż w poprzednim roku.
  • Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu o problemie polskiej nauki: W wielu dyscyplinach od 2011 do 2020 r. garstka ludzi decydowała o większości awansów w polskiej nauce. Dawało to dużą władzę, a dobór składu komisji awansowej zależał prawdopodobnie od innych czynników niż merytoryczne. Dr hab. Emanuel Kulczycki (jeden z autorów badania): „Wykorzystując dane dotyczące awansów w Polsce w latach 2011-2020, przeanalizowaliśmy ponad 12 500 wniosków habilitacyjnych i ponad 3000 wniosków o tytuł profesora, wyodrębniając dane osobowe dotyczące członkostwa w komisjach. Zidentyfikowaliśmy uprzywilejowaną grupę osób, które kontrolowały znaczną większość awansów”.
  • Komunikat prasowy mBanku: mBank zawarł dotychczas ponad 6,5 tys. ugód w sprawie kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich.
  • Daniel Obajtek: Na wakacje Orlen „sporo” obniży ceny paliw na stacjach benzynowych. „Nie wyobrażam sobie, by taka promocja trwała do dnia wyborów. Na pewno tą promocję ogłaszamy na czas wakacji”.

🌍 Świat

  • „The Washington Post”: Amerykański wywiad dowiedział się już w połowie czerwca, że Jewgienij Prigożyn szykuje zbrojną rebelię. Pozostaje niejasne, dlaczego Putin nie podjął działań zapobiegawczych. W administracji USA panuje opinia – twierdzi dziennik – że bezczynność Putina wskazuje na brak koordynacji w rosyjskim rządzie i prawdopodobnie wewnętrzną rywalizację frakcji.
  • Wołodymyr Zełenski komentując przebieg wydarzeń w Rosji: „Dziś świat zobaczył, że władcy Rosji niczego nie kontrolują – zupełnie niczego. To po prostu całkowity chaos i brak jakiejkolwiek przewidywalności, i to na terytorium rosyjskim, naszpikowanym bronią”. Zełenski wyraził przekonanie, że „Ukraina zdoła odgrodzić Europę od wszelkich rosyjskich sił” i obroni „wschodnią flankę Europy”.
  • Grupa ekspercka zajmująca się sankcjami „Jermak-McFaul”: 81% zagranicznych komponentów służących do produkcji rosyjskich rakiet jest produkowanych w Stanach Zjednoczonych.
  • Ambasadorowie państw członkowskich przy UE przyjęli w Brukseli 11. pakiet sankcji przeciw Rosji. Głównym założeniem 11. pakietu jest uszczelnienie dotychczasowych restrykcji nałożonych na Rosję, aby nie można było ich omijać.
  • Kraje skandynawskie bojkotują słodycze Mondelez (czekolada Toblerone i Milka, ciastka Oreo, Ritz i LU) za twarde obstawanie przy rosyjskim rynku. W ramach bojkotu z sieci Ikea zniknie Milka.
  • Wiktorija Kyrejewa (wiceminister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy): „Przez prawie półtora roku wojny Rosjanie zniszczyli prawie 60 tys. obiektów. 48 tys. z nich to budynki mieszkalne. Obwodowe administracje państwowe i ministerstwo ochrony środowiska oceniają obecnie, że ilość odpadów budowlanych sięgnęła prawie 450 tys. ton. To ogromny problem”.
  • Brytyjski rząd zamierza relokować nielegalnych imigrantów z hoteli do dawnych baz wojskowych, nieużywanych akademików czy na duże zacumowane w pobliżu wybrzeża statki, wskazując, że zakwaterowanie powinno spełniać tylko podstawowe potrzeby życiowe, bo w przeciwnym razie staje się ono magnesem dla kolejnych przyjezdnych. W poprzedni weekend liczba nielegalnych imigrantów, którzy od początku roku przedostali się do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche przekroczyła 10 tys.
  • „Le Figaro”: Elisabeth Borne (premier Francji) zapowiedziała obniżenie od przyszłego roku do 17 lat wieku, w którym można ubiegać się o prawo do samodzielnego prowadzenia samochodu.
  • Dom wakacyjny na śródziemnomorskim wybrzeżu w Calpe (Walencja) obywatela Hiszpanii rezydującego w Szwajcarii został zajęty przez „dzikiego lokatora” – okazał się nim długoletni pracownik administracji publicznej w gminie Calpe. Za wyprowadzenie się zażądał od właściciela 40 tys. euro tytułem zwrotu kosztów za rzekomo przeprowadzone w nieruchomości remonty. Zjawisko tzw. skłotingu jest coraz bardziej uciążliwe w Hiszpanii.
  • Sardynia walczy z natłokiem turystów i wprowadza zakazy i limity liczby osób obecnych na plażach. Na całej Sardynii obowiązuje i jest kategorycznie egzekwowany zakaz zabierania piasku, kamyków i muszelek. Sardyński piasek, gdzieniegdzie śnieżnobiały bądź różowy, uważany jest za tak cenne dobro, że na niektórych plażach zaleca się starania, by nie wynosić jego ziarenek na ręcznikach, obuwiu i ubraniu. W miejscowości Stintino w prowincji Sassari ręczniki plażowe należy dlatego kłaść na specjalnych matach.
  • Instytutu Studiów Politycznych (USA): W ciągu ostatnich 20 lat liczba prywatnych odrzutowców na świecie prawie się podwoiła. Około 1% najbogatszych ludzi odpowiada za ok. połowę emisji CO2, będących efektem podróży lotniczych.
Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj