🇵🇱 Polska

  • W poniedziałek, 5 czerwca, rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Jednak na stronie NBP już pojawił się komunikat (z piątkową datą publikacji), informujący o obniżce stóp procentowych aż o 50 punktów bazowych. Komunikat został już usunięty. To kolejna wpadka obniżająca wiarygodność NBP.
  • W niedzielę o godz. 12 na placu na Rozdrożu w Warszawie rozpoczął się wielki marsz organizowany przez środowiska opozycyjne. Z wstępnych szacunków organizatorów wynika, że w marszu 4 czerwca brało udział ok. 500 tys. osób.
  • Prawo.pl: Fiskus sprawdza podatników na Facebooku, Instagramie i platformach handlowych. Przeglądając zdjęcia i ogłoszenia, skarbówka szuka informacji o osobach, które nie płacą podatków, zaniżają ich wysokość, prowadzą działalność gospodarczą bez rejestracji lub traktują wydatki wakacyjne jak koszty podróży służbowej.
  • Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL): „NFZ w takiej formule musi przestać istnieć, bo nie wypełnia swoich zadań. Powinien być w takiej formule zlikwidowany. Powinno być kilka kas chorych na terytorium Polski, my szacujemy, że sześć, które będą ze sobą konkurować”.
  • Marcin Piątkowski (prof. Akademii Leona Koźmińskiego): Polska przed 2030 r. osiągnie poziom 80 proc. dochodów bogatych krajów Europy. „To dalej jest nasz gospodarczy złoty wiek. Podkreślam gospodarczy. Nigdy wcześniej nie udało nam się tak popchnąć gospodarki do przodu jak przez ostatnie 33 lata. Potroiliśmy PKB na głowę. Jesteśmy pod tym względem liderem Europy”.
  • „Gazeta Wyborcza”: W tym roku Orlen pobił swój zeszłoroczny szczyt wydatków na marketing, doradców i usługi prawne. Za prezesury Daniela Obajtka te wydatki prawie się potroiły. W 2022 r. w tym obszarze Orlen wydał łącznie ponad 563 mln zł netto.

🌍 Świat

  • UE i USA opracują wspólny kodeks postępowania w zakresie sztucznej inteligencji AI – ustalono na posiedzeniu Radu UE – USA ds. Handlu i Technologii (TTC) z udziałem sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena. Odnośnie handlu z Chinami: Blinken podkreślił, że zarówno Stany Zjednoczone, jak i UE, chcą utrzymywać stosunki handlowe z Chinami. „Nikt z nas nie szuka konfrontacji, nowej zimnej wojny ani zerwania (kontaktów)”.
  • Prezydent Joe Biden podpisał w sobotę przyjętą przez Kongres ustawę, zawieszającą do 2025 r. limit zadłużenia państwa i mrozi wydatki budżetowe w 2024 roku (poza tymi obronnymi). Joe Biden: Za sprawą porozumienia w sprawie zawieszenia limitu zadłużenia, udało nam się zapobiec kryzysowi gospodarczemu i zapaści gospodarki.
  • Washington Post”: Joe Biden i jego administracja coraz śmielej przekraczają „czerwone linie” wyznaczane przez Władimira Putina, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy. Ma być to efektem braku reakcji Rosji na kolejne takie przypadki. Zmiana stanowiska USA w sprawie dostaw myśliwców F-16 dla Ukrainy jest najnowszym przykładem przekroczenia „czerwonej linii”, co wedle ostrzeżeń Putina miało „przekształcić wojnę oraz wpędzić Waszyngton i Moskwę w bezpośredni konflikt”. Przedstawiciele administracji przyznają, że groźby Rosji mogą kiedyś zostać poparte czynami. Ale zauważają jednocześnie, że słabość militarna Rosji czyni to mniej prawdopodobnym.
  • „New York Times”: Topniejące lody przyśpieszyły rywalizację między NATO, Rosją i Chinami o kontrolę nad Arktyką. W miarę topnienia lodu polarnego Rosja, która już jest obecnie główną potęgą arktyczną, chce całkowicie podporządkować sobie ten region. Chiny mają ambicje stworzenia „Polarnego Jedwabnego Szlaku”. NATO z nowo przyjętą Finlandią – a wkrótce być może także Szwecją – też chce mieć jak największe wpływy na Dalekiej Północy.
  • Michal Koudelka (szef cywilnej agencji kontrwywiadowczej Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa): Rosjanie wykorzystają wszystkie możliwości, aby Czechy nie ratyfikowały umowy obronnej z USA, którą podpisano w ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie.
  • Instytut badawczy Demoskopika: Włochy spodziewają się zalewu turystów i pobicia rekordu z 2000 roku. Szacuje się, że Włochy odwiedzi latem 68 milionów turystów.
  • W maju inflacja CPI w Hiszpanii zwolniła do 3,2%. To najniższy odczyt od lipca 2021 roku. Warto jednak wspomnieć, że to również skutek regulacji w tym zakresie. W lipcu weszły w życie przepisy limitujące ceny gazu ziemnego, a od października obniżony został VAT na gaz. W efekcie w kategorii „ogrzewanie, oświetlenie i dostawy wody” ceny już w lutym były o niemal 20% niższe niż rok wcześniej.
  • NASA wynajmie pojazdy księżycowe od prywatnych firm do projektu Artemis. Pierwsze użycie pojazdu w zadaniach załogowych ma nastąpić w ramach Artemis V w 2029 roku. Firmy mogą zgłaszać propozycje umów o świadczenie usług księżycowego pojazdu terenowego do 10 lipca 2023 roku. Artemis to program NASA będący próbą załogowego powrotu człowieka na Księżyc.
  • Firma SpaceX należąca do Elona Muska wygrała przetarg Pentagonu na dostawę terminali internetowych Starlink dla Sił zbrojnych Ukrainy.
  • Dzienniki „The Times” i „The Guardian”: Rosnące koszty życia powodują, że Brytyjczycy czytają coraz więcej książek, rezygnując z droższych rozrywek. Efektem tego jest m.in. najwyższa od 10 lat liczba niezależnych księgarni.
  • We Francji trzy stowarzyszenia reprezentujące potomków niewolników: Międzynarodowy Ruch na rzecz Odszkodowań (MIR), Komitet Organizacyjny 10 Maja i Międzynarodowy Komitet Ludów Czarnych (CIPN) domagają się uznania tzw. międzypokoleniowej szkody wynikającej z handlu niewolnikami. Chcą kasacji wyroku sądu, który nie przyznał im odszkodowań.
  • Dziennik „De Standaard”: Miejscy urzędnicy w Gandawie w północnej Belgii, którzy zmieniają płeć, będą otrzymywać dodatkowo 20 dni urlopu na „okres transformacji”. Gandawa ma około 7 tys. urzędników służby cywilnej, z których 125 określiło się w anonimowej ankiecie jako osoby transseksualne.
  • Rząd Portugalii uruchomił pilotażowy projekt czterodniowego tygodnia pracy. Do programu przystąpiło w sumie 46 spółek, zarówno publicznych jak i prywatnych, zatrudniających 20 tys. pracowników.
  • Watykańska Dykasteria ds. Komunikacji: Chrześcijanin może być influencerem. „Są „makroinfluencerzy, mający wielu odbiorców, ale także mikroinfluencerzy. Każdy chrześcijanin jest mikroinfluencerem. Każdy chrześcijanin powinien być świadom swojego potencjalnego wpływania na innych, niezależnie od liczby osób, które go obserwują”.
  • Holandia: Sieć sklepów Action usuwa kasy samoobsługowe z swoich sklepów. Jak twierdzą pracownicy, jest to związane z masowymi kradzieżami. Sieć oficjalnie nie przyznaje się, że chodzi o kradzieże, które w ubiegłym roku wzrosły o 30%.
  • Elon Musk zapłacił za Twittera 44 mld dolarów (w tym 33,5 mld dolarów w kapitale własnym). Jak donosi Bloomberg: platforma warta jest zaledwie 33% ceny wywoławczej, czyli 8,8 mld dolarów.
Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj