🇵🇱 Polska

  • Borys Budka (szef klubu KO): Klub Koalicji Obywatelskiej złożył w środę w Sejmie projekt ustawy przewidującej waloryzację świadczenia 500+ do 800 złotych od 1 czerwca br. oraz projekt o kwocie wolnej od podatku w wysokości 60 tys. zł.
  • Waldemar Buda (minister rozwoju i technologii): Podwyższenie świadczenia 500+ do 800 zł od czerwca br. zatrzymałoby dynamikę spadku cen i miałoby zły wpływ na inflację.
  • „Super Express”: Na pytanie „jak oceniasz pomysł podniesienia kwoty świadczenia 500+ do 800 zł”, 38% badanych odpowiedziało „zdecydowanie źle”, a 27% oceniło, że „zdecydowanie dobrze”. 21% badanych udzieliło odpowiedzi „raczej dobrze”, a 14% odpowiedziało „raczej źle”.
  • Ludwik Kotecki (RPP): Zapowiadane dodatkowe wydatki socjalne oddalają obniżki stóp procentowych co najmniej do końca 2025 r.
  • Andrzej Duda: Inflacja w Polsce jest w głównej mierze spowodowana przez wojnę w Ukrainie. Cieszę się, że dzięki skutecznym działaniom rządu w ciągu ostatnich miesięcy udaje się tę inflację dusić.
  • Badanie Ariadna: Tylko 60% badanych Polaków wie, że spadający wskaźnik inflacji oznacza, że ceny dalej rosną, tylko trochę wolniej. Najgorzej wypadają tu wyborcy Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji.
  • GUS: W I kwartale PKB Polski był realnie (czyli po odliczeniu wpływu inflacji) o 0,2% niższy niż rok wcześniej. Z drugiej strony dynamika PKB w pierwszym kwartale pozytywnie zaskoczyła: gospodarka urosła o 3,9%.
  • Mateusz Morawiecki: zaproponujemy jeszcze więcej programów. „Jestem przekonany, że PiS zrealizuje zapowiedzi pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego – zaproponowane podczas ostatniej konwencji programowej – i będziemy proponować kolejne w takim trójskoku – maj, czerwiec, wrzesień”.
  • Mateusz Morawiecki: Analizujemy ewentualne przedłużenie wakacji kredytowych, prawdopodobnie czerwiec, lipiec to będzie ten czas, kiedy podejmiemy odpowiednie decyzje w tej sprawie.
  • Andrzej Adamczyk (szef resortu infrastruktury): Rząd wprowadzi zakaz wyprzedzania samochodów ciężarowych przez inne samochody ciężarowe na drogach ekspresowych i autostradach.
  • Adam Glapiński: „W NBP od kilkunastu miesięcy testujemy najnowsze narzędzia z elementami sztucznej inteligencji z obszaru cyberbezpieczeństwa, informatyki, komunikacji, edukacji i multimediów.”
  • Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego: Wzrost zatrudnienia kobiet w ciągu ostatnich kilkunastu lat przyczynił się do ok. 2/5 wzrostu gospodarczego Polski. Współczynnik aktywności zawodowej kobiet w Polsce sukcesywnie rósł w ostatnich latach. Jednocześnie jego wartość w 2021 r. – 66,1% – nadal jest poniżej średniej dla krajów Unii Europejskiej (68,5%), choć poziom ten jest coraz bardziej zbliżony.
  • Najnowszy projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska: opłata dla przedsiębiorców sprzedających napoje w plastikowych opakowaniach wzrośnie z 1 grosza (w pierwotnym zamyśle) za kg tworzyw sztucznych jednorazowego użytku na 20 gr.
  • Na początku maja ZUS rozpoczął wysyłkę listów do emerytów i rencistów. W jednej przesyłce pocztowej otrzymają oni decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. trzynastki. Marek Borowski (senator): wraz z listem wysłano na koszt podatnika przedwyborczą ulotkę wskazującą na rekordową waloryzację emerytur i porównanie z czasami „za Tuska”. Borowski: „Państwo manipulanci nie wspominają o wzroście cen. Za 8 lat „Tuska” – 19,7%, za 8 lat PiS-u – 47%. Realny wzrost za „Tuska” – 29,4%, za PiS-u – 23,4%. Kłamstwo powielane 6 mln razy nie staje się prawdą”.
  • Minister klimatu Anna Moskwa zapowiedziała, że wkrótce zostanie ogłoszony program odbetonowania i zazielenienia miast oraz zwiększenia retencji.
  • Teresa Czerwińska (wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego): Odbudowa Ukrainy powinna trwać już dzisiaj, nie powinniśmy czekać do końca wojny. „Chcemy kontynuować naszą aktywność na Ukrainie i uważamy, że odbudowa Ukrainy powinna trwać już dzisiaj – nie powinniśmy czekać do końca wojny. W związku z tym założyliśmy fundusz EU4UA, który będzie wspierał odbudowę Ukrainy. Ten nowy fundusz będzie miał możliwość przyjmowania zarówno wpłat gotówkowych, jak również gwarancji od donatorów. Będą to mogły być m.in. kraje członkowskie UE, EFTA czy różne instytucje, w tym też prywatne”.
  • Posłowie klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość chcą wprowadzić karę dożywocia za szpiegostwo. Przedstawiciele Fundacji Panoptykon i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka: „Definicja szpiegostwa nieumyślnego jest tak nieprecyzyjna, że znacząco poszerza liczbę osób, które można o to przestępstwo podejrzewać. A tym samym – prowadzić względem nich działania operacyjne i zbierać na nie haki.”

🌍 Świat

  • Liz Truss (była brytyjska premier) podczas wizyty na Tajwanie powiedziała, że Zachód nie powinien współpracować z Chinami, gdyż reżimom totalitarnym nie można ufać, a swojego następcę Rishiego Sunaka wezwała, by określał Chiny jako zagrożenie, a nie jako wyzwanie.
  • „The Times” o sytuacji w Hiszpanii: „Zorganizowane gangi okupują rezydencje Brytyjczyków w Hiszpanii, a prawo wspomaga ten proceder”. „Od czasu kiedy socjalistyczny rząd Hiszpanii w sojuszu z komunistami wprowadził szereg ustaw ideologicznych, do biznesu związanego z nielegalnym zajmowaniem mieszkań weszły mafie. Absurdalne prawo wyrządza wielką szkodę zarówno obywatelom Hiszpanii, jak i cudzoziemcom, którzy zakupili tutaj mieszkania”. „The Times” przykładowo opisał sytuację brytyjskich właścicieli drugiej rezydencji na Ibizie, którzy po przyjeździe na wakacje zastali w swoim domu mieszkających tam dzikich lokatorów i zmienione zamki. „Dodatkowo policja ostrzegła, że do czasu zakończenia sądowej procedury eksmisyjnej właściciele będą musieli opłacać rachunki dzikich lokatorów za gaz i elektryczność, nawet jeżeli proces miałby trwać latami”.
  • Holandia: Dzicy lokatorzy zajmujący budynek należący do rosyjskiego oligarchy Arkadija Wołoża w Amsterdamie mogą w nim pozostać – zdecydował sąd apelacyjny w Amsterdamie. Nielegalni lokatorzy argumentowali, że budynek stoi pusty, a właściciel planował go wynająć lub sprzedać, co byłoby naruszeniem sankcji. Dodali, że dom został również zajęty „na znak poparcia ukraińskich i rosyjskich anarchistów, walczących ze swoim państwem”.
  • Sąd Apelacyjny w Paryżu skazał w środę byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego na 3 lata więzienia, w tym dwa lata w zawieszeniu, za korupcję i handel wpływami w aferze podsłuchowej. Sarkozy nie będzie odbywał kary w więzieniu, tylko w domu pod nadzorem bransoletki elektronicznej.
  • Nikaragua: dyktatura prezydenta Daniela Ortegi zaostrza represje. Za polajkowanie antyrządowego postu służby dokonują nocnych rewizji mieszkań, a osoby uznane za „niewygodne” są skazywane nawet na 30 lat więzienia.
  • Kyryło Budanow (szef ukraińskiego wywiadu wojskowego): Zrobiliśmy wszystko, co możliwe, żeby nie dopuścić do wciągnięcia Białorusi w bezpośrednie działania zbrojne po stronie Rosji w wojnie Kremla z Ukrainą. Podjęliśmy m.in. tajne negocjacje z autorytarnym białoruskim liderem Alaksandrem Łukaszenką.
  • Węgry zablokowały ósmą transzę pomocy finansowej o wartości 500 mln euro z Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju (EPF), przeznaczoną na broń dla Ukrainy.
  • Emmanuel Macron (prezydent Francji) dla dziennika „L’Opinion”: Choć wojna w Ukrainie jeszcze trwa, to Rosja przegrała ją geopolitycznie i zaczęła wchodzić w formę wasalizacji względem Chin.
  • Reuters o wydatkach wojskowych Rosji: W dwóch pierwszych miesiącach roku władze w Moskwie wydały na obronność około 2 bln rubli (równowartość 26 mld dolarów). W porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim, gdy Kreml zaatakował Ukrainę, oznacza to wzrost o 282%.
  • Hiszpania. Obserwatorium Demograficznego Uniwersytetu CEU San Pablo: Prawie jedna trzecia dzieci rodzących się w Hiszpanii pochodzi z ojca lub matki urodzonych za granicą. Raport wskazuje, że Hiszpanki mają średnio 1,2 dzieci, podczas gdy w przypadku Marokanek wskaźnik dzietności wynosi – 3,5. Kobiety z Ameryki Łacińskiej mają średnio – 1,3 dzieci, z Azji – 1,9, z wyjątkiem kobiet z Bangladeszu – 4,3 lub Pakistanu – 4,2, zaś kobiety z Europy Wschodniej – 1,3, a z Zachodniej – 1.
  • Iran wyśle swoje okręty wojenne na Antarktydę w „najbliższej przyszłości”. „Jerusalem Post”: „Teheran próbuje pokazać, że jest w stanie rozwinąć potęgę morską z dala od domu. Przed kilkoma dniami do macierzystych portów powróciły irańskie okręty 86. floty, które jesienią ubiegłego roku wyruszyły w rejs dookoła świata. Pokonały 51 tys. kilometrów, bijąc tym samym rekord odległości, jaką irańska flotylla kiedykolwiek przepłynęła na wodach międzynarodowych.
  • Raport „Cmentarz Morza Północnego”: Tysiące instalacji związanych z wydobyciem ropy naftowej i gazu na Morzu Północnym nie jest już używanych i zaśmiecają dno morskie, stanowiąc zagrożenie dla środowiska. Wprawdzie istnieje obowiązek usunięcia „martwych” platform, jednak ze względu na koszty ich właściciele odkładają prace lub otrzymują pozwolenie od właściwych krajów na ich pozostawienie w morzu.
  • Firmy wodno-kanalizacyjne w Anglii publicznie przeprosiły za nagminne dokonywanie zrzutu nieoczyszczonych ścieków do morza i rzek oraz zapowiedziały zainwestowanie dodatkowych 10 mld funtów w modernizację infrastruktury. Jak podała w marcu Agencja ds. Środowiska (EA), która odpowiada za ochronę środowiska w Anglii, w 2022 roku zarejestrowano 301 091 przypadków zrzutu nieoczyszczonych ścieków, co przekłada się na prawie 825 przypadków dziennie.
  • Rainer Zitelmann (ekonomista i historyk) młodym Niemcom, chcącym się wzbogacić, polecił emigrację do Polski, oceniając, że „to wspaniały kraj”. W Wietnamie i Polsce stosunek do bogactwa jest bardziej pozytywny niż w Niemczech. Jak wskazał Zitelmann, 62 proc. Niemców uważa bogatych za egoistów, w Polsce jest to 19 proc. „W dłuższej perspektywie żaden kraj nie odniesie sukcesu gospodarczego, jeśli ludzie sukcesu gospodarczego będą demonizowani. Wielki rozwój gospodarczy Polski i Wietnamu wiąże się również z tym, że bogactwo jest tam postrzegane bardzo pozytywnie”. Zaznaczył, że Niemcy mogą się wiele nauczyć od tych krajów. „Polska i Wietnam od dziesięcioleci należą do najbardziej dynamicznych gospodarczo krajów świata.
  • Aplikacja Robinhood od początku czerwca uruchamia całodobowy handel akcjami.
  • Elon Musk: na Twitterze będzie można umieszczać nawet dwugodzinne filmy, nie większe jednak niż 8GB. Ale to opcja dla tych, którzy posiadają znaczek Twitter Blue.
Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj