🇵🇱 Polska

 • W środę w Polsce oficjalną wizytę złożył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Mówił między innymi: „Nie ma już takiej siły, która przeważyłaby nad braterstwem ukraińsko-polskim. Dzięki temu spełnią się słowa: Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy”.
 • Firma doradcza branży nieruchomości JLL: w wynikach po I kw. 2023 r. na większości dużych rynków widać wzrost średniej ceny mieszkań w ofercie o około 2-3% kdk. Ceny zaczynają rosnąć w oczekiwaniu na program rządowy „kredyt 2%”.
 • Leszek Balcerowicz o „babciowym” Donalda Tuska: „Populizm to taka polityka, która wiele obiecuje bez pokazania, skąd się weźmie pieniądze. Trudno nie uznać, że obietnice kolejnych prezentów dla ludzi, z ich własnych pieniędzy, podpadają pod definicję populizmu.”
 • „Super Express”: Paweł Kukiz niemal na pewno ruszy na wybory razem z Prawem i Sprawiedliwością. Jak określa Kukiz: jego relacje z PiS wyglądają wręcz modelowo.
 • Robert Telus (minister rolnictwa): Strona ukraińska zaproponowała by ograniczyć, a nawet zatrzymać całkowicie przyjazd zboża do Polski.
 • Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych rozpoczęła skup pszenicy konsumpcyjnej wyłącznie od polskich producentów. Działania te mają na celu złagodzenie kryzysu na rynku rolnym objawiającym się niskimi cenami zbóż.
 • „Dziennik Gazeta Prawna”: Główny inspektor transportu drogowego cofnął firmie Bolt licencję pośrednika w przewozie osób. Bolt miał zlecać przewozy podwykonawcom bez stosownych licencji, rozliczać przewozy niezgodnie z prawem, zatrudniać kierowców „na lewo” i zlecać im prace wielkości całego etatu oraz nie zgłaszać pracowników do żadnego urzędu.  Tadeusz Stasiów (prezes Samorządnego Związku Zawodowego Taksówkarzy RP): nawet jeśli „cofnięcie licencji uprawomocni się, to i tak Bolt nadal będzie zapewne świadczył usługi, bo będzie pośredniczył w przewozach poprzez inną spółkę”. Miał on bowiem latem założyć nowy podmiot, Bolt Ride sp. z o.o. Nowa spółka powstała krótko po tym, jak głośno było o przypadkach molestowania pasażerek przez kierowców Bolta.

🌍 Świat

 • Finlandia została 31. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jens Stoltenberg (sekretarz NATO): „To historyczny dzień. Witamy Finlandię jako najnowszego członka naszego sojuszu. 31 flag powiewa razem, jako symbol naszej jedności i solidarności”. Finlandia została przyjęta do NATO w ramach najszybszej procedury ratyfikacyjnej w historii, trwającej 273 dni.
 • Pentagon prowadzi śledztwo w sprawie wycieku i publikacji tajnych dokumentów zawierających plany USA i NATO dotyczące wsparcia ukraińskiego wojska przed spodziewaną ofensywą. Za wyciekiem stoją prawdopodobnie służby rosyjskie.
 • Kanada: Rozpoczęło się dochodzenie w sprawie firmy OpenAI, która opracowała ChatGPT. Dochodzenie w sprawie OpenAI, amerykańskiego operatora ChatGPT, zostało wszczęte po skardze w sprawie zbierania, użycia i przekazywania prywatnych danych bez zgody. The Canadian Press przypomniała, że krytycy ChatGPT m.in. podnosili problem plagiatu, wiążący się z zasadami działania chatbota, który wykorzystuje informację dostępną w Internecie do konstruowania odpowiedzi na pytania użytkowników.
 • „Rzeczpospolita” powołując się na badania koalicji europejskich organizacji start-upowych, wskazuje, że co druga młoda spółka technologiczna w UE obawia się, że „regulacje względem sztucznej inteligencji spowolnią rozwój innowacyjności Europy”. „Już teraz z uwagi na niesprzyjające otoczenie prawne 16% firm technologicznych myśli o wstrzymaniu rozwoju projektów AI lub przeniesieniu biznesu poza kontynent”.
 • Chiny prowadzą ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu. W sobotę wieczorem informowano aż o 71 samolotach i 9 okrętach biorących udział w symulacji okrążenia wyspy.
 • Światowa Organizacja Zdrowia: Co najmniej 90% populacji na świecie ma pewien poziom ochrony przed zachorowaniem na COVID-19. Według WHO pandemia wciąż jest groźna, ale w 2023 r. może zostać odwołana.
 • Arabia Saudyjska i inni producenci ropy z OPEC+ zapowiedzieli w niedzielę dobrowolną redukcję wydobycia ropy naftowej od maja do końca 2023 r. Równolegle Rosja zadeklarowała wydłużenie podobnych ograniczeń do końca roku. Biały Dom oznajmił, że decyzja państw sojuszu była nierozsądna.
 • Donald Trump stał się we wtorek pierwszym w historii byłym prezydentem USA, który został formalnie zatrzymany i usłyszał zarzuty karne. Trump nie przyznał się do winy – postawiono mu 34 zarzuty związane ze sprawą zapłaty za milczenie aktorce porno Stormy Daniels. Prokuratura twierdzi, że płatność dla Daniels była elementem szerszego układu Trumpa i wydawcy tabloidu „National Inquirer”, polegającego na „wyłapywaniu” i tłamszeniu negatywnych historii na temat Trumpa podczas kampanii.
 • Prof. Pavel Vidal (wybitny kubański ekonomista): „Realna inflacja na Kubie – mówi prof. Vidal – przekroczyła 200 procent i była jedną z najwyższych na naszej planecie”. Zgodnie z oficjalnymi statystykami jest to ok. 40%. Kubańscy ekonomiści obliczyli, że minimalna kwota niezbędna na miesięczne utrzymanie przeciętnej rodziny w tym kraju, to 400 dolarów. Przeciętna płaca na Kubie to równowartość ok. 33 USD.
 • Włoski Instytut Statystyczny: Po raz pierwszy od zjednoczenia Włoch w 1861 roku liczba urodzonych w zeszłym roku dzieci spadła poniżej 400 tysięcy: wyniosła 393 tys.
 • Według rankingu „Forbesa” zarówno najbogatszą kobietą, jak i najbogatszym mężczyzną świata zostali Francuzi – Francoise Bettencourt Meyers, (L’Oreal) i Bernard Arnault, szef koncernu Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH).
Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj