Polska
- „Daily Telegraph”: W odpowiedzi na zagrożenie ze strony Rosji Polska kupuje nowoczesny sprzęt wojskowy, realizując projekt stworzenia najsilniejszej armii w Europie.
- Daniel Obajtek: Grupa Orlen zainwestuje w segment wydobycia 70 mld zł do 2030 roku, z czego 70% zostanie przeznaczone na rozwój w Norwegii i 25% w Polsce. Niespełna 5% zaplanowanych nakładów inwestycyjnych trafi do takich krajów jak Kanada i Pakistan.
- Sondaż IBRiS dla „Rzeczpospolitej” o postawie względem jedzenia mięsa: 58% – nie chce zmieniać nawyków żywieniowych w tym zakresie; 35% – powinno się jego ilość ograniczyć; 1,6% – Polacy powinni dla zdrowia zrezygnować z jedzenia mięsa.
- Mateusz Morawiecki: „Miliard złotych rocznie na działalność gospodarczą zakładaną przez kobiety – niebawem będzie przedstawiony taki program”.
- PwC Polska: Polska zajęła wysokie 8. miejsce w rankingu Women In Work Index oceniającym sytuację kobiet na rynku pracy w krajach OECD. Według danych Eurostatu i OECD gender pay gap (różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn – PAP) luka płacowa w Polsce w 2021 r. wyniosła 5,4 proc. wobec 6,5 proc. w 2020 r. i 8,5 proc. w 2019 r. – przekazano. Polskę wyprzedziły jedynie Luksemburg, Grecja, Belgia i Włochy.
- Antoni Kolek (prezes Instytutu Emerytalnego): PPK stały się trochę produktem luksusowym, głównie dla tych osób, które lepiej zarabiają, pracują w korporacjach i większych firmach, gdzie faktycznie i pracodawcę, i pracownika stać na to, żeby w ramach PPK oszczędzać. Tak więc ten system stał się benefitem dla zamożnych, natomiast zupełnie nie rozwiązuje problemu, jakim będą niskie emerytury w przyszłości. Zdaniem Antoniego Koleka jedną z opcji, którą można by rozważyć w tym kontekście, jest obowiązkowe zapisywanie do PPK osób z najniższym wynagrodzeniem, ale bez konieczności ponoszenia wpłat z ich strony.
- Narodowy Bank Polski: Zysk netto sektora bankowego w styczniu 2023 roku wyniósł 3,11 mld zł, co oznacza wzrost rok do roku o 85,9%.
- Polski Standard Płatności (operator Blika): W marcu spółka Blik Romania ma złożyć do Banku Narodowego Rumunii wniosek o zatwierdzenie systemu płatności Blik w lejach rumuńskich.
Świat
- Francuska sieć supermarketów Auchan poinformowała o planach otwarcia w Rosji nowych sklepów. Auchan ma w Rosji ponad 200 sklepów, a dochody z tego rynku sięgają 10% całej sieci.
- Bloomberg: Brytyjskie organy ścigania uważają, że setki firm, zarejestrowanych w ostatnich latach w Wielkiej Brytanii, są kontrolowane przez Rosjan. Część z nich wykorzystuje wojnę w Ukrainie do osiągania zysków. Zdaniem cytowanych przez agencję, ale nie wymienianych z nazwisk, urzędników, Londyn przyciągał inwestorów łagodnymi regulacjami, pozwalającymi na zachowanie dużej dyskrecji.
- John Kirby (rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA): Posiadamy informacje, że rosyjskie służby starają się wzniecić protesty, które mają doprowadzić do powstania przeciwko mołdawskim władzom i zainstalowania przyjaźniejszego Moskwie rządu.
- Gruzja odrzuciła ustawę o „agentach zagranicznych”, która wywołała falę protestów. Projekt ustawy zakładał, że organizacje pozarządowe, których fundusze w co najmniej 20 procentach pochodzą z zagranicy, musiałyby rejestrować się w gruzińskim Ministerstwie Sprawiedliwości jako „agenci zagraniczni”. Przeciwnicy projektu twierdzili, że przypomina to prawo obowiązujące w Rosji, które Kreml wykorzystuje do rozprawiania się ze społeczeństwem obywatelskim i eliminowania niezależnych mediów.
- CNN: Żołnierze rosyjscy przechwytują część amerykańskiej i natowskiej broni z pola walki w Ukrainie i wysyłają ją do Iranu, gdzie zdaniem USA zostanie podjęta próba jej rozmontowania, przeanalizowania, a być może produkcji własnego uzbrojenia na bazie przechwyconej zachodniej broni.
- Reuters: Transparency International (TI), międzynarodowa, pozarządowa organizacja ujawniająca i zwalczająca praktyki korupcyjne, została w poniedziałek oficjalnie uznana w Rosji za „organizację niepożądaną”.
- „Economist”: „W ciągu ostatnich trzech lat – w wyniku wojen, pandemii i exodusu ludności – Rosja straciła około 2 mln ludzi więcej, niż byłoby z wyłączeniem tych czynników. Przewidywana średnia długość życia 15-letnich chłopców spadła w Rosji o prawie pięć lat, do tego samego poziomu co na Haiti. Liczba Rosjan urodzonych w kwietniu 2022 r. nie była wyższa niż w miesiącach okupacji hitlerowskiej. Liczba kobiet przewyższa liczbę mężczyzn o co najmniej 10 mln.”
- W USA trwają pracę nad ustawą, która zakaże używania TikToka w USA. Ustawa, nazwana Restrict Act, ma na celu stworzenie procesu prawnego pozwalającego Departamentowi Handlu zakazania działalności produktów technologicznych z sześciu krajów – Chin, Rosji, Iranu, Wenezueli, Korei Płn. i Kuby – jeśli społeczność wywiadowcza uzna je za zagrażające dla interesów bezpieczeństwa USA.
- Przywódca Chin Xi Jinping został w piątek wybrany na bezprecedensową trzecią kadencję na stanowisku przewodniczącego ChRL. Xi rządzi partią od 2012 roku i zacieśnia swoją władzę nad aparatem partyjnym i administracją państwową. Na ubiegłorocznym XX krajowym zjeździe KPCh zerwał z tradycją i sięgnął po trzecią kadencję na stanowisku sekretarza generalnego partii, a w najważniejszych komitetach otoczył się zaufanymi stronnikami.
- Chiny mają nowego premiera: Li Qianga, jest to zaufany człowiek Xi Jinpinga.
- Komisja Europejska zaproponuje wszczęcie procedur nadmiernego deficytu, opartych na kryterium deficytu, wiosną 2024 r., na podstawie danych dotyczących wyników budżetu za 2023 r. W trakcie pandemii KE dała przyzwolenie na większe deficyty niż 3% PKB w drodze wyjątku – żeby łagodzić sytuację pandemiczną.
- Grecja: W Atenach miały miejsce gwałtowne protesty kolejarzy po katastrofie kolejowej, do której przyczyniły się wieloletnie zaniedbania władz. Demonstranci podpalili pojemniki na śmieci i rzucali koktajle Mołotowa, a policja odpowiedziała gazem łzawiącym i granatami ogłuszającymi. Kolejarze protestują przeciwko warunkom pracy i „niebezpiecznemu brakowi modernizacji systemu kolejowego”, którego przyczyną był brak inwestycji w tym sektorze przez lata głębokiego kryzysu finansowego.
- OECD: Najbardziej atrakcyjnymi krajami dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów spośród państw OECD są Nowa Zelandia, Szwecja, Szwajcaria, Australia i Norwegia.
- Leo Varadkar (premier Irlandii): W listopadzie w Irlandii odbędzie się referendum w sprawie usunięcia z konstytucji zapisów wskazujących, że miejsce kobiety jest w domu. Chodzi o treść art. 41.2 konstytucji, który stanowi, że Irlandia uznaje, iż „przez swoje życie w domu kobieta daje państwu wsparcie, bez którego nie można osiągnąć wspólnego dobra” oraz „matki nie będą zmuszone przez konieczność ekonomiczną do angażowania się w pracę, zaniedbując swoje obowiązki w domu”.
- Japonia: wczoraj odbyły się uroczystości upamiętniające 12. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima. Wciąż wiele kontrowersji budzi plan spuszczenia radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie do Pacyfiku. Rząd zamierza wybudować kilometrowy tunel, by skażona woda trafiła głębiej do oceanu. Woda ma być poddana filtracji, ale obecna technika nie pozwala wyeliminować z niej trytu – promieniotwórczego izotopu wodoru. Przeciwko spuszczeniu wody do oceanu protestowały rządy Chin i Korei Południowej, a także japońscy rybacy, którzy obawiają się spadku popytu na ryby z tych obszarów.
- Agencja Kyodo: Japoński youtuber (Yoshikazu Higashitani – znany jako GaaSyy), który w ubiegłym roku dostał się do Izby Radców, wyższej izby parlamentu, nie stawił się jak dotąd na żadnej sesji i prawdopodobnie straci z tego powodu mandat. Byłby to pierwszy taki przypadek od 1951 roku.
- Prokurator okręgowy na Manhattanie zaprosił Donalda Trumpa do złożenia zeznań przed wielką ławą przysięgłych. Chodzi o płatności na rzecz gwiazdy porno: Stormy Daniels. Reuters: Daniels przyznała się do relacji seksualnych z Trumpem. Twierdzi, że przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku otrzymała za zatajenie tego 130 tys. dolarów.
- Argentynę nawiedza fala upałów. Środa, 8 marca, była w Buenos Aires ósmym kolejnym dniem największych upałów (38’C) odkąd w 1906 roku rozpoczęto systematyczne odnotowywanie temperatur. Wskutek ekstremalnych upałów znaczne obszary kraju pozostają bez prądu z powodu nadmiernego obciążenia sieci przez urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne. Wysokie temperatury potęgują następstwa trwającej od trzech lat suszy, która wywołała załamanie się eksportu artykułów rolnych.
- Urząd ds. ochrony konkurencji w Turcji ukarał w poniedziałek multimiliardera Elona Muska karą grzywny za przejęcie Twittera bez zgody tureckiej instytucji. Wartość kary ma wynieść 1 proc. dochodu Twittera w Turcji w 2022 roku. Urząd podkreślił, że decyzja będzie mogła być zakwestionowana w sądzie.
- Holandia: Pięciu nastolatków z Almere w środkowej Holandii fałszowało banknoty euro, które były używane w 22 krajach. Jeden z zatrzymanych przez policję młodych fałszerzy powiedział: „Wystarczyła instrukcja z Google’a i drukarka atramentowa, to dziecinnie proste”. Nastoletni przestępcy produkowali fałszywe banknoty w wynajętej szopie i sprzedawali je w Internecie. Wpadli przez przypadek, kiedy w punkcie firmy spedycyjnej DHL podczas rutynowej kontroli natrafiono na paczkę zawierającą kilkaset podrobionych banknotów o nominale 50 euro. Prokuratura domaga się dla nich kar od 18 miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.