🇵🇱 Polska

 • We wtorek do Polski przyleci Joe Biden. Tego samego dnia zaplanowano spotkanie z Andrzejem Dudą. Wśród poruszanych tematów ma być m.in. wzmacnianie wschodniej flanki NATO.
 • Agencja S&P Global Ratings oceniła Polskę na poziomie „A-” z perspektywą stabilną. Taki rating mieliśmy dotychczas.
 • Podatnicy mogą już przystąpić do składania rocznych zeznań – 15 lutego ruszyła usługa „Twój e-PIT” umożliwiająca złożenie formularza podatkowego za 2022 r. online.
 • Andrzej Duda podpisał ustawę, zgodnie z którą, wzrost cen ciepła nie może być większy niż 40% w stosunku do cen obowiązujących 30 września 2022 r.
 • Anna Moskwa (minister klimatu i środowiska): W Polsce nie ma już żadnego gazu z Rosji, zatrzymany został również import węgla, ok. 10% ropy importowane jest z Rosji, ale Orlen jest gotowy, żeby zredukować go do zera.
 • Zrzeszająca światowe metropolie grupa C40 Cities uruchomiła pilotażowy program European Global Green New Deal, który przeanalizuje rolę miast Europy w przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Wśród rekomendacji jest ograniczenie konsumpcji mięsa, kupowania nowych ubrań, posiadania samochodów oraz podróżowania samolotami.
 • Jarosław Kaczyński komentując propozycje organizacji C40 Cities: Objawia się nam wielkie szaleństwo […] z tych projektów wynika, że każdy mógłby zjeść rocznie maksymalnie 16 kg mięsa. Jest to mniej niż w czasie stanu wojennego i mniej, niż później dostawali pracownicy umysłowi, bo „na kartkach od Jaruzelskiego było po 2,5 kg na miesiąc, czyli 30 kg rocznie”. W ostatnich dniach część polityków, w tym m.in. PiS oraz Solidarna Polska, zarzucało Trzaskowskiemu poparcie dla zawartych w raporcie propozycji ograniczenia konsumpcji towarów takich jak mięso czy nabiał.
 • Rafał Trzaskowski: „Ja dawno nie widziałem takiej manipulacji. Mamy do czynienia z rekomendacjami, które kompletnie nie są dla nikogo wiążące prawnie. Które mówią tylko i wyłącznie o tym, jak może wyglądać przyszłość jeżeli chodzi o liczenie emisji”.
 • Rząd przerzuca na operatorów komórkowych odpowiedzialność za SMS-y i połączenia, w wyniku których przestępcy chcą wyłudzić dane. Teraz będą oni musieli blokować takie próby kontaktu. Przedsiębiorcy telekomunikacyjni będą zobowiązani do podejmowania „proporcjonalnych środków organizacyjnych i technicznych”, które będą przeciwdziałać nadużyciom w komunikacji elektronicznej przez np. blokowanie SMS-ów, które zawierają treści wyczerpujące znamiona smishingu oraz blokowanie połączeń głosowych, których celem jest podszywanie się pod inną osobę lub instytucję.
 • W styczniu, podobnie jak w grudniu, Rada Polityki Pieniężnej odrzuciła wnioski o podwyżkę stóp o 100 pb., 50 pb. i 25 pb. Za wnioskiem o podwyżkę o 100 pb. głosowała jedynie J. Tyrowicz, wniosek o podwyżkę o 50 pb. poparli J. Tyrowicz i L. Kotecki, a o 25 pb. jedynie P. Litwiniuk. Wszyscy pozostali członkowie RPP, obecni na posiedzeniu w styczniu, głosowali przeciwko każdemu wnioskowi o podwyżki stóp.
 • PiS idzie z duchem czasu i założyło konto na TikToku. W pierwszym filmiku wystąpił europoseł Tomasz Poręba, który ocenił, że media społecznościowe są zalane antypisowskim przekazem i jest olbrzymie niezrozumienie tego, co PiS rzeczywiście robi.
 • Sąd rozwiązał partię Kukiz’15. Powodem jest nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego ugrupowania. Paweł Kukiz: „Tworzenie partyjnych molochów nigdy mnie nie interesowało. Wręcz przeciwnie, przeszedłem do polityki, by walczyć z bolszewicką konstrukcją, jaką mają wszystkie duże partie w naszym kraju”. Kukiz podejmie środki zaradcze – zarejestruje nową partię.
 • Sondaż United Surveys o obowiązkowej służbie wojskowej w Polsce: prawie połowa z nas chce powrotu do obowiązkowego poboru. „Najbardziej za obowiązkową służbą są ci, których już to nie dotyczy, czyli ludzie w wieku 50–69 lat. Podobnie działa to ze względu na płeć. Za przywróceniem poboru jest 40% kobiet. Ale w tej grupie aż trzy na cztery badane oczekują, że zasadnicza służba wojskowa będzie dotyczyć tylko mężczyzn”.
 • W czwartek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE, Anthony Michael Collins, podał, że po uznaniu umowy kredytu hipotecznego za nieważną ze względu na nieuczciwe warunki konsumenci mogą dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych. Bank nie może dochodzić względem konsumenta roszczeń wykraczających poza zwrot przekazanego kapitału kredytu i zapłatę odsetek ustawowych za opóźnienie od chwili wezwania do zapłaty.
 • Paweł Borys (Prezes PFR): „Interpretacja TSUE grozi poważnym kryzysem makroekonomicznym, ponieważ zgodnie z szacunkami KNF takie rozwiązanie to jest ponad 200 mld zł, które na koniec musieliby zapłacić wszyscy podatnicy. Kilka banków znalazłoby się w bardzo trudnej sytuacji i musiałoby być ratowane naszymi pieniędzmi. Dlatego uważam, że nie jest sprawiedliwe społeczne obciążanie kosztami tego rozwiązania wszystkich podatników i traktowanie ich (frankowiczów) w sposób uprzywilejowany względem kredytobiorców w złotych”.
 • Narodowy Bank Polski: Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-grudzień 2022 roku wyniósł 13,1 mld zł, co oznacza wzrost rok do roku o 116,2%.
 • Raport Metrohouse i Credipass o rynku nieruchomości: największym zainteresowaniem klientów cieszą się lokale o metrażach 35-50 mkw. Takie transakcje stanowią w Warszawie 39% ogółu całej sprzedaży, a w koszyku pozostałych największych miast 45%. Statystycznie zaledwie 10% sprzedawanych mieszkań w największych polskich miastach ma metraż przekraczający 80 mkw.
 • Sąd Najwyższy uchylił nakaz zapłaty wobec dłużnika, który pożyczył 500 zł w 2005 roku od firmy pożyczkowej, a do spłaty miał łącznie prawie 280 tys. zł. Po terminie spłaty, który wynosił 30 dni, odsetki rosły w tempie 9% dziennie. Uchylenie nakazu spłaty lichwiarskiego długu to efekt interwencji Prokuratora Generalnego, który wniósł w tej sprawie skargę nadzwyczajną.
 • Polacy o traktowaniu imigrantów z Ukrainy (badane Openfield): 60,4% Polaków uważa, że pomoc w postaci świadczeń udzielanych przez państwo jest lepsza dla uchodźców niż dla nich samych. Do 40,5% zmalała liczba respondentów, którzy chcą, aby po zakończeniu wojny uchodźcy z Ukrainy mieli możliwość pozostania w Polsce na stałe. Wśród obaw najwyżej stawiano pierwszeństwo do usług i placówek publicznych (56%), wzrost cen wynajmu mieszkań (49,3%) i zmniejszenie liczby ofert pracy (47,6%).

🧑‍💼 Dane z Polski

 • Wskaźnik inflacji CPI (r/r) za styczeń: 17,2% ocz. 17,6%

Ocz. – oczekiwano.

🌍 Świat

 • Dziennik „Le Monde”: Sieć marketów Auchan wspiera rosyjskich żołnierzy na wojnie w ramach „pomocy humanitarnej”. Rosyjska filia przedsiębiorstwa przekazuje narzędzia, papierosy i ubrania. Dowody przedstawiły „Le Monde” oraz portale śledcze Bellingcat i rosyjski Insider. Dziennikarze dotarli do wewnętrznych maili oraz świadków z rosyjskiej filii Auchan i zweryfikowali zdjęcia i filmy publikowane w mediach społecznościowych, które ujawniły proceder.
 • Parlament Norwegii Storting przyjął w czwartek pięcioletni pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy o wartości 75 mld koron (6,7 mld euro). Przyjęcie pakietu pomocy dla Ukrainy poparły wszystkie parlamentarne ugrupowania oprócz partii Czerwonych (Rodt), określającej siebie jako socjalistyczną i marksistowską.
 • Ingrida Szimonyte (premier Litwy): proponuje, żeby język polski był drugim językiem obcym w szkołach publicznych, tym samym zastępując rosyjski.
 • Kriszjanis Karinsz (premier Łotwy): Rząd Łotwy zdecydował, że samochody skonfiskowane kierowcom prowadzącym pod wpływem alkoholu mogą być przekazywane ukraińskiej armii.
 • Antony Blinken (Sekretarz stanu USA): „Opierając się na uważnej analizie prawa i dostępnych faktów, ustaliłem, że członkowie sił Rosji i inni rosyjscy przedstawiciele dokonali zbrodni przeciwko ludzkości na Ukrainie”. „Te działania nie są przypadkowe, czy spontaniczne; są częścią szeroko zakrojonego i systematycznego ataku przeciwko cywilnej ludności Ukrainy”. „Za te zbrodnie nie może być bezkarności. Wszyscy odpowiedzialni (za zbrodnie) muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności”.
 • Amerykańska Agencja Kontrwywiadu (Defense Intelligence Agency) odtajniła raport, który ma stanowić niepodważalny dowód na to, że w działaniach zbrojnych na terytorium Ukrainy Rosja wykorzystuje drony produkowane w Iranie. Zainteresowane irańskimi dronami mają być również Chiny. „The Guardian”: „Iran jawi się jako światowy lider produkcji tanich i śmiercionośnych maszyn i wykorzystuje wojnę na Ukrainie jako okazję do marketingu swojej technologii”.
 • Liz Truss (była premier Wielkiej Brytanii): „Złota era” w relacjach między Londynem a Pekinem była brytyjskim błędem. Zdaniem Truss należałoby utworzyć „gospodarcze NATO”, które mogłoby przeciwstawić się Chinom.
 • Wang Wenbin (rzecznik MSZ w Pekinie) o zestrzeleniu przez USA chińskiego balonu i nałożeniu sankcji: „USA nadużyły siły, zareagowały przesadnie, zaostrzyły sytuację i wykorzystały to jako pretekst do nielegalnego nałożenia sankcji na chińskie firmy i instytucje. Chiny stanowczo się temu sprzeciwiają i sięgną po środki odwetowe przeciwko właściwym amerykańskim podmiotom, które podważają suwerenność i bezpieczeństwo Chin”. Przypominając kontekst: Amerykańskie wojsko zestrzeliło na początku lutego chiński balon, który przez kilka dni leciał nad terytorium USA. Według Waszyngtonu przenosił on urządzenia szpiegowskie i był częścią szerokiej kampanii wywiadowczej, w ramach której Pekin obserwował obiekty wojskowe w wielu krajach. Komunistyczne władze w Pekinie przyznały, że balon pochodził z Chin, ale utrzymują, że był to cywilny balon meteorologiczny, który przypadkowo zboczył z kursu.
 • Japonia planuje zakup nawet 500 amerykańskich pocisków Tomahawk jeszcze w 2023 roku. W zasięgu tych rakiet znalazłaby się część Chin i Rosji. Rząd w Tokio sygnalizuje największe zbrojenia od czasu II wojny światowej, w ramach których dąży do uzyskania „zdolności do kontrataku”, czyli uderzania w obiekty znajdujące się na terytorium wroga.
 • Portugalia walczy z kryzysem mieszkaniowym. Premier Antonio Costa stwierdził, że kryzys dotyka obecnie wszystkie rodziny, a nie tylko te najbardziej narażone i zapowiedział, że zostanie wprowadzony mechanizm regulujący wzrost czynszów, a rząd zaoferuje zachęty podatkowe dla właścicieli, którzy zamienią nieruchomości turystyczne na lokale do wynajęcia dla miejscowych. Co więcej, nowe licencje na zakwaterowanie turystów, takie jak Airbnbs, zostaną wstrzymane – z wyjątkiem mniej zaludnionych obszarów wiejskich. Ponadto, aby rozwiązać problem, portugalski premier poinformował, że państwo będzie wynajmować lokale bezpośrednio od właścicieli przez okres pięciu lat, a następnie będzie wprowadzać je na rynek. Stowarzyszenia mieszkańców twierdzą, że zaproponowane rozwiązania nie będą skuteczne, jeśli rząd nadal będzie promował inne mechanizmy mające na celu przyciągnięcie bogatych obcokrajowców do Portugalii, takie jak wprowadzona w październiku ub. r. „wiza dla cyfrowych nomadów”, która daje obcokrajowcom o wysokich miesięcznych dochodach możliwość pracy zdalnej oraz zamieszkania w Portugalii bez płacenia lokalnych podatków.
 • Reuters: w ubiegłym roku ponad połowa zatrudnionych w Portugalii zarabiała mniej niż 1000 euro miesięcznie, a w samej Lizbonie czynsze wzrosły o 37%.
 • Holandia sukcesywnie odchodzi od gotówki, jednak tamtejszy bank centralny wskazał, że zbyt wiele punktów handlu detalicznego nie akceptuje bilonu, co utrudnia niektórym konsumentom dokonywanie zakupów. Co prawda, jedynie 4% sprzedawców akceptuje płatności jedynie kartami debetowymi, to jednak w niektórych sektorach ten odsetek jest znacznie wyższy. W 2021 roku bank centralny wystosował pismo do ówczesnego ministra finansów Wopke Hoekstry, w którym ostrzegł, że należy podjąć działania, aby w jak największym stopniu utrzymać płatność fizycznymi pieniędzmi.
 • Goldman Sachs Research: Do 2035 roku pojazdy elektryczne będą stanowiły około połowy sprzedaży nowych samochodów na świecie.
 • Firma Zoox wypuściła na ulice pierwszą na świecie autonomiczną taksówkę — robotaxi. Pierwszy tego typu pojazd na ulicy pojawił się w kalifornijskim Foster City, gdzie znajduje się główna siedziba Zoox. Robotaxi przeszło wcześniej „rygorystyczne” testy i otrzymało niezbędne zezwolenia od Kalifornijskiego Departamentu Pojazdów Silnikowych. Pojazd bez problemów radzi sobie ze skręcaniem w lewo i w prawo, sygnalizacją świetlną, pieszymi, pojazdami i innymi potencjalnymi przeszkodami na drodze. Firma Zoox została założona w 2014 roku, a w 2020 roku została zakupiona przez Amazon.
Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj