Polska
- Mateusz Morawiecki: Najpóźniej do końca lutego ma zostać wdrożony nowy taryfikator biletów PKP zakładający obniżki cen.
- Wybory parlamentarne w 2023: Opozycja początkowo mówiła o jednej liście, jednak politycy nie doszli do porozumienia i w wyborach będą najprawdopodobniej trzy listy opozycyjne: KO, Lewicy oraz PSL z Polską 2050.
- Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła kontrolę Ministerstwa Edukacji w związku z podejrzeniem nielegalnych działań Ministerstwa Edukacji i Nauki przy przyznawaniu dotacji w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych, m.in. dotacji na zakup nieruchomości dla organizacji związanych ze Zjednoczoną Prawicą. Krystyna Szumilas (posłanka): „40 mln zł zostało rozdzielonych dla swoich według niejasnego konkursu, z przekroczeniem wszelkich zasad prowadzenia takiego konkursu. W wielu miejscach zostało przekroczone prawo”. W konkursie środki otrzymało 45 organizacji, w tym 12 na zakup nieruchomości. „Większość tych organizacji związana jest z panem ministrem Czarnkiem”.
- Przemysław Czarnek odnosząc się do afery z „Willa Plus”: od tygodnia trwa festiwal nienawiści, chamstwa, hejtu – nie przeciwko rządowi Zjednoczonej Prawicy, ale przeciwko zarządom organizacji pozarządowych, które od lat wykonują znakomitą pracę edukacyjną.
- Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych. Główna stopa NBP, referencyjna, nadal pozostała na poziomie 6,75%.
- Polski Standard Płatności: Użytkownicy systemu płatności mobilnych Blik zrealizowali w 2022 roku ponad 1,2 mld transakcji o wartości 163,9 mld zł.
- Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS: Najbardziej rozpoznawalnym menedżerem jest Daniel Obajtek z PKN Orlen, z którego nazwiskiem nie spotkało się jedynie 3% respondentów.
- Agencja Rozwoju Przemysłu: Na międzynarodowych rynkach węgla sytuacja podażowo – popytowa powraca do równowagi. Na początku stycznia cena węgla w europejskich portach była najniższa od lutego 2022 roku.
- Urząd Komisji Nadzoru Finansowego poinformował we wtorek, że minimalny poziom bufora dla kredytów z tymczasowo stałą stopą proc. ma wynosić 2,5 p.p., a dla kredytów ze zmienną stopą proc. bufor powinien być adekwatnie wyższy. W lutym 2022 r. nadzór zalecił, żeby w procesie oceny zdolności kredytowej wszystkie banki przyjmowały minimalną zmianę poziomu stopy procentowej o 5 p.p. Obniżenie bufora pozytywnie wpływa na zdolność kredytową. Powodem złagodzenia przyjętego prawie rok temu podejścia nadzoru jest obecnie niższe prawdopodobieństwo znacznego wzrostu stóp procentowych.
- Fundacja Polska Bezgotówkowa: Liczba transakcji bezgotówkowych w 2022 r. przekroczyła 461 mln (wzrost 28% rdr).
- Sondaż IBRiS: „Ponad 80 procent Polaków nie chce, żeby gotówka została wycofana z obiegu. Tylko niespełna 16 procent ankietowanych chciałoby, żeby płatności kartą, telefonem, czy zegarkiem całkowicie zastąpiły gotówkę.”
- Ministerstwo Finansów: Commerzbank, Deutsche Bank, ING oraz Société Générale zorganizują emisję obligacji skarbowych w euro.
- Departament Stanu USA zaaprobował potencjalną sprzedaż Polsce blisko 500 zestawów artylerii HIMARS – zgodnie z zapytaniem ofertowym. M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) to wysokiej mobilności system artylerii rakietowej dalekiego zasięgu produkowany przez koncern Lockheed Martin.
Świat
- W Turcji liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które w poniedziałek nawiedziło turecko-syryjskie pograniczne, wzrosła do 21 043. Prezydent Erdogan zapowiedział, że jego rząd podejmie działania przeciwko osobom zamieszanym w grabieże i inne przestępstwa w regionie dotkniętym niszczycielskim trzęsieniem.
- Turcja przywróciła dostęp do Twittera w czwartek. Serwis zablokowano w związku z krytyką rządu po trzęsieniu ziemi. Turecka policja aresztowała od poniedziałku kilkadziesiąt osób w związku z postami w mediach społecznościowych, które krytykowały rządową reakcję na kryzys.
- Wołodymyr Zełenski: Ukraina za dwa lata chce być członkiem Unii Europejskiej i po zwycięstwie nad Rosją powinna zostać członkiem NATO.
- Mychajło Podolak (doradca prezydenta Ukrainy): w trakcie trwającej blisko rok agresji rosyjskiej na Ukrainę wycofało się z Rosji 9% firm światowych.
- Niemcy: W internetowej petycji publicystka Alice Schwarzer i lewicowa polityk Sahra Wagenknecht wezwały kanclerza Olafa Scholza do negocjacji zamiast dalszych dostaw broni na Ukrainę. Petycja do wczoraj zebrała 130 tys. podpisów.
- Republikanin Matt Gaetz złożył w czwartek w Izbie Reprezentantów USA rezolucję wzywającą administrację Joe Bidena do zakończenia pomocy wojskowej i finansowej dla Ukrainy. W dokumencie zwrócono uwagę na fakt, że Ameryka przeznaczyła ponad 110 mld dolarów na pomoc finansową, wojskową i humanitarną dla Ukrainy.
- Antony Blinken (szef dyplomacji USA): „Teraz, kiedy zbliżamy się do roku, odkąd prezydent Putin rozpoczął swoją brutalną i niesprowokowaną inwazję przeciwko Ukrainie, kluczowe jest, by utrzymać i zwiększyć to wsparcie”. „Jest bardzo jasne, że Putin nie jest w tej chwili zainteresowany dyplomacją”.
- Władze Ukrainy ostrzegły rząd Mołdawii przed planowanymi przez Kreml działaniami służącymi podbiciu i podporządkowaniu tego kraju przez Rosję.
- Władze rosyjskich miast i regionów ofiarowują prezenty matkom i żonom żołnierzy, którzy zginęli podczas inwazji na Ukrainę. Kobiety otrzymują m.in. futra, ręczniki i wyroby cukiernicze. Władze Syberii poszły jeszcze bardziej „po kosztach” i przyznały rodzinom poległych tanie medale pamiątkowe.
- Aleksander Nowak (wicepremier Rosji): Od marca Rosja będzie wydobywała dziennie o 500 tys. baryłek ropy mniej (ok. 5% dziennej produkcji). Zdaniem ekspertów Moskwa najprawdopodobniej nie znalazła chętnych na odbiór większej ilości surowca w krótkim terminie, ponieważ grono odbiorców rosyjskiej ropy obecnie jest ograniczone.
- Francuzi nie poddają się ws. podniesienia wieku emerytalnego. Wczoraj związkowcy szacowali liczbę protestujących na 2,5 miliona. Osiem głównych francuskich central związkowych oświadczyło, że są gotowe „doprowadzić do paraliżu państwa we wszystkich sektorach” w czasie zapowiedzianych na 7 marca manifestacji, jeśli rząd i parlament „pozostaną głuche”.
- „Rzeczpospolita”: Czechy wydają mniej pieniędzy na politykę prorodzinną, a jednak mają lepsze rezultaty na polu dzietności. W Czechach pomoc finansowa jest skoncentrowana w czasie gdy dziecko ma do trzech lat. Jest ona na tyle duża, że wiele matek wtedy nie pracuje, tylko zajmuje się dzieckiem. Wskazuje się również na wyższą jakość opieki zdrowotnej oraz dostępność in vitro – w Czechach dzięki tej metodzie rodzi się ok. 6% dzieci”.
- Times of Israel: W położonym w północnej części Izraela mieście Hadera zatrzymano mężczyznę podejrzanego o wytwarzanie paszportów i samochodowych tablic rejestracyjnych wymyślonego przez siebie królestwa Jaszar El.
- Władze Wenecji wprowadziły w sobotę zakaz rozrzucania konfetti i kolorowych serpentyn z plastiku podczas zabaw. Za naruszenie tego przepisu grozi kara od 25 do 500 euro.
- Hakerzy z Korei Północnej ukradli w 2022 roku ponad miliard dolarów w kryptowalutach. Według ekspertów Korea Północna na coraz większą skalę kradnie kryptowaluty, by finansować program zbrojeń jądrowych i rakietowych.
- Agencja AFP: Francuski wymiar sprawiedliwości, na wniosek stowarzyszenia Addictions France, nakazał Instagramowi usunięcie treści influencerów, którzy „nielegalnie reklamują” napoje alkoholowe. Orzeczenie dotyczy około 20 różnych influencerów, mających łącznie ponad 5 milionów subskrybentów.
- Australia: Kamery do monitoringu wyprodukowane przez firmy mogące mieć powiązania z Komunistyczną Partią Chin znikną z budynków rządu. Zdaniem wnioskodawcy projektu, senatora Jamesa Patersona, Australia nie może ustalić, czy dane pozyskane z kamer są przekazywane wywiadowi w Pekinie. Chińskie prawo wymaga, aby każda organizacja i obywatel „wspierał, współpracował i pomagał” wywiadowi.
- Dziennik „Het Parool”: Władze Amsterdamu wprowadzają od maja zakaz palenia marihuany na ulicach dzielnicy „czerwonych latarni” (gdzie legalna jest prostytucja). Powodem wprowadzenia zakazu jest zachowanie turystów którzy powodują szereg kłopotów, od wszczynania awantur pod wpływem narkotyków, przez obsceniczne zachowanie i głośne śpiewy w późnych godzinach nocnych. Zmiany dotkną także osoby świadczące usługi seksualne. Władze zdecydowały, iż będą one mogły przyjmować klientów do 3 w nocy, a nie do 6 godziny nad ranem, jak to jest obecnie.
- Belgijski dziennik „Le Soir” przygotował ranking najbardziej rozczarowujących turystów miast. Turyści najbardziej rozczarowali się stolicą Tajlandii. Uznają, że Bangkok jest przereklamowany i odpowiedni jedynie dla „młodych ludzi, którzy chcą się zabawić”. Na drugim miejscu rankingu znalazła się Antalya w Turcji, którą oceniono jako miasto niczym się niewyróżniające i pozbawione jakichkolwiek zabytków i atrakcji. Pierwsza trójkę zamknął Singapur, oceniony jako dobre miejsce do pracy, ale nie do odpoczynku. Paryż również rozczarowuje, respondenci odpowiadali, że: „miasto straciło swój blask”. Także Tokio rozczarowuje aż sześciu na dziesięciu turystów.