🇵🇱 Polska

 • M. Morawiecki o przedłużeniu wakacji kredytowych: „Nie ma w tym momencie planów, by przedłużać wakacje kredytowe”. „Jesteśmy dziś w drugim roku obowiązywania programu, dopiero teraz widzimy jego wpływ na ludzi, na kredytobiorców, na całą akcję kredytową i na tzw. poziom kredytów trudnych. Zobaczymy, jak będą kształtowały się stopy proc. w przyszłym roku, bo od tego zależy i kondycja gospodarstw domowych, i zdolność do zaciągania kredytów”.
 • M. Morawiecki o obniżkach stóp procentowych w tym roku: „Myślę, że jest to możliwe, a nawet prawdopodobne”.
 • NIK zapowiedziała ponowne kontrole w Orlenie, Energii i ich fundacjach na bazie korzystnego wyroku sądu. Sąd w swoim orzeczeniu potwierdził, że NIK ma prawo kontrolować spółki Skarbu Państwa, w tym Orlen, oraz zakładane przez te spółki fundacje. Wcześniej na kontrolę w Orlenie nie zgodził się Daniel Obajtek i jego stanowisko potwierdziła prokuratura.
 • Polski Instytut Ekonomiczny: W 2022 r. ponad połowa Polaków (56%) korzystała z bankowości on-line. To jednak o 4% mniej niż wynosi średnia dla UE.
 • Operator przesyłowy systemu energii elektrycznej PSE: 1 lutego rano polskie farmy wiatrowe pracowały z mocą niemal 7,7 GW, to nowy rekord chwilowej mocy.
 • Warsaw Enterprise Institute: Rośnie liczba Polaków o opiniach zbieżnych z rosyjską propagandą, szczególnie w kwestii postaw dotyczących Rosji i wojny w Ukrainie. Te tezy to np. „Wojna to spisek liberalny elit Zachodu, tych samych, które zaplanowały pandemię”, „Gdyby nie ekspansja NATO na Wschód, Putin nie zaatakowałby Ukrainy i Ukraińców”.
 • Kurierzy Pyszne.pl po raz kolejny protestowali przeciwko polityce płacowej firmy. Zdaniem firmy, kurierzy są dobrze wynagradzani. Podstawą ich wynagrodzenia jest stawka godzinowa – 23,50 zł, niezależnie od liczby dostarczonych zamówień. Poza tym kurierzy mogą również otrzymać bonus za dostarczone zamówienia oraz bonusy tymczasowe uzależnione od popytu w danym mieście. Napiwki od klientów, przekazywane za pośrednictwem platformy, w całości trafiają do kurierów w formie jednorazowej miesięcznej wypłaty.
 • Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu wniosek o tymczasowy areszt wobec Leszka Czarneckiego. Jest to drugi wniosek o zastosowania wobec biznesmena środka zapobiegawczego w śledztwie dotyczącym afery GetBack. Leszek Czarnecki jest podejrzany o oszustwa na szkodę 1 140 klientów Idea Bank SA na kwotę 227 milionów złotych.

🧑‍💼 Dane z Polski

 • PKB (r/r): 4,9% ocz. 4,8%.

Ocz. – oczekiwano.

🌍 Świat

 • Indeks cen dóbr konsumpcyjnych w Chorwacji w styczniu pozostał na tym samym poziomie co w grudniu – wprowadzenie euro nic nie zmieniło w dynamice cen. Według Chorwackiego Biura Statystycznego roczna inflacja CPI w styczniu wyniosła 12,7%.
 • Prezydent Chorwacji Zoran Milanović powiedział, że jest przeciwny wysyłaniu Ukrainie jakiejkolwiek broni, ponieważ – jego zdaniem – to jedynie przedłuża wojnę z Rosją.
 • Fed zdecydował się podnieść przedział stopy funduszy federalnych do 4,50-4,75%. Rynek terminowy obstawia, że była to przedostatnia podwyżka stopy funduszy federalnych w tym cyklu. Oczekiwany jest jeszcze tylko 25-punktowy ruch w marcu. Jerome Powell na konfrencji prasowej: Nie jest to czas na obniżki stóp. Uważamy, że będziemy musieli utrzymać restrykcyjne nastawienie w polityce monetarnej przez jakiś czas. Doświadczenia historyczne silnie ostrzegają przed przedwczesnym poluzowaniem polityki pieniężnej. Nie powiedziałbym, że rozważamy cięcia stóp.
 • Zima zaatakowała w USA: 50 mln Amerykanów obejmują od poniedziałku różne ostrzeżenia z powodu zimowej pogody. Co najmniej 15 stanom zagraża niebezpieczne oblodzenie. W niektórych rejonach USA przewiduje się w tym tygodniu spadek temperatury do -45,5 stopni Celsjusza.
 • We Francji trwają masowe protesty przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego. Zdaniem związkowców liczba strajkujących obejmuje 2,8 mln ludzi. Przyczyną protestów jest proponowana reforma systemu emerytalnego, która zakłada, że wiek emerytalny (obecnie 62) zostanie stopniowo podwyższony o 24 miesiące – do 64 lat. premier Elisabeth Borne, powiedziała, że reforma „nie podlega negocjacjom”.
 • Fundacja Abbe Pierre: We Francji żyje ponad 330 tysięcy bezdomnych, co oznacza wzrost tej liczby o 130 procent w ciągu 10 lat.
 • Turcja nie zgadza się na dołączenie Szwecji do NATO – Sztokholm ma wypełnić swoje zobowiązania. Jednocześnie Ankra wyraziła aprobatę dla dołączenia Finlandii do sojuszu. Do przyjęcia nowych członków do NATO potrzebna jest jednomyślna zgoda wszystkich państw Sojuszu.
 • Komisja Europejska wydała zgodę, aby mąka ze świerszczy domowych była stosowana do produkcji żywności. Mąka ze świerszczy ma być dodatkiem do produktów takich jak m.in. wieloziarniste chleby i bułki, batony zbożowe, ciasteczka i herbatniki czy przetwory mięsne oraz zupy. Małgorzata Nowacka (prof. SGGW): Hodowla owadów ma niewielki wpływ na środowisko naturalne w porównaniu z tradycyjną hodowlą zwierząt.
 • W niedzielę, 5 lutego br. weszło w życie embargo Unii Europejskiej na produkty z ropy, w tym paliwa gotowe z Rosji. Wprowadzono pułapy cenowe:  100 dol. za baryłkę produktów naftowych premium, takich jak olej napędowy, i 45 dolarów za baryłkę tzw. produktów przecenionych, takich jak olej opałowy.
 • Sąd okręgowy w Nowym Jorku zezwolił w czwartek amerykańskim prokuratorom na zajęcie 5,4 miliona dolarów, należących do objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy Konstantina Małofiejewa, środki trafią na Ukrainę. Poza USA tylko Kanada wprowadziła w życie mechanizm konfiskaty rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy.
 • Władze Hongkongu zaoferują nawet pół miliona darmowych biletów lotniczych w ramach kampanii promocyjnej, która ma przyciągnąć turystów, biznes i inwestycje po trzech latach „koronarestrykcji”.
 • Producenci aut w testach zderzeniowych dotychczas bazowali na manekinach męskiego ciała. Natomiast według statystyk ok. 50 procent kierowców to kobiety. Brak uwzględnienia budowy kobiet może mieć konsekwencje dla bezpieczeństwa. Oprócz tego, że są przeciętnie kobiety są mniejsze i lżejsze od mężczyzn, kobiety różnią się także siłą mięśni oraz kształtem tułowia, bioder i miednicy. Wszystkie te różnice zmieniają sposób, w jaki ich ciała reagują na wypadki. Obecnie nie ma prawnego wymogu przeprowadzania testów bezpieczeństwa samochodu pod kątem zderzeń na czymkolwiek innym, niż „przeciętny człowiek” – czyli manekin odwzorowujący ciało męskie. Aby zwiększyć ich bezpieczeństwo za kierownicą, zespół szwedzkich inżynierów opracował manekina do testów zderzeniowych, odwzorowującego ciało przeciętnej kobiety.
 • Mirosław Korzeniowski (prezes Agroekoton): W całej Unii Europejskiej zaczyna brakować rąk do pracy w rolnictwie, w tym ogrodnictwie. Ekspert wskazał, że siłą roboczą, która w ostatnich latach wspierała polskich producentów, byli głównie pracownicy z Ukrainy i częściowo z Białorusi. „Z powodu ataku Rosji na Ukrainę zwłaszcza mężczyzn brakuje i będzie ich brakowało”.
 • Netflix ujawnia coraz więcej szczegółów egzekucji, którą planuje dokonać na współdzielących konto. Planowane jest wysyłanie kodu weryfikacyjnego, który będzie wysyłany na adres mailowy do głównego właściciela konta. Ważnym czynnikiem weryfikacji stanie się sieć Wi-Fi.  Użytkownicy będą mieli obowiązek podłączenia się do domowej sieci co najmniej raz na 31 dni. Po tym czasie nie będzie się można zalogować na platformę, a ponowne oglądanie filmów umożliwi jedynie kontakt z serwisem Netflixa.
 • Znany portal z branży erotycznej – OnlyFans – przestał działać w Rosji. OnlyFans to portal głównie z erotyką i pornografią działający w modelu subskrypcyjnym. Platforma podaje, że posiada ponad 1 mln twórców oraz ponad 100 mln internautów, którzy chcą płacić oglądanie za treści.
Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj