Polska
- Rząd pracuje nad opodatkowaniem i zakazami dla osób, które mają 7-8 mieszkań lub więcej. Projekt zakłada podniesienie podatku od czynności cywilnoprawnych z 2 do 6%, nie będzie można też kupić mieszkania wcześniej niż 12 miesięcy po kupieniu poprzedniego lokum. Ograniczenia dotkną tych, którzy mają już 5 mieszkań albo 315 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej.
- Rząd pracuje nad wakacjami „rachunkowymi” dla firm, które mogłyby przez pewien czas nie płacić rachunków za gaz.
- „Rzeczpospolita”: W urzędach wojewódzkich, które podlegają premierowi, za rządów PiS drastycznie wzrosły wydatki i zatrudnienie. Np. w łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w roku 2022 wydatki w stosunku do 2015 roku wzrosły o ponad 100%.
- Sondaż Social Changes: wrosło poparcie dla PiS. Aż 37%. badanych oddałoby głos na Zjednoczoną Prawicę, 30% zagłosowałoby na Koalicję Obywatelską, 10% na Polskę 2050, 9% na Lewicę, 6% na Konfederację i 5% na PSL.
- Donald Tusk: prawdopodobnie nie będzie jednej listy opozycji.
- Szymon Hołownia został wybrany na przewodniczącego partii Polska 2050, podczas pierwszego krajowego zjazdu tej partii.
- Ministerstwo edukacji planuje umożliwić zdawanie języka ukraińskiego na maturze – zakładają skierowane do konsultacji publicznych projekty nowelizacji dwu rozporządzeń ministra edukacji i nauki. Obecnie w grupie języków obcych nowożytnych, jakie można zdawać na maturze są: język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski i język włoski. Zgodnie z projektem grupa ta ma zostać rozszerzona od roku szkolnego 2025/2026 o język ukraiński.
- Polski Instytut Ekonomiczny w publikacji o przyczynach podwyżek cen przez przedsiębiorstwa: „Wśród badanych firm 17% wskazało, że podnosiło ceny ze względu na przyzwolenie społeczne”.
Dane z Polski
- Bazowy wskaźnik inflacji CPI (r/r): 11,5% ocz. 11,6%
- Płace w sektorze korporacyjnym (r/r): 10,3% ocz. 12,4%
Ocz. – oczekiwano.
Świat
- Prezydent Joe Biden w piątek w Białym Domu na pytanie dziennikarzy, czy popiera wysłanie na Ukrainę czołgów Leopard, odpowiedział: „Ukraina otrzyma wszelką pomoc, jakiej potrzebuje”.
- Berlin na razie nie zezwala na eksport niemieckich czołgów Leopard na Ukrainę. Kraje należące do NATO dysponują 2 tys. takich czołgów, które uważane są za jedne z najlepszych na świecie, mogłyby drastycznie pomóc Ukrainie w walce z Rosją.
- Parlament Europejski w przyjętej w środę w Strasburgu rezolucji wezwał kanclerza Niemiec Olafa Scholza do bezzwłocznego dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard 2.
- „Washington Post”: Polska zagroziła dostarczeniem 14 tych czołgów niezależnie od tego, czy Niemcy jako producent to zatwierdzą. „Albo uzyskamy tę zgodę, albo sami zrobimy to, co należy” – powiedział Mateusz Morawiecki.
- Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: obcokrajowcom mieszkającym w Rosji, którzy ubiegają się o obywatelstwo tego kraju, proponuje się przyznanie rosyjskiego paszportu w zamian za służbę w armii w charakterze ochotnika.
- Ukraińskie dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych: W pobliżu północnej granicy Ukrainy, w tym na przedpolach Kijowa oraz na północnym zachodzie kraju, rozmieszczane są mobilne grupy obrony przeciwlotniczej wykorzystujące samochody terenowe Ford.
- John Kirby (rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA): Resort finansów formalnie uzna prywatną firmę wojskową Grupę Wagnera za międzynarodową organizację przestępczą, zaś w przyszłym tygodniu ogłosimy kolejne sankcje przeciwko grupie. Kirby przedstawił też dowody na przekazanie Grupie Wagnera broni z Korei Północnej.
- Koalicja 9 państw (Polska, Wielka Brytania, Czechy, Słowacja, Dania i kraje bałtyckie) przekaże Ukrainie czołgi, ciężką artylerię, systemy obrony powietrznej, wozy bojowe i amunicję.
- William J. Burns (Dyrektor CIA): odbył w zeszłym tygodniu tajną wizytę w Kijowie. Informował prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o swoich przewidywaniach co do przyszłej militarnej strategii Rosji w kontekście ostatnich zmasowanych ataków m.in. na Bachmut oraz przygotowań Ukrainy do kontrofensywy.
- W katastrofie rządowego śmigłowca w Ukrainie zginęło 14 osób, w tym Denys Monastyrski (Minister Spraw Wewnętrznych Ukrainy). Służby i policja badają przyczyny tragedii.
- Ukraiński portal dialog.ua: Na dachach budynków rządowych w Moskwie, m.in. gmachu ministerstwa obrony, ale także innych obiektów rozmieszczane są systemy przeciwlotnicze Pancyr S-1. Nie jest znana przyczyna tych działań.
- Agencja Bloomberga: W Singapurze ropa z Rosji jest mieszana z surowcem z innych źródeł, a następnie ponownie eksportowana w świat.
- Rząd Litwy zerwał umowę o współpracy granicznej z Białorusią.
- Białoruś: Wśród pogłosek o możliwym odsunięciu Łukaszenki od władzy przez Kreml, a nawet planowanym zabójstwie przywódcy, dyktator zaczął podejrzewać swoje służby specjalne o zdradę. Dlatego Łukaszenka postanowił stworzyć osobistą gwardię, w której skład wejdą funkcjonariusze firmy ochroniarskiej „Gard-Serwis”.
- Henry Kissinger: Przed wojną na Ukrainie byłem przeciwny członkostwu tego kraju w NATO, bo bałem się, że uruchomi to proces, który teraz obserwujemy. Jednak koncepcja neutralnej Ukrainy nie ma dłużej sensu. Po rozmowach pokojowych NATO powinno dać Kijowowi gwarancje członkostwa.
- Brytyjski Urząd Statystyczny: W 2022 roku w Wielkiej Brytanii z powodu strajków utracono 1,628 mln dni roboczych, co jest najwyższą liczbą od 1990 roku i to mimo tego, że dane w rzeczywistości dotyczą tylko sześciu miesięcy. Na razie jednak nie widać sygnałów, by trwająca od jesieni fala strajków miała się skończyć. Powodem niezadowolenia są płace, które nie nadążają za inflacją. Wręcz odwrotnie, bo niemal codziennie zapowiadane są nowe protesty.
- Dziennik „El Confidencial”: Na terytorium prawie całego kraju przybywa więcej nowych imigrantów, niż rodzi się dzieci. Ten proces transformacji społecznej może doprowadzić do zmiany mapy politycznej, gospodarczej i kulturalnej kraju, podobnie jak dzieje się w innych państwach zachodnich.
- Francja: Osiem głównych francuskich związków zawodowych wezwało do przeprowadzenia w czwartek strajków i protestów ulicznych przeciwko reformie emerytalnej zapowiedzianej przez rząd i prezydenta Emmanuela Macrona. Wiek emerytalny miałby wzrosnąć z 62 do 64 lat oraz wprowadzono by wymóg stażu pracy wymaganego do uzyskania pełnych świadczeń w wysokości 43 lat.
- Ponad 200 miliarderów i milionerów z 13 państw w liście otwartym skierowanym do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos, napisało że obecny system podatkowy jest niesprawiedliwy, korzystają na nim najbogatsi, co pogłębia nierówności i podważa zaufanie społeczne. Krezusi nawoływali, żeby ich opodatkować.