🇵🇱 Polska

  • Rząd pracuje nad przepisami, które rozszerzą obowiązek udostępnienia naszych danych telekomunikacyjnych na żądanie uprawnionych podmiotów. Chodzi o połączenia telefoniczne, e-maile, czaty i treści rozmów na komunikatorach typu Messenger czy WhatsApp. Takie regulacje będą sprzeczne z prawem UE. Polska nie ma niezależnego organu, który mógłby skontrolować, czy przy sięganiu po dane telekomunikacyjne nie dochodzi do naruszeń praw człowieka. Jeśli prawo komunikacji elektronicznej wejdzie w życie, to służby będą mogły łatwo sprawdzać nie tylko nasze telefony, ale też czytać wiadomości mailowe oraz w komunikatorach.
  • Wojciech Klicki (prawnik z Fundacji Panoptykon): Polskie służby w 2021 roku aż 1,82 mln razy sięgały po nasze dane telekomunikacyjnie. Liczba ta od lat konsekwentnie rośnie, a po wejściu w życie projektu (punkt wyżej) możemy spodziewać się dalszego skoku w statystykach. Niestety, osoby, które zostały w ten sposób sprawdzone, nigdy się o tym nie dowiedzą.
  • Rozpoczęły się ferie zimowe. Dwutygodniowa przerwa w szkołach jest zależna od województwa, nastąpi między 14 stycznia a 26 lutego zgodnie z harmonogramem: 14 do 29 stycznia – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie; 21 stycznia do 5 lutego – podlaskie i z warmińsko-mazurskie; 28 stycznia do 12 lutego – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i z wielkopolskie; 11 do 26 lutego – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i z zachodniopomorskie.
  • Eurostat: średnie czynsze płacone przez najemców w Polsce wzrosły o 18% w ciągu roku. W UE mocniejszy wzrost był notowany tylko na Litwie.
  • Resort klimatu i środowiska: Według wstępnych szacunków zużycie gazu ziemnego w 2022 r. mogło spaść o ok. 16-17%  względem roku poprzedniego. Ministerstwo zaznaczyło, że polski system gazowy jest przygotowany na ewentualny spadek temperatur i nawet w takim przypadku nie ma ryzyka wprowadzenia ograniczeń w poborze gazu ziemnego.
  • Badanie CBOS: 32% kobiet w wieku 18–45 lat planuje potomstwo w bliższej lub dalszej perspektywie, natomiast 68% nie ma takich planów.
  • Jacek Misztal (redaktor bankier.pl): wysoko postawieni menadżerowie w Spółkach Skarbu Państwa, hojnie przelewają pieniądze na partyjne konto PiS-u. Wśród wpłacających są menadżerowie m.in. KGHM, Grupy Azoty, PZU i Enei. Wysokie pozycje współkach SP są bardzo wysoko opłacane, ale trudno się tam dostać bez partyjnego poparcia.
  • Minister aktywów państwowych w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa powołał do rady nadzorczej PKN Orlen Janinę Goss, która uznawana jest za jedną z najważniejszych postaci w PiS z racji zażyłości i zaufania, jakim darzy ją Jarosław Kaczyński, z którym znajomość ma utrzymywać od wczesnego dzieciństwa.
  • Andrzej Adamczyk (minister infrastruktury): Gdyby nie dotacje rządowe, podwyżka cen biletów PKP Intercity wyniosłaby 50% a nie 12%. Polska, podobnie jak większość świata, znajduje się w sytuacji nadzwyczajnej powodowanej przez „putinflację” wywołaną zbrojną agresją Rosji na Ukrainę.
  • Daniel Obajtek (PKN Orlen): Polski Koncern Naftowy Orlen otrzymał zgody na rozpoczęcie prac przy budowie terminalu instalacyjnego dla farm wiatrowych w Świnoujściu. Terminal będzie gotowy już w 2025 roku. Pierwszym projektem realizowanym przy wykorzystaniu terminalu instalacyjnego w Świnoujściu ma być Baltic Power, który po zakończeniu budowy w 2026 r. będzie w stanie zasilić w czystą energię ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych.
  • Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Good Solution Investments Limited, operatorowi giełdy kryptowalut Kanga Exchange pod zarzutem rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o posiadaniu aprobaty KNF i polskim pochodzeniu serwisu.
  • Polski Instytut Ekonomiczny: Ukraińcy założyli w Polsce 20 tys. firm w 2022 roku.

🧑‍💼 Dane z Polski

  • Wskaźnik inflacji CPI (r/r): 16,6%

🌍 Świat

  • Inflacja na Węgrzech się rozpędza: wynosi 24,5%. Tamtejszy bank centralny zbyt wcześnie zakończył podnoszenie stóp procentowych. Dodatkowo słaby forint wzmaga presję cenową, co jest skutkiem konfliktu Orbana z UE.
  • Niemcy: W Lubminie w sobotę oficjalnie rozpoczął pracę drugi w Niemczech terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG). Manuela Schwesig (premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego): „Cieszymy się, że dziś robimy kolejny krok w kierunku bezpieczeństwa energetycznego w Niemczech”.
  • Rząd Szwecji zapowiedział zniesienie ograniczeń prawnych, aby umożliwić budowę większej liczby reaktorów jądrowych w innych miejscach niż działające obecnie trzy elektrownie jądrowe. Dotychczas w prawie ochrony środowiska istnieje zastrzeżenie, że Szwecja może posiadać maksymalnie 10 działających reaktorów jądrowych.
  • W Kijowie w sobotę rano doszło do ataku rakietowego na obiekty infrastruktury krytycznej. Jurij Ihnat (oświadczył rzecznik dowództwa sił lotniczych UA): „Stolica Ukrainy, Kijów, została zaatakowana w sobotę rano przez Rosję trudnymi do wykrycia rakietami balistycznymi, które nadleciały z kierunku północnego”.
  • Rosyjski pocisk rakietowy uderzył w blok w mieście Dniepr w środkowo-wschodniej części Ukrainy, niszcząc co najmniej jedną klatkę schodową. Kyryło Tymoszenko (zastępca szefa biura prezydenta): „Pod ruinami są ludzie”.
  • Ministerstwo obrony Ukrainy: Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) Rosji skierowała do swoich oddziałów granicznych rozporządzenie, w którym zakazuje wypuszczania za granicę osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej.
  • Rishi Sunak (Premier Wielkiej Brytanii): poinformował w rozmowie telefonicznej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o planach przekazania Ukrainie czołgów Challenger 2 i dodatkowych systemów artyleryjskich.
  • Jens Stoltenberg (sekretarz NATO): Ten konflikt pochłania ogromne ilości amunicji i pożera nasze zapasy, należy zwiększyć produkcję, aby uzupełnić zapasy sojuszników i zapewnić, że będziemy mogli nadal zaopatrywać Ukrainę przez długi czas.
  • W Szwecji rozpoczęły się negocjacje na temat obecności wojsk amerykańskich.
  • The Guardian: W lutym 2022 roku, tuż przed napaścią Rosji na Ukrainę, rosyjski oligarcha Roman Abramowicz przeniósł aktywa o wartości kilku miliardów dolarów na siódemkę swoich dzieci (najmłodsze ma 9 lat). Majątek Abramowicza od wielu lat był chroniony poprzez sieć nieprzejrzystych trustów w rajach podatkowych. Informacje o dokonanej tuż przed wojną reorganizacji trustów pochodzą z dokumentów zhakowanych z cypryjskiej firmy MeritServus, obsługującej od ponad 20 lat finansowe interesy Abramowicza.
  • W Niemczech planowane jest wyburzenie wsi Luetzerath w celu uruchomienia kopalni węgla. W miejscowości obok, demonstranci starli się policją. Tymczasem w samym Luetzerath kontynuowana jest eksmisja okupujących wieś aktywistów klimatycznych. Siły ratunkowe wspięły się na drzewa, na których siedzieli aktywiści.
  • Sąd najwyższy stanu Nowy Jork nakazał grupie spółek Donalda Trumpa – Trump Organization – zapłatę maksymalnej kary 1,61 mln dolarów za trwające przez 15 lat oszustwa podatkowe.
  • Joe Biden wezwał obydwie partie w Kongresie, by ukróciły „nadużycia” gigantów technologicznych, w tym w zakresie zbierania danych osobowych, praktyk antykonkurencyjnych i „prowadzenia eksperymentu na dzieciach” dla zysku.
  • Giełda kryptowalut Coinbase zapowiedziała 20-procentowe cięcia zatrudnienia.
  • Elon Musk wpadł na kontrowersyjny pomysł zarobienia dodatkowych pieniędzy na Twitterze przez sprzedawanie na aukcjach pożądanych nazw użytkowników. Wiele będzie pochodziło z usunięcia nieaktywnych kont.
Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj