Polska
- Marlena Maląg (minister rodziny i polityki społecznej): Wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku waloryzacja rent i emerytur będzie na poziomie 14,8%.
- Gertruda Uścińska (prezes ZUS): koszt tegorocznej waloryzacji przekroczy 40 mld zł (prawie tyle co roczny koszt 500+).
- Piotr Müller (rzecznik rządu): Program „Pierwsze mieszkanie” (kredyt na 2%) powinien obowiązywać od tegorocznych wakacji.
- Prawo i Sprawiedliwość przegrało sejmowe głosowanie na posiedzeniu sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii (chodziło o inwigilację prywatnych rozmów przez komunikatory, e-maile itp.). Głosowanie zostało odroczone do 6 lutego, a PiS wycofał się z najbardziej kontrowersyjnych za(pis)ów ustawy.
- Urząd Komisji Nadzoru Finansowego: Komisja Nadzoru Finansowego nie licencjonuje, nie rejestruje ani nie nadzoruje giełd oraz kantorów kryptowalut. „Komisja nie zatwierdza także tego rodzaju działalności, ani nie jest wyposażona w narzędzia umożliwiające pomoc osobom poszkodowanym w wyniku ewentualnego upadku giełdy kryptowalut”.
- Analizy grupy Tauron o fotowoltaice: Prosumenci zużywają średniorocznie jedynie około 20% prądu ze swoich domowych instalacji fotowoltaicznych, reszta wytworzonej w nich energii trafia do sieci dystrybucyjnej. Zdaniem Tauronu, osoby, które mają instalacje, powinny używać energii w większym zakresie na swoje potrzeby. „Spożytkowanie na własne potrzeby przynajmniej 40% energii elektrycznej produkowanej w domowej instalacji fotowoltaicznej znacznie optymalizuje opłacalność instalacji i jakość jej pracy. Im większy poziom autokonsumpcji, tym lepiej”. Oszczędności wynikające z fotowoltaiki będą większe, jeżeli instalacja będzie dobrze dostosowana do rzeczywistego zużycia. Odsyłanie nadwyżkowej energii do sieci podnosi koszty jej dystrybucji oraz obniża jej jakość, która może negatywnie wpływać na żywotność urządzeń.
Dane z Polski
- Stopa bezrobocia w grudniu: 5,2% ocz. 5,2%.
Ocz. – oczekiwano.
Świat
- Joe Biden ogłosił w środę, że USA przekażą Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. Amerykański prezydent zaznaczył, że choć dostarczenie amerykańskich czołgów zajmie trochę czasu, szkolenie ukraińskich załóg rozpocznie się „tak szybko, jak to możliwe”. Zanim czołgi Abrams trafią na Ukrainę, do tego kraju dotrą dostawy czołgów od europejskich sojuszników, które będą „bardziej dostępne i możliwe do łatwiejszego zintegrowania na polu bitwy w nadchodzących tygodniach i miesiącach”.
- Joe Biden podziękował kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi za decyzję o wysłaniu na Ukrainę Leopardów. Amerykański prezydent podkreślił, że łącznie z zapowiedzianymi dostawami pojazdów opancerzonych z innych krajów, w tym Polski, Zachód wyśle ponad 3 tys. pojazdów, 8 tys. systemów artyleryjskich, 2 mln pocisków artyleryjskich oraz 50 systemów artylerii rakietowej.
- Tobias Ellwood (szef komisji obrony w brytyjskiej): Aby pomóc Ukrainie wygrać wojnę, w Polsce musi powstać ogromna fabryka broni, bo obecny model darowizn jest w dłuższej perspektywie nie do utrzymania.
- Bloomberg: Rosja będzie w stanie prowadzić wojnę przeciw Ukrainie przez okres do trzech lat dzięki obecnym rezerwom w juanach i pod warunkiem, że dochody Kremla z ropy nie spadną radykalnie.
- Kyiv Independent: Stany Zjednoczone utworzyły grupę roboczą do wykrywania korupcji w ramach swojej pomocy dla Ukrainy.
- Rosja zablokowała strony CIA i FBI. Powodem ma być publikowanie „nieprawdziwych informacji, dyskredytujących rosyjskie siły zbrojne”. Od rozpoczęcia agresji na Ukrainę Rosja zablokowała ponad 4300 stron internetowych, z czego 85% zawierało treści odnoszące się do problematyki międzynarodowej.
- Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) rozważa wieloletni program pomocy dla Ukrainy wart 16 mld dol. Jego wdrożenie zależy m.in. od poparcia tego projektu przez państwa G7 oraz innych kredytodawców Kijowa.
- Administracja USA oficjalnie uznała w czwartek Grupę Wagnera za transnarodową grupę przestępczą oraz objęła sankcjami podmioty z nią związane.
- Węgry rozbudowują elektrownię atomową w Paks z pomocą Rosji. Peter Szijjarto (szef węgierskiej dyplomacji): Rozbudowa nowych bloków elektrowni jądrowej Paks jest dla nas kluczowa, z tego powodu oczywiście nie poprzemy żadnej propozycji Brukseli, która choćby w niewielkim stopniu utrudniłaby lub wręcz uniemożliwiła węgiersko-rosyjską współpracę atomową.
- „Financial Times”: Rządy Brazylii i Argentyny szykują się do wprowadzenia nowej wspólnej waluty. Nowa waluta, którą Brazylia proponuje nazwać „Sur” (południe) miałaby ożywić regionalny handel i zmniejszyć zależność od dolara amerykańskiego.
- Nowym prezydentem Czech zostanie emerytowany generał Petr Pavel.
- Jiri Pehe, politolog i dyrektor Uniwersytetu Nowojorskiego w Pradze ocenił nowego prezydenta: „Tego nie da się przecenić, ponieważ w ciągu ostatnich 10 lat mieliśmy prezydenta, który pod wieloma względami był hańbą dla Republiki Czeskiej. Pavel to inny typ. Jest o wiele bardziej cywilizowany i twardo stąpający po ziemi. Kładzie duży nacisk na reprezentację i ma silne prozachodnie poglądy.”
- Japonia zakazała eksportu do Rosji 92 towarów, m. in. szczepionek, sprzętu medycznego, lekarstw, czy zestawów diagnostycznych.
- Agencja Kyodo: Japonia z powodzeniem wystrzeliła w czwartek rakietę z satelitą radarowym, zbierającym m.in. dane wywiadowcze. Tokio chce w ten sposób usprawnić reagowanie na katastrofy i monitorować ruchy wojskowe w Korei Północnej.
- Japonia: W 2021 roku w kraju urodziło się niecałe 812 tys. dzieci, najmniej od 1899 roku, gdy zaczęto prowadzić statystyki. W kwietniu pracę rozpocznie nowy organ rządowy, Agencja ds. Dzieci i Rodzin, która będzie odpowiedzialna za politykę dotyczącą dzieci. Do czerwca rząd wytyczy plan podwojenia wydatków na zwiększanie dzietności.
- Bruins Slot (minister spraw wewnętrznych Holandii): Holandia nie wypłaci odszkodowań potomkom niewolników, choć przeprosiła za swoją niewolniczą przeszłość. Minister powiedział jednak, że w tegorocznym budżecie zarezerwowano jednak 200 mln euro na specjalny fundusz, który będzie przeznaczony m.in. na badania, a także 29 mln euro na muzeum poświęcone niewolnictwu.
- Kenia walczy z alkoholizmem. Wiceprezydent Kenii Rigathi Gachagua nakazał władzom w centralnym regionie kraju rygorystycznie egzekwować dyrektywę dotyczącą pozwolenia na tylko jeden pub w mieście. Te działania rodzą obawy o spożywanie alkoholu wytwarzanego nielegalnie, często z domieszką szkodliwych chemikaliów.
- Władze stolicy Korei Północnej Pjongjangu zarządziły pięciodniowy lockdown z powodu rosnącej liczby przypadków nieokreślonej choroby układu oddechowego.
- Coca-Cola przymierza się do sprzedaży telefonu o nazwie Cola Phone na indyjskim rynku. Jednak Coca-Cola nie wyprodukuje urządzenia samodzielnie, prawdopodobnie smartfon może być sprzedawany jako jeden z wariantów chińskiej marki Realme.
- Kanadyjski wywiad elektroniczny przygotowuje zalecenia w sprawie chińskiej aplikacji TikTok i ostrzega użytkowników, by nie zezwalali na dostęp instalowanych aplikacji do prywatnych danych. Chińskie firmy zgodnie z tamtejszym prawem mają obowiązek udostępniać rządowi w Pekinie posiadane dane, co budzi zaniepokojenie wielu krajów na Zachodzie.
- We Włoszech dziadkowie ratują domowe budżety rodzinom, które z trudem wiążą koniec z końcem. Z pomocy seniorów w czasie inflacji i wysokich rachunków za gaz i prąd korzysta 40% rodzin.