Polska
- PKN Orlen obniżył w sobotę ceny hurtowe benzyny i oleju napędowego o 12%. Od dziś obowiązuje wyższy VAT na paliwa. Po zakończeniu części tarczy antyinflacyjnej VAT wzrósł z 8 na 23%. Orlen przez ostatnie tygodnie zarabiał na kierowcach przez kosmiczną marżę – powodem prawdopodobnie było zamortyzowanie wejścia w życie wyższej stawki VAT.
- Daniel Obajtek (prezes PKN Orlen): „W styczniu wygasa kontrakt długoterminowy Orlenu na rosyjską ropę, którego nie przedłużymy. W efekcie ok. 90 proc. przerabianej ropy będzie spoza Rosji. Od kilku lat Orlen nawiązuje globalne relacje dywersyfikując kierunki. Jednym z filarów stabilnych dostaw jest współpraca z Aramco”. Jeszcze w 2015 r. do rafinerii Grupy Orlen prawie 100%. ropy trafiało z Rosji.
- Waldemar Buda (minister rozwoju i technologii): W styczniu przedstawimy nowy pakiet rozwiązań ws. patologii na rynku mieszkaniowym. Mamy siedem rozwiązań, które ograniczą patologie m.in. w tzw. patodeweloperce. Chodzi o skupowanie nieruchomości przez fundusze, flipping czy wymogi techniczne.
- W niedzielę weszły w życie wszystkie przepisy programu „Nowoczesne Więziennictwo”. Więźniowie będą pracować w większym wymiarze, oraz do lekarza pójdą na takich samych zasadach co inne osoby – wcześniej chodzili bez kolejek.
- Wrocław: od tego roku fajerwerki znikną ze sprzedaży na wszystkich miejskich targowiskach. Jacek Sutryk (prezydent Wrocławia): „We Wrocławiu od 2015 roku apelujemy, aby zrezygnować z fajerwerkowego szaleństwa. W tym roku podjęliśmy jeszcze szersze działania – w listopadzie zaapelowaliśmy do zarządców miejskich targowisk o nie udostępnianie terenu handlującym fajerwerkami. Od przyszłego roku, nie kupicie na miejskich placach żadnych materiałów pirotechnicznych, tak jak już w tym nie kupicie żywej ryby. Wszystko w trosce o naszych braci mniejszych”.
- Janusz Cieszyński (pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa) w kontekście próby blokady TikToka w USA: „Nie sądzę, żeby komuś chodziło po głowie blokowanie w Polsce TikToka.”
Świat
- Chorwacja od 1 stycznia stała się 20. członkiem strefy euro oraz 27. członkiem strefy Schengen (podróże bez kontroli na granicach).
- W pierwszych godzinach Nowego Roku w Kijowie i innych miejscach na Ukrainie słychać było eksplozje, a w całym kraju zostały włączone syreny przeciwlotnicze. Ataki nastąpiły kilka minut po tym, jak prezydent Zełenski w noworocznym przesłaniu złożył życzenia zwycięstwa dla swojego kraju w wojnie z Rosją. „Chcę życzyć wszystkim jednego – zwycięstwa. I to jest główna rzecz. Jedno życzenie dla wszystkich Ukraińców”.
- James L. Jones (emerytowany amerykański generał, dowódca sił NATO w Europie): „Rosja już została pokonana. Choć się do tego nie przyznaje, została zmuszona do odwrotu, jest to jasne dla społeczności wojskowej w NATO i USA. Myślę, że wielu ludzi było zaskoczonych jej niepowodzeniami”.
- Władimir Putin spotkał się w trybie online z przywódcą Chin Xi Jinpingiem i zaprosił go do Moskwy wiosną przyszłego roku. Chiny nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, a od wybuchu wojny zacieśniły swoje relacje z Rosją na wielu płaszczyznach, w tym w dziedzinie wojskowej, i zwiększyły import rosyjskich paliw.
- Władimir Putin podpisał dekret o krokach odwetowych na wprowadzenie limitu cen ropy rosyjskiej. Rosja zabrania dostaw ropy i produktów naftowych podmiotom zagranicznym, jeśli kontrakt zakłada limit cen. Dekret wejdzie w życie 1 lutego 2023 roku. Ograniczenia dotyczące ropy będą obowiązywać do 1 lipca 2023 roku.
- Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w piątek rezolucję, w której zwraca się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) o wydanie opinii w sprawie konsekwencji prawnych „izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich”. Za rezolucją głosowało 87 państw. Izrael, Stany Zjednoczone i 24 innych członków głosowało przeciw, a 53 wstrzymało się od głosu. Nabil Abu Rudeineh (rzecznik prezydenta Autonomii Palestyńskiej): „Nadszedł czas, aby Izrael stał się państwem podlegającym prawu i został pociągnięty do odpowiedzialności za ciągłe zbrodnie przeciwko naszemu narodowi”. Benjamin Netanjahu (premier Izraela): „Naród żydowski nie jest okupantem na własnej ziemi ani okupantem w naszej wiecznej stolicy Jerozolimie i żadna rezolucja ONZ nie może wypaczyć tej historycznej prawdy”.
- Agencja Kyodo: Rząd Japonii zaoferuje nawet milion jenów (7,5 tys. USD) za każde dziecko rodzinom, które zdecydują się na wyprowadzkę z Tokio, by ograniczyć koncentrację ludności w stolicy.
- Od czwartku fajerwerki znów są na rynku w Niemczech, po raz pierwszy od ponad dwóch lat. W poprzednich latach zakazano sprzedaży fajerwerków z powodu pandemii Covid-19.
- W wieku 95 lat zmarł w sobotę rano emerytowany papież Benedykt XVI.
- „Daily Mail”: Urzędnik brytyjskiej służby granicznej w Dover nad kanałem La Manche został aresztowany, ponieważ okazało się, że jest nielegalnym imigrantem.
- Holenderski Urząd Statystyczny: Zamożni mieszkańcy Holandii żyją średnio o około 9 lat dłużej niż ich biedniejsi rodacy. W 2021 roku oczekiwana długość życia dla całości holenderskiej populacji wynosiła prawie 80 lat dla mężczyzn i 83 lata dla kobiet. Dla porównania w Polsce w 2021 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn wyniosło 71,8 roku, natomiast kobiet 79,7 roku.