W środę „ponieśliśmy zwycięstwo” z Argentyną, czyli przegraliśmy 2:0, ale szczęśliwie awansowaliśmy do 1/8 finału mundialu. Reprezentacja Argentyny jest jedną z najwyżej klasyfikowanych drużyn na świecie, natomiast gospodarka tego południowoamerykańskiego kraju jest w opłakanym stanie. Pisałem o tym w jednym z ostatnich postów. Dziś (w niedzielę) mierzymy się z Francją, która jest bardzo mocna i piłkarsko (mistrzowie świata z 2018 roku) oraz gospodarczo.

Francja w rankingach

  • Francja jest na 7 miejscu na świecie pod względem wielkości gospodarki mierzonej wskaźnikiem PKB. W Europie plasuje się na 2 miejscu, zaraz po Niemcach.
  • Gospodarka jest nie tylko duża, ale również innowacyjna. Zgodnie z Global Innovation Index 2021 Francja plasuje się na świetnym 11 miejscu, przed Chinami, Japonią, Hong Kongiem, Izraelem czy Kanadą.
  • Natomiast ogólna konkurencyjność nie jest już powalająca. Zgodnie z World Competitiveness Ranking 2022 Francja plasuje się na 28 miejscu, co nie jest najlepszym wynikiem.
  • Udział wydatków sektora publicznego w PKB jest we Francji najwyższy na świecie i wynosi aż 59,2%. Tym samym Francja wyprzeda np. Kubę, Grecję czy Włochy.
  • Mając na uwadze czynniki jakościowe warto wspomnieć, że we Francji występuje jeden z najniższych poziomów ubóstwa, a nierówności dochodowe należą do najniższych na świecie. To przywiązanie do redystrybucji tłumaczy znaczny udział wydatków państwa w PKB. W administracji publicznej pracuje ok. 1/5 pracowników tego kraju.
  • Pod względem PKB na mieszkańca (per capita) Francja plasuje się na 7 miejscu na świecie, co przy niskim wskaźniku nierówności stawia ją na samym czele najlepszych krajów do życia pod względem materialnym.
  • Francja aż 70% energii elektrycznej czerpie z atomu, co plasuje ją na pierwszym miejscu na świecie pod względem udziału energii atomowej w mixie energetycznym.
  • Wskaźnik urodzeń jest we Francji na jednym z najwyższym poziomów w Europie. Wynosi niemal 2, co prawie zapewnia zastępowalność pokoleń. W Polsce jest to ok. 1,3. Relatywnie dobry wynik Francji wynika między innymi z kultury posiadania dużej liczby dzieci w wielu rodzinach, rozbudowanych benefitów fiskalnych oraz z imigracji z byłych kolonii francuskich. Warto dodać, że w trakcie pandemii, również w Francji liczba urodzeń mocno spadła.

Globalne firmy

We Francji funkcjonuje wiele firm o zasięgu globalnym z wielu segmentów gospodarki np. przemysłu elektromaszynowego (Schneider Electric, Alstom), farmaceutycznego – największego w UE (Sanofi-Aventis, Pierre Fabre, Servier). Silne są firmy telekomunikacyjne (Orange, SFR, Vivendi, Thomson), z branży chemicznej, przemysłu lotniczego (Dassault, Bombardier, Airbus, Thales) oraz kosmicznego (Arianespace). Francja kojarzy się z dobrami luksusowymi, odzieżą, modą i kosmetykami (Kering, LVMH, l’Oréal, Chanel, Hermès). Nie odstaje również przemysł samochodowy (PSA, Renault, Michelin).

Dane gospodarcze z Francji

  • Dług publiczny do PKB: 113%.
  • Inflacja 6,2%.
  • Główna stopa procentowa: 2% (strefa euro).
  • Stopa bezrobocia: 7,3%.
Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj