🇵🇱 Polska

  • Magdalena Rzeczkowska (Minister finansów) podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność. Zerowa stawka VAT na żywność będzie nadal obowiązywała od 1 stycznia 2023 do połowy roku.
  • Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym, która zawiera także przepisy wydłużające okres niepobierania podatku od sprzedaży detalicznej od sprzedaży paliw do 30 czerwca 2023 r.
  • Jarosław Kaczyński: PiS stosuje „najróżniejsze metody ograniczenia inflacji, ale takie nieuderzające w społeczeństwo”. Prezes PiS wymienił m.in. zamrożenia cen, dopłaty czy ulgi i rozwiązania dla kredytobiorców, w tym wakacje kredytowe. Kaczyński zaznaczył, że według rządu inflacja od kwietnia będzie już spadała. „Później ten proces powinien być coraz szybszy”.
  • Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek obszerną reformę Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców.
  • W sobotę na terenie Bałtyckiego Terminala Kontenerowego (BCT) w gdyńskim porcie rozpoczął się rozładunek amerykańskiego sprzętu, który przez kolejne miesiące będzie stacjonował w Polsce. Na samochodowcu Arc Integrity, który cumuje w gdyńskim porcie, znajduje się ok. 700 sztuk sprzętu wojskowego. Są to czołgi Abrams, Bradley, działa samobieżne, samochody wojskowe oraz kontenery z lżejszym sprzętem.
  • HRE Investments: Polacy wyprowadzają się od rodziców średnio w wieku niemal 29 lat. To 2 lata później niż przeciętny Europejczyk.
  • Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego: Średnia cena benzyny Eurosuper 95 w okresie styczeń-listopad 2022 roku wyniosła 6,65 zł/l wobec 5,44 zł/l w całym 2021 r.
  • ZUS: W Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców, stanowią oni 6,5% wszystkich ubezpieczonych. Na koniec września 2022 r. w ZUS było zarejestrowanych ponad 1 mln obcokrajowców, to wzrost o 23,5% w stosunku do tego samego okresu 2021 r.
  • „Rzeczpospolita”: Skala zrzutu ścieków do Odry jest większa, niż myślano. Wydano aż 751 pozwoleń. Rząd mówił o 500.
  • Jacek Jaśkowiak (prezydent Poznania) napisał: „Temperatury na zewnątrz coraz niższe. Odczuwalnie spadły także w moim gabinecie. Dziś termometr wskazywał około 14 st. C. Najwyższy czas zatem wyciągnąć z szafy cieplejszy sweter, bo kaloryfery – zgodnie z zapowiedzią – zakręcone.” Członkowie Lewicy złożyli zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy ze względu na zbyt niską temperaturę, którą urząd zapewnia pracownikom.

🧑‍💼 Dane z Polski

  • Inflacja CPI: 17,4% ocz. 18,0%.

Ocz. – Oczekiwano.

🌍 Świat

  • Na Białorusi trwa koncentracja regionalnego zgrupowania wojsk Rosji i Białorusi. Serhij Najew (dowódca ukraińskich Sił Połączonych): „Stale śledzimy sytuację i przygotowujemy nasze siły do adekwatnego reagowania”. „Na razie nie ma zagrożenia ze strony Białorusi”.
  • Mychajło Podolak (doradca prezydenta Ukrainy): od początku prowadzonej na pełną skalę wojny zginęło ok. 90 tys. rosyjskich żołnierzy, zaś wraz ze stratami sanitarnymi, obejmującymi wojskowych, którzy zostali ranni, przeszli amputację, ciężko chorują, oraz wziętymi do niewoli i tymi, którzy zaginęli bez wieści, nieodwracalne rosyjskie straty na wojnie sięgają ok. 200 tys.
  • „Financial Times”: Rosja potajemnie nabyła flotę ponad 100 starzejących się tankowców, aby za ich pomocą obchodzić ograniczenia na sprzedaż ropy, nałożone przez Zachód. Jednak w ten sposób Moskwa jedynie częściowo chroni się przez ograniczeniami.
  • Pentagon: Koncern Raytheon Technologies otrzyma kontrakt na produkcję sześciu systemów obrony powietrznej NASAMS dla Ukrainy.
  • Bloomberg: Przywódcy NATO wracają do pomysłu, który został odrzucony w pierwszych dniach wojny: dostarczenia Ukrainie myśliwców MiG-29 lub nawet amerykańskich nadwyżek F-16.
  • Theins.ru: W Rosji coraz częściej dochodzi do przypadków samookaleczeń i samobójstw związanych z powołaniem do wojska lub z powodu nacisków na dowódców niższego szczebla.
  • Express-Defence: Rosyjskie transportowe samoloty An-124 Rusłan w ciągu minionego tygodnia co najmniej dziewięciokrotnie wylatywały z Chin do Rosji, przy czym często z wyłączonymi transponderami, by uniemożliwić śledzenie. Podejrzewa się, że przewożą uzbrojenie z Chin do Rosji.
  • W Wielkiej Brytanii do 24 grudnia nie będzie ani jednego dnia bez jakiegoś strajku. Strajkują różne grupy zawodowe: pracownicy kolei, ochrony, pielęgniarki, nauczyciele, akademicy, listonosze, urzędnicy i inne grupy. Podstawowym żądaniem wszystkich strajkujących są podwyżki płac adekwatne do inflacji, która jest obecnie na poziomie 11,1%.
  • Holendrzy coraz częściej rezygnują z wizyt u dentysty z powodu braku pieniędzy. Federacja pacjentów szacuje, że 1,5 mln mieszkańców Niderlandów unika dentysty, aby uniknąć kosztów.
  • Brazylijski Instytut Geografii i Statystyki: Ponad 62 miliony mieszkańców Brazylii żyje na skraju ubóstwa (prawie co trzeci obywatel). W latach 2020-2021 liczba ubogich w Brazylii zwiększyła się o 22,7% przez pandemię.
  • Komunistyczna Partia Chin  odniosła się do protestów przeciwko polityce zero-covid: „Musimy stanowczo i zgodnie z przepisami rozprawić się z infiltracją i sabotażem wrogich sił oraz z nielegalnymi i przestępczymi działaniami zakłócającymi porządek społeczny, a także skutecznie utrzymać ogólną stabilność społeczną”.
  • Xi Jinping (Prezydent Chin) oznajmił, że Pekin jest gotowy na bliższą współpracę energetyczną z Moskwą. „Współpraca energetyczna jest ważnym filarem politycznej współpracy politycznej między Chinami i Rosją”.
  • Associated Press: Głodne energii Chiny są jednym z największych na świecie importerów rosyjskich surowców energetycznych. Ich zakupy ropy i gazu podwoiły się w październiku 2021 roku, gdy chińscy nabywcy postanowili skorzystać z rabatów oferowanych przez Moskwę.
  • W Pradze  uruchomiono gigantyczny cyfrowy Zegar Klimatyczny. Pokazuje czas, jaki pozostał do uratowania planety przed skutkami zmian klimatu.  Odlicza czas upływający do chwili, gdy temperatura na Ziemi podniesie się o jeden i pół stopnia i dojdzie do nieodwracalnych zmian klimatycznych. Na podjęcie niezbędnych decyzji pozostaje mniej niż 7 lat.
  • Włoski związek rolników i producentów żywności Coldiretti: W różnych krajach świata jest co najmniej 300 restauracji i barów, których nazwy nawiązują do włoskich mafii np. „Mafia pizza”, „Cosa nostra”. Mafijne nazwy to „wykorzystywanie w gastronomii najbardziej bolesnych i ohydnych epizodów, postaci i form działalności przestępczości zorganizowanej, które niszczą wizerunek naszego kraju” – napisano w raporcie. „To obrzydliwe zjawisko, które w wielu przypadkach jest rezultatem ignorancji oraz braku wrażliwości wobec bólu powodowanego przez przestępczość zorganizowaną; trzeba temu położyć kres raz na zawsze”.
  • Radio Wolna Azja: W Korei Północnej złodzieje zrabowali 200 kg złota wartego prawie 12 mln USD. W Korei Północnej nie istnieje rynek złota, a 200-kilogramowy łup jest w zasadzie bezwartościowy, dopóki nie uda się go przeszmuglować do Chin.
  • Biuro burmistrza Nowego Jorku zamieściło ogłoszenie o pracę na stanowisku „dyrektora ds. zwalczania gryzoni w całym mieście”. Roczna pensja: od 120 do 170 tys. dolarów. Nowy Jork jest drugim miastem w USA pod względem wielkości populacji szczurów. Od października br. nowojorski wydział sanitarny otrzymał ponad 21 600 skarg na te gryzonie.
Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj