Program gospodarczy PiS i nie tylko.

Program PiS to bardziej pochwalenie się co udało się zrobić. To takie TVP w formie PDF-a. Część danych moim zdaniem dobrano tendencyjnie, wstawiając konkretny wycinek historii albo raz skupiając się na wartościach nominalnych, raz realnych itp. PiS rządził przez ostatnie 8 lat, czyli można powiedzieć, że co chcieli to wprowadzili. Natomiast zawsze jakieś zapowiedzi są.

Co PiS jeszcze na w planach?

👉 Podniesienie świadczenia 500+ na 800+ od nowego roku.

👉 Emerytury stażowe 38 lat na kobiet, 43 lata dla mężczyzn – to było już dawno obiecane i nie zostało zrealizowane. Oznacza to odpływ wielu osób z rynku pracy – duże wyzwanie w czasie tak dużego niedoboru pracowników. I tak w Polsce mamy jeden z niższych wieków emerytalnych w Europie. Natomiast byłby to plus dla osób, które np. nie szły na studia i wcześniej zaczęły pracę.

👉 Modernizacja bloków z wielkiej płyty i likwidacja tzw. patodeweloperki. Czym jest patodeweloperka? To komercyjna budowa nieruchomości, która ma przynieść szybki zysk, jest nieprzyjazna lokatorom i często łamie prawo budowlane i dobre obyczaje.

👉 Budowa CPK czyli Centralnego Portu Komunikacyjnego, czyli węzła przesiadkowego między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

Podsumowanie

Natomiast jakbym miał krótko podsumować ostatnie 8 lat rządów PiS gospodarczo, to bym powiedział, że pierwsze 4 lata były całkiem niezłe, ale koniunktura była też ogólnie sprzyjająca, w ciągu ostatnich lat mamy więcej wyzwań, ale tez większe – mam wrażenie rozbestwienie się władzy.

W największym skrócie, za co szanuję PiS:

👉 uszczelnienie luki VAT

👉 zmniejszenie ubóstwa.

Co mi się nie podobało?

👉 Osłabienie instytucji i powagi państwa (sądy, NBP itp.).

👉 Afery korupcyjne i brak kontroli (Odra, wizy).

👉 Dojenie spółek Skarbu Państwa i ich skrajne upolitycznienie.

👉 Promowanie bierności i niedocenianie pracowitości i oszczędności (ujemne realne stopy proc.)

👉 Zapaść prywatnych inwestycji (postawienie na konsumpcję teraz, kosztem potencjału w przyszłości).

👉 Tresowanie narodu w kierunku wyuczonej bierności – czekaj aż państwo Ci da świadczenia (zamiast dać ulgi podatkowe).

👉 Destabilizacja systemu podatkowego (Nowy Ład) i chaos prawny (tu w rankingach jesteśmy od lat na samym końcu).

Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj