Program gospodarczy Koalicji Obywatelskiej.

Koalicja obiecuje uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy (unijne pieniądze: 158,5 mld złotych, w tym 106,9 mld złotych w postaci dotacji i 51,6 mld złotych w formie preferencyjnych pożyczek). Aktualnie środki są blokowane przez spór PiS z UE.

Koalicja Obywatelska opublikowała “100 konkretów” – to nie jest pełny program wyborczy Koalicji Obywatelskiej na 4 lata rządów 2023-2027, lecz 100 konkretów na pierwszych sto dni rządzenia. Co tam znajdziemy?

Zacytujmy najważniejsze postulaty.

👉 Wprowadzimy obligacje antyinflacyjne poprzez zmianę w ustawie o NBP (gotowy projekt ustawy). Oszczędności Polaków będą zabezpieczone przed inflacją od pierwszego dnia.

👉 Zaproponujemy zniesienie podatku od zysków kapitałowych (podatek Belki) dla oszczędności i inwestycji w tym także na GPW (do 100 tys. zł, powyżej 1 roku).

👉 Wprowadzimy 600 zł dopłaty na wynajem mieszkania dla młodych.

👉 Wprowadzimy kredyt z oprocentowaniem 0% na zakup pierwszego mieszkania.

👉 Aby mieszkań w Polsce powstawało więcej uwolnimy grunty spółek skarbu państwa i Krajowego Zasobu Nieruchomości, a zwłaszcza te które trafiły do KZN na potrzeby programu Mieszkanie Plus. Programu PiS, który okazał się katastrofą.

👉 Wspieramy kobiety wracające na rynek pracy po urodzeniu dziecka: w ramach programu „Aktywna mama” wypłacimy 1500 zł miesięcznie na opiekę nad dzieckiem – tzw. „babciowe”.

👉 Emerytura do 5000 zł brutto – bez podatku.

👉 Przedsiębiorcy zapłacą podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury (kasowy PIT).

👉 Wprowadzimy „Urlop dla przedsiębiorców”: jeden miesiąc wolny od składek na ubezpieczenia społeczne i świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej.

👉 Ograniczymy czas kontroli mikro przedsiębiorców do 6 dni w skali roku. Urzędy Skarbowe nie będą w nieskończoność przedłużać kontroli.

👉 Powołamy Ministerstwo Przemysłu z siedzibą na Śląsku.

👉 Zniesiemy zakaz handlu w niedziele, ale każdy pracownik będzie miał zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu i podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne.

👉 Obniżymy VAT dla sektora „beauty” do 8%.

👉 Wprowadzimy 0% VAT na transport publiczny, aby obniżyć ceny biletów dla Polaków.

Wrażenia

Powiem Wam, że są tu ciekawe i tanie budżetowo propozycje np. zniesienie podatku od zysków kapitałowych (podatek Belki) dla oszczędności i inwestycji w tym także na GPW (do 100 tys. zł, powyżej 1 roku). Natomiast są też propozycje “grubego kalibru” typu “babciowe”, emerytura do 5000 zł brutto bez podatku czy pierwszy kredyt 0%. Tu mam wrażenie, że KO chciała zwyczajnie socjalnie przebić PiS. Te posunięcia PiSu wcześniej były przez KO krytykowane, więc pytanie czy to ugrupowanie wierzy w coraz agresywniejsze programy socjalne czy to jest jedna ze strategii podbierania elektoratu partii rządzącej.

Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj