🇵🇱 Polska

 • Szymon Hołownia chce obniżyć wiek wyborczy. „Trzeba zrobić jeszcze jedną rzecz, (…) to jest postulat mojego ruchu politycznego, który założyłem, będę potrzebował do tego sojuszników, mam nadzieję, że ich znajdziemy, – trzeba obniżyć wiek wyborczy w Polsce do 16. roku życia. Dlaczego? Dlatego, że to będzie sprawiedliwe, społeczeństwo się starzeje. Co to oznacza? Za każdymi kolejnymi wyborami odsetek starszych wyborców jest większy, a nie mniejszy”.
 • Sondaż IBRIS: Szymon Hołownia po raz pierwszy znajduje się na czele rankingu zaufania, osiągając 49% pozytywnych wskazań. Na drugim miejscu w rankingu zaufania znalazł się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, któremu ufa 47 proc. badanych. Na trzecim miejscu znalazł się Donald Tusk, na czwartym Władysław Kosiniak-Kamysz, a na piątym Andrzej Duda.
 • „Rzeczpospolita”: Ponad 4,6 mln zł zarobili w 2022 r. doradcy Adama Glapińskiego. NBP odmawia ujawnienia ich nazwisk. Ustawa o NBP nie precyzuje, jakie są kryteria zatrudnienia w tej roli. „Tajemniczość NBP prowokuje podejrzenia, że krąg doradców prezesa staje się przechowalnią dla ludzi PiS, którym grozi utrata stanowisk w administracji bądź spółkach Skarbu Państwa po zmianie rządu” – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Prosząca o anonimowość osoba z kręgu prezesa przekazała, że „stanowisko doradcy prezesa NBP jest nagrodą za lojalność wobec niego byłych członków Rady Polityki Pieniężnej”. W 2022 roku na pensje doradców bank przeznaczył 4,6 mln zł (ok. 29 tys. zł miesięcznie na etat).
 • Mateusz Morawiecki: Zdecydowaliśmy się o zwiększeniu finansowania projektu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” Jest to jednak projekt ustawy, który i tak musi przejść drogę legislacyjną, a PiS nie ma już większości.
 • W poniedziałek po południu poznaliśmy skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego. Za resort finansów będzie odpowiedzialny poseł PiS Andrzej Kosztowniak. Jednak rząd został powołany jedynie na dwa tygodnie, ponieważ PiS nie ma w sejmie odpowiedniej większości.
 • Notowania Orlenu spadły znacznie na początku środowej sesji na GPW z uwagi na doniesienia portalu WysokieNapięcie, o uzgodnionym projekcie ustawy większości sejmowej na temat zamrożenia cen energii, której koszt ma zostać sfinansowany w większości przez nową „składkę” nałożoną na Orlen. Kurs spadł z 64,5 zł do 58,5 zł w najniższym poziomie środowej sesji. Tydzień jednak zamknął się na poziomie ok. 6,6 zł.
 • Biuro Informacji Kredytowej: W październiku 2023 r. banki udzieliły o 20,1 proc. więcej kredytów mikroprzedsiębiorcom w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

🌍 Świat

 • W ośmiu z dziesięciu najludniejszych państw świata – Indiach (1,44 mld mieszkańców), Stanach Zjednoczonych (332 mln), Indonezji (274 mln), Pakistanie (245 mln), Brazylii (214 mln), Bangladeszu (175 mln), Rosji (144 mln) i Meksyku (127 mln) – odbędą się w 2024 r. wybory. Według obliczeń Bloomberga i The Economist takiego roku w historii ludzkości jeszcze nie było, kiedy to ponad połowa mieszkańców świata idzie do urn.
 • Brian Nelson (Wiceminister finansów USA) oświadczył, że Turcja jest ważnym krajem w zakresie pozyskiwania przez palestyńską terrorystyczną organizację Hamas funduszy.
 • Beniamin Netanjahu (Premier Izraela): Nie pozwolę, żeby Autonomia Palestyńska rządziła Strefą Gazy. Autonomia nie walczy z terroryzmem, ona go finansuje”.
 • Herfried Muenkler (berliński politolog): Europa powinna zbudować arsenał broni jądrowej, również jako ochronę przed Władimirem Putinem. „Brytyjczycy mają atomowe okręty podwodne, Francja ma bombę, ale czy naprawdę użyją ich do ochrony Litwy lub Polski? Z punktu widzenia Kremla jest to wątpliwe. Potrzebujemy wspólnej walizeczki z czerwonym przyciskiem, która będzie podróżować między dużymi krajami UE”. „Po memorandum budapesztańskim Ukraina zrzekła się swojej broni nuklearnej na rzecz Rosji w zamian za amerykańską, brytyjską i rosyjską obietnicę ochrony granic Ukrainy. Doświadczenie pokazuje, że takie porozumienie jest nic niewarte” – podkreślił politolog. „Tylko uzbrojeni po zęby są nietykalni”.
 • Agencja Interfax-Ukraina: Agenci Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wysadzili tory Kolei Bajkalsko-Amurskiej, wiodącej z Rosji do Chin, którymi Rosjanie transportowali broń.
 • Nowaja Gazieta Jewropa (niezależny rosyjski portal): armia rosyjska jest przeżarta korupcją. „Kontuzja”, czyli rzekoma rana wymagająca hospitalizacji, kosztuje od 10 tys. USD do 50 tysięcy. Stawki wahają się w zależności od stopnia wojskowego i od miejsca, w którym znalazł się na froncie.
 • Zmarł były sekretarz stanu Henry Kissinger. Miał 100 lat. Urodzony w Niemczech mąż stanu był jednym z najbardziej wpływowych, ale i kontrowersyjnych postaci publicznych w USA. Zasłynął głównie jako doradca prezydenta Richarda Nixona i autor otwarcia stosunków Waszyngtonu z komunistycznymi Chinami w 1972 r.
 • W wieku 99 lat zmarł Charlie Munger (prawa ręka Warrena Buffetta). W styczniu Munger skończyłby 100 lat.
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie, kraj-gospodarz szczytu klimatycznego ONZ-COP28 w Dubaju, przeznaczą 30 miliardów dolarów na nowy fundusz finansowania działań klimatycznych.
 • Joosep Kaasik (zastępca sekretarza generalnego ds. bezpieczeństwa wewnętrznego estońskiego MSW): Braki kadrowe i niedostateczne zasoby policji mogą doprowadzić do konieczności zaangażowania w utrzymanie porządku publicznego prywatnych firm ochroniarskich. „W ciągu najbliższych 10 lat 41% pracowników zajmujących się bezpieczeństwem wewnętrznym będzie wymagało wymiany, a państwo i firmy zajmujące się bezpieczeństwem konkurują przecież o tę samą siłę roboczą” – powiedział Kaasik.
 • Korea Południowa: z uwagi na planowany zakaz hodowli psów na mięso, hodowcy i handlarze podczas wiecu zagrozili wypuszczeniem 2 milionów psów z hodowli na ulice. Przeszło 200 związkowców zebranych przed biurem prezydenckim zarzuciło rządowi brak konsultacji z „10 milionami ludzi, którzy jedzą psie mięso, i milionem pracowników, w tym rolnikami hodującymi psy na żywność”. W Korei zarówno rządząca partia jak i największa siła opozycyjna opowiada się za zakazem hodowli psów na mięso. Według rządowych danych w kraju jest obecnie około 1150 ferm psów, w których hodowanych jest 520 tys. psów przeznaczonych na konsumpcję.
 • Przeszło 2,25 mln Chińczyków przystąpiło do tegorocznej tury egzaminów państwowych, które zdecydują o obsadzie blisko 40 tys. stanowisk w administracji publicznej (56 osób na jedno miejsce). Tak wysokie zainteresowanie może wskazywać na zmianę nastawienia młodego pokolenia, które w obliczu słabnącej gospodarki decydują się na mało płatne, ale pewne miejsca pracy
 • W czasie spotkania ze studentami we Frankfurcie nad Menem prezes Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde przyznała, że jej syn stracił dużo pieniędzy na kryptowalutach, mimo ostrzeżeń mamy.
 • UBS Billionaire Ambitions Report 2023: po raz pierwszy od początku publikowania raportu, miliarderzy zgromadzili więcej majątku przez dziedziczenie niż przez przedsiębiorczość.
Autor

Redaktor

Podobne wpisy

Skomentuj